Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel roadmap: Pentium 5 na obzoru ?

26.3.2004, Zdeněk Kabát, článek
Intel roadmap: Pentium 5 na obzoru ?
Na japonském serveru PC Watch se objevila neoficiální roadmap procesorů společnosti Intel, která prozrazuje mnoho zajímavých faktů. Např. ten, že Tejas bude nejspíše posledním procesorem s architekturou NetBurst a poté se objeví nová architektura odvozená od mobilních procesorů. Od roku 2005 se také začnou objevovat procesory s dvěma jádry na čipu!
Že cesta zvyšování frekvence a na to navazující extrémní nárůst ztrátového tepla není ta pravá, se začíná ozývat čím dál tím častěji. Možná proto se Intel rozhodl trochu přeorganizovat své plány a podle neoficiální roadmap nabídne brzy nové architektury. Nejdříve ale obrázek:
Klikněte pro zvětšení

Myslím, že tato roadmap hovoří z velké části za sebe, a tak nebudu rozebírat procesor od procesoru, ale vezmu to rychle. Ještě do konce letošního roku se dočkáme upgradu hned několika oblastí. Budou jimi IA-64 serverové procesory Itanium 2 (Madison 9M, Fanwood), dále Xeony DP (jádro Nocona odvozené od Prescottu) a mobilní Pentium M (jádro Dothan). Evidentní je také přechod k 90nm výrobnímu procesu.

Zajímavější věci se ale budou dít dále. Servery necháme servery, protože toho o nich příliš nevíme a navíc není tato oblast tak zajímavá. Stačí jen vědět, že již v druhé polovině příštího roku se objeví Montecito se dvěma jádry na jednom čipu, později podobně Tulsa a v roce 2006 bude již tento jev standardem.

Nejvíce nás ale bude trápit desktop. Na přelomu letošního a příštího roku je znázorněn v řádku Desktop Premium obdélník s otazníkem, který je tam poměrně oprávněně. Procesor, který by byl na onom místě, má totiž rozvíjet „rodinu“ Pentium 4 XE, jenže v tu dobu ještě jádro Potomac k dispozici nebude a Nocona nemá L3 cache. Těžko říci, zda se Intel k něčemu takovému rozhodne.

V polovině roku 2005 je již uveden Tejas, který je postaven na architektuře NetBurst a nahradí současné Prescotty. Otázkou je, jak na tom bude se ztrátovým teplem, protože tato architektura je stále postavena na vysoké frekvenci. Jako další vidíme v roadmap procesory Cedarmill (+ Pentium 4 XE „Tulsa“), o kterých ale nevíme vůbec nic. Těžko říci, co je Cedarmill zač, jen mohu polemizovat o výrobě 65nm procesem a možná novinkách v architektuře (NetBurst??).

Klíčová je ale položka Merom. Tento název označuje mobilní procesory, které budou stejně jako jim předcházející Yonah obsahovat dvojici jader, a které se objeví v průběhu roku 2006 (65nm výrobní proces). Ovšem klíčovou informací je, že Merom bude přenesen pod názvem Conroe i na desktopy, a podle mého názoru by se mohlo objevit označení Pentium 5 (ačkoliv víte, jak to je s připravovaným ratingem).

Merom, resp. Conroe, bude procesor se dvěma jádry na čipu, což ještě zvýší výkon, aniž by o tolik výrazněji vzrostla cena. Hlavní výhodou ale je právě ona mobilní architektura, která bývá navrhována pro efektivitu s nízkou spotřebou a ztrátovým teplem. Tento krok je rozhodně správný, ale otázkou je, jestli nepřichází příliš pozdě. Rok 2006 je s ohledem na rychlost vývoje počítačů ještě daleko.

Pozn.: Všechny informace uvedené v tomto článku a týkající se budoucnosti jsou neoficiální a mohou být nesprávné.

Zdroj: PC Watch