www.svethardware.cz
>
>
>

Intel pro chlazení v rámci Project Athena připravuje grafenové výparníkové komory

Intel pro chlazení v rámci Project Athena připravuje grafenové výparníkové komory
, , aktualita
Využití výparníkových komor není v PC chlazení nijak nové, je jím známá třeba společnost Sapphire, která jimi vybavila chlazení grafických karet a připravila i procesorový chladič. Intel však chystá grafenové výparníkové komory. 
K oblíbeným
reklama
Sapphire Vapor-X tak využívají výparníkovou komoru namísto klasické měděné jednotlivé základny. My můžeme o takových komorách uvažovat prostě jen jako i jinak tvarovaných heatpipe, takže v případě chladičů firmy Sapphire šlo především o to, aby teplo mohlo co nejlépe proudit a rozvádět se od zdroje pryč do dalších částí chladiče.
 
Později si chlazení s výparníkovými komorami připravila společnost Asus pro svůj ROG Phone II či ProArt StudioBook One a také Gigabyte pro svou řadu herních notebooků Aorus 17. 
 
Lze si představit, že Intel chystá něco podobného, ovšem jak do toho spadá onen grafen? 
 
 
Grafen známe jako materiál vytvořený z nejtenčí možné vrstvy uhlíkových atomů, čili jde o jejich mřížku, která má velice zajímavé vlastnosti týkající se především vodivosti elektřiny.  
 
Intel si má chystat nové chlazení pro svůj Project Athena, který je pevně spojen s SoC Lakefield, která budou či již jsou vyráběna s využitím technologie Foveros. Jde tak o pospojované čipy do jednoho funkčního celku, a to jak vedle sebe, tak i nad sebou, přičemž do onoho celku mají patřit i operační paměti. 
 
Dle DigiTimes má Intel svůj nový chladič v podobě "notebookového tepelného modulu" představit již velice brzy na CES 2020, kterýžto veletrh startuje příští týden v úterý. Kombinovat má právě výparníkovou komoru s grafenem, aby se dosáhlo o 25 až 30 % vyššího rozptylu tepla. Je ostatně zřejmé, že v případě takového zařízení půjde právě o to, aby teplo mohlo být co nejlépe rozvedeno na co největší plochu, z níž se pak už může snadněji předávat okolnímu vzduchu. To je ale pouze teorie a princip, o skutečném řešení se dozvíme až příští týden. 
 
Nicméně můžeme prý očekávat celkovou změnu podoby chlazení, která dnes obvykle vypadá tak, že chladič sedí někde pod klávesnicí a jeho ventilátor tlačí vzduch přes výdechy směrem dozadu, respektive od uživatele. Od řešení Intelu se přitom očekává velká flexibilita, a tak je možné, že celé řešení bude pasivní a využije plochu krytu displeje jako jeden velký chladič. A pokud pasivní způsob stačit nebude, alespoň to umožní zmenšit aktivní chladiče. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Dnes, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů