www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Rocket Lake na 5 GHz útočí i na Ryzen 7 5800X

Intel Rocket Lake na 5 GHz útočí i na Ryzen 7 5800X
, , aktualita
Intel se bude snažit brzy na jaře vypustit do světa novou konkurenci pro procesory AMD Ryzen 5000, a to desktopové Rocket Lake-S. Jeden z nich se nyní už předvedl a my jej můžeme srovnat s modelem Ryzen 7 5800X. 
K oblíbeným
reklama
Intel Rocket Lake-S by měly nastoupit ještě během prvního kvartálu příštího roku, a to jednak pro aktuální desky s čipsety série 400, vedle nichž by měla nastoupit i nová generace, série 500. S její pomocí bude chtít Intel asi zajistit především to, abychom měli záruku podpory sběrnice PCIe 4.0. Tu dnešní desky s 400 Series podporují v řadě případů také, ale kdo ví, jak to s nimi ještě bude. 
 
 
Rocket Lake-S s osmi jádry, šestnácti vlákny a taktem 3,4 až 5 GHz se nyní dostal do jistého herního desktopu HP OMEN 30L s deskou HP 886C. Získal v Geekbench 5.3.1 skóre 1645 bodů v rámci jednovláknového testu a 9783 bodů při zapojení všech jader. 
 
 
Jde tak o plně srovnatelné jednovláknové skóre s procesory AMD Ryzen 5000, neboť takový osmijádrový Ryzen 7 5800X se může pochlubit cca 1660 body. Ovšem pokud jde o vícevláknové skóre, Intel zde prohrává se svými 9783 body oproti 10367 bodům procesoru AMD, který má tak cca 6procentní náskok. 
 
Tento rozdíl jednoznačně ukazuje na to, že Rocket Lake-S (alespoň zatím) nedokáže udržovat v celkové zátěži tak vysoké takty jako procesory Ryzen 5000. Ostatně na jeho straně je nezanedbatelný handicap v podobě stále 14nm procesu, který nelze dojit donekonečna a očekávat, že bude stále konkurenceschopný. Nicméně Rocket Lake-S by ani na 14 nm nemusely být tak špatné, pokud ovšem přehlédneme pár věcí. 
 
Rocket Lake-S jednak budou končit na 8 fyzických jádrech, čili celkovému vícejádrovému výkonu dnešních Core i9 v čele s modelem 10900K se těžko vyrovnají, natož aby ho překročily. A pokud jde o Ryzen 9 5900X (cca 13.900 bodů v Geekbench 5) nebo snad dokonce o 16jádrový Ryzen 9 5950X, jejich celkový výkon zůstane neohrožen, to je jisté. 
 
Nové modely Core by navíc mohly opravdu dorazit s tím, že jejich turbo při zapojení všech jader bude spíše slabší. Intel se zde snaží využít jádra pro 10nm architekturu na 14nm procesu a to znamená, že budou velice náročná na energii a právě proto asi nedosáhnou na tak vysoké takty v plné zátěži. Tomu ostatně napovídá i výše uvedený základní takt 3,4 GHz, zatímco dnešní Core i7-10700K má 3,8 GHz. O Rocket Lake-S se ostatně už dlouho tvrdí, že budou energeticky velice náročné, což právě měl být ten hlavní důvod, proč neuvidíme 10jádrový model.
 
Rocket Lake-S se nám tak začínají vybarvovat a zatím se ukazuje, že Intel asi zvládne v některých případech svou konkurenci zatím jen dohnat. Nedlouho poté však mají následovat už 10nm Alder Lake-S, jejichž nástup byl zatím upřesněn jen na 2. polovinu 2021. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
V Kanadě staví 88MW vodní elektrárnu pro výrobu zeleného vodíku V Kanadě staví 88MW vodní elektrárnu pro výrobu zeleného vodíku
Vodík je nejspíš jedním z řešení energetiky budoucnosti. V Kanadě proto zahajují výstavbu 88MW vodní elektrárny, která by měla produkovat zelený vodík a kyslík. Obojí by se mělo využívat v průmyslu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala15 komentářů
Ukončení spouštění Adobe Flash nadělalo problémy železnici v Číně Ukončení spouštění Adobe Flash nadělalo problémy železnici v Číně
Adobe Flash se s námi před dvěma týdny rozloučil a poslední aktualizace vypnula možnost jeho přehrávání. To zatopilo těm, kteří ani po několika letech varování, že tento den přijde, nepřešli na jinou platformu. Třeba železniční systém v čínském Ta-lienu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne
Český Internet baví další problém při řešení koronavirové krize. Nečekané chyby vykazují systémy pro registraci k očkování i server pro podávání kompenzačních žádostí. Ten to ve čtvrtek vzdal a shořel.
23.1.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala