www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel: rok 2016 bude rokem pamětí DDR4

Intel: rok 2016 bude rokem pamětí DDR4
, , aktualita
Intel na IDF zveřejnil statistiky i výhled do budoucna, který se týká pamětí DDR4. Ty se nyní s nástupem procesorů Skylake dostávají do mainstreamu a jde o vhodné načasování, když se podíváme na aktuální ceny na trhu.
K oblíbeným
reklama
Když si srovnáme na našem trhu cenu levných modulů DDR3 a DDR4 se shodnou kapacitou 8 GB, pak nám vyjde, že DDR3 pořídíme za cca 1200 Kč a DDR4 za 1700 Kč. Stále tu je tedy ještě znatelný rozdíl, ale to už není nic proti tomu, co bývalo, a to byly paměti DDR4 dosud na okraji zájmu, alespoň pro běžné uživatele. Aktuální dosud ve světě PC byly jen v případě procesorů Intel Core pro HEDT (Haswell-E), tedy hi-endových a drahých modelů. V mainstreamu jsou paměti DDR4 jen několik dní a přechod z DDR3 na ně by dle Intelu neměl trvat dlouho, i když ten musí nejdříve dostat na trh i slabší procesory Skylake, než je dvojice Core i7-6700K a 6600K, aby jejich rozšiřování opravdu nastartoval. A samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na notebooky, ale u nich je situace daleko jednodušší, neboť ty samozřejmě kupujeme vcelku a paměťové čipy navíc už bývají často nedílnou součástí jejich základních desek.

Dle Intelu tak již v příštím roce nastane situace, kdy výrobci začnou produkovat více pamětí DDR4 než DDR3, tedy s ohledem na srovnání celkové kapacity vyrobených paměťových čipů. Ještě na sklonku minulého roku to přitom bylo jen 5 % pro DDR4, a to především díky serverovým procesorům Intel Xeon E5 v3 “Haswell-EP”. Na konci tohoto roku to má být 15 procent a podíl bude tedy dále prudce stoupat, přičemž i nadále bude tahounem především trh se servery. Však co se týče pouze serverového trhu, na konci tohoto roku na něm budou mít paměti DDR4 už 60% podíl a o rok později to má být už 90 %.

Rozšiřování pamětí DDR4 v klasických desktopech bude pomalejší. V prvním kvartálu příštího roku se mají dostat na 20 % a až ve třetím kvartálu roku 2017 se podíl přehoupne přes 50 % a paměti DDR3 budou v menšině i zde.

V případě notebooků bude rozšiřování rychlejší, však v jejich případě nelze mluvit o možnosti postupného upgradu sestavy, ovšem ani v jejich případě nebude rozšiřování pamětí DDR4 tak rapidní jako u serverů, však u nich bude pochopitelně záležet především na cenách. Celkem ale mají paměti DDR4 v příštím roce opravdu začít dominovat a s tím je spojen také přechod na 8Gb paměťové čipy využívané pro stavbu modulů. Ty se budou v příštím roce montovat do bezmála poloviny všech paměťových modulů a v roce 2019 se ocitnou na 87 % všech modulů.

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games
Titul Borderlands 3 si už můžeme od konce minulého týdne vesele hrát, ovšem kromě toho, jak dobrá je samotná hra se probírají i její problémy s výkonem napříč platformami a bohužel i velice kontroverzní přístup 2K Games k recenzentům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude? Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude?
PC systémy virtuální reality tvoří stále spíše jen okrajový trh a zatím nic nenapovídá tomu, že by se to mohlo brzy zlepšit. Tuto oblast je však zajímavé přinejmenším sledovat, respektive její vývoj a ten zajistí i nový HTC Vive Cosmos.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře