www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel: rok 2016 bude rokem pamětí DDR4

Intel: rok 2016 bude rokem pamětí DDR4
, , aktualita
Intel na IDF zveřejnil statistiky i výhled do budoucna, který se týká pamětí DDR4. Ty se nyní s nástupem procesorů Skylake dostávají do mainstreamu a jde o vhodné načasování, když se podíváme na aktuální ceny na trhu.
K oblíbeným
reklama
Když si srovnáme na našem trhu cenu levných modulů DDR3 a DDR4 se shodnou kapacitou 8 GB, pak nám vyjde, že DDR3 pořídíme za cca 1200 Kč a DDR4 za 1700 Kč. Stále tu je tedy ještě znatelný rozdíl, ale to už není nic proti tomu, co bývalo, a to byly paměti DDR4 dosud na okraji zájmu, alespoň pro běžné uživatele. Aktuální dosud ve světě PC byly jen v případě procesorů Intel Core pro HEDT (Haswell-E), tedy hi-endových a drahých modelů. V mainstreamu jsou paměti DDR4 jen několik dní a přechod z DDR3 na ně by dle Intelu neměl trvat dlouho, i když ten musí nejdříve dostat na trh i slabší procesory Skylake, než je dvojice Core i7-6700K a 6600K, aby jejich rozšiřování opravdu nastartoval. A samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na notebooky, ale u nich je situace daleko jednodušší, neboť ty samozřejmě kupujeme vcelku a paměťové čipy navíc už bývají často nedílnou součástí jejich základních desek.

Dle Intelu tak již v příštím roce nastane situace, kdy výrobci začnou produkovat více pamětí DDR4 než DDR3, tedy s ohledem na srovnání celkové kapacity vyrobených paměťových čipů. Ještě na sklonku minulého roku to přitom bylo jen 5 % pro DDR4, a to především díky serverovým procesorům Intel Xeon E5 v3 “Haswell-EP”. Na konci tohoto roku to má být 15 procent a podíl bude tedy dále prudce stoupat, přičemž i nadále bude tahounem především trh se servery. Však co se týče pouze serverového trhu, na konci tohoto roku na něm budou mít paměti DDR4 už 60% podíl a o rok později to má být už 90 %.

Rozšiřování pamětí DDR4 v klasických desktopech bude pomalejší. V prvním kvartálu příštího roku se mají dostat na 20 % a až ve třetím kvartálu roku 2017 se podíl přehoupne přes 50 % a paměti DDR3 budou v menšině i zde.

V případě notebooků bude rozšiřování rychlejší, však v jejich případě nelze mluvit o možnosti postupného upgradu sestavy, ovšem ani v jejich případě nebude rozšiřování pamětí DDR4 tak rapidní jako u serverů, však u nich bude pochopitelně záležet především na cenách. Celkem ale mají paměti DDR4 v příštím roce opravdu začít dominovat a s tím je spojen také přechod na 8Gb paměťové čipy využívané pro stavbu modulů. Ty se budou v příštím roce montovat do bezmála poloviny všech paměťových modulů a v roce 2019 se ocitnou na 87 % všech modulů.

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
Patice sTRX4 by měla vydržet delší dobu, proč vůbec přišla? Patice sTRX4 by měla vydržet delší dobu, proč vůbec přišla?
Nové Threadrippery potřebují i novou patici, která přišla poněkud nečekaně vzhledem k tomu, že EPYC druhé generace nic takového nepotřebují. Proč tedy vůbec nová patice nastoupila a vydrží alespoň déle?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Renoir: nová APU už v lednu? AMD Renoir: nová APU už v lednu?
Můžeme být velice zvědaví na to, v jakém světle se ukáže příští generace APU od společnosti AMD. Očekáváme totiž už přechod na 7nm výrobní technologii a snad už i podstatný nárůst výkonu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Gigabyte Aorus RGB: více megahertz i LED Gigabyte Aorus RGB: více megahertz i LED
Společnost Gigabyte pod značkou Aorus připravila novou sadu pamětí RAM, a to v rámci řady Aorus RGB Memory. Jedná se o sadu s kapacitou 16 GB a možností dokoupit dvě svící atrapy navíc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel NUC 10 dorazí s až šestijádrovými procesory Comet Lake-U Intel NUC 10 dorazí s až šestijádrovými procesory Comet Lake-U
Nedávno jsme se dozvěděli o tom, že Intel brzy vypustí ze své nabídky NUC Crimson Canyon s nepovedeným 10nm procesorem. Jako náhrada přijdou NUC 10 vybavené procesory Comet Lake-U, čili opět 14nm čipy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Anthem Icetide: probíhá veřejný test první nové sezónní události Anthem Icetide: probíhá veřejný test první nové sezónní události
Anthem bylo další zklamání v podání studia BioWare, které namísto živoucího světa plného zábavy dodalo nedodělanou hru, jejíž vývoj ztratil směr. V září jsme se ale dozvěděli, že Anthem čekají zásadní změny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek