www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Intel: rok 2016 bude rokem pamětí DDR4

Intel: rok 2016 bude rokem pamětí DDR4
, , aktualita
Intel na IDF zveřejnil statistiky i výhled do budoucna, který se týká pamětí DDR4. Ty se nyní s nástupem procesorů Skylake dostávají do mainstreamu a jde o vhodné načasování, když se podíváme na aktuální ceny na trhu.
K oblíbeným
reklama
Když si srovnáme na našem trhu cenu levných modulů DDR3 a DDR4 se shodnou kapacitou 8 GB, pak nám vyjde, že DDR3 pořídíme za cca 1200 Kč a DDR4 za 1700 Kč. Stále tu je tedy ještě znatelný rozdíl, ale to už není nic proti tomu, co bývalo, a to byly paměti DDR4 dosud na okraji zájmu, alespoň pro běžné uživatele. Aktuální dosud ve světě PC byly jen v případě procesorů Intel Core pro HEDT (Haswell-E), tedy hi-endových a drahých modelů. V mainstreamu jsou paměti DDR4 jen několik dní a přechod z DDR3 na ně by dle Intelu neměl trvat dlouho, i když ten musí nejdříve dostat na trh i slabší procesory Skylake, než je dvojice Core i7-6700K a 6600K, aby jejich rozšiřování opravdu nastartoval. A samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na notebooky, ale u nich je situace daleko jednodušší, neboť ty samozřejmě kupujeme vcelku a paměťové čipy navíc už bývají často nedílnou součástí jejich základních desek.

Dle Intelu tak již v příštím roce nastane situace, kdy výrobci začnou produkovat více pamětí DDR4 než DDR3, tedy s ohledem na srovnání celkové kapacity vyrobených paměťových čipů. Ještě na sklonku minulého roku to přitom bylo jen 5 % pro DDR4, a to především díky serverovým procesorům Intel Xeon E5 v3 “Haswell-EP”. Na konci tohoto roku to má být 15 procent a podíl bude tedy dále prudce stoupat, přičemž i nadále bude tahounem především trh se servery. Však co se týče pouze serverového trhu, na konci tohoto roku na něm budou mít paměti DDR4 už 60% podíl a o rok později to má být už 90 %.

Rozšiřování pamětí DDR4 v klasických desktopech bude pomalejší. V prvním kvartálu příštího roku se mají dostat na 20 % a až ve třetím kvartálu roku 2017 se podíl přehoupne přes 50 % a paměti DDR3 budou v menšině i zde.

V případě notebooků bude rozšiřování rychlejší, však v jejich případě nelze mluvit o možnosti postupného upgradu sestavy, ovšem ani v jejich případě nebude rozšiřování pamětí DDR4 tak rapidní jako u serverů, však u nich bude pochopitelně záležet především na cenách. Celkem ale mají paměti DDR4 v příštím roce opravdu začít dominovat a s tím je spojen také přechod na 8Gb paměťové čipy využívané pro stavbu modulů. Ty se budou v příštím roce montovat do bezmála poloviny všech paměťových modulů a v roce 2019 se ocitnou na 87 % všech modulů.

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
NVIDIA DLSS 2.0: dokáže nahradit ray tracingem ztracený výkon? NVIDIA DLSS 2.0: dokáže nahradit ray tracingem ztracený výkon?
NVIDIA si pro nás připravila vylepšenou technologii DLSS 2.0, která má za úkol v konečném důsledku zajistit vyšší výkon při vysoce kvalitním zobrazení. My se nyní podíváme na to, jak funguje v praxi.
Dnes, recenze, Jan Vítek
Zakladatel ARMu říká, že prodej společnosti NVIDIA by byla katastrofa Zakladatel ARMu říká, že prodej společnosti NVIDIA by byla katastrofa
Hermann Hauser, jeden ze zakladatelů společnosti ARM, se velmi kriticky vyjádřil k záměru NVIDIE převzít ARM z rukou japonské banky Softbank. Dle jeho slov by něco takového byla hotová katastrofa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Azza Pyramid Mini 806: doslova pyramidální skříň Azza Pyramid Mini 806: doslova pyramidální skříň
Pokud někoho nebaví nudné krabicoidní počítačové skříně, má dnes už možnost si vybírat z mnoha jiných, které mají zajímavější tvary, i když to v řadě případů znamená neefektivní využití prostoru. Jak to je v případě Azza Pyramid Mini 806?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Důvod padání prohlížeče Microsoft Edge při vyhledávání přes Google odhalen Důvod padání prohlížeče Microsoft Edge při vyhledávání přes Google odhalen
Před pár dny se objevily záhadné pády internetového prohlížeče Microsoft Edge při nastavení výchozího vyhledávače na Google. Chyba se přitom neobjevovala při vyhledávání přes vlastní vyhledávač Bing. Důvod havárií se už naštěstí povedlo odhalit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
ViewSonic nabízí pár herních 31,5" monitorů s MVA panely ViewSonic nabízí pár herních 31,5" monitorů s MVA panely
Společnost ViewSonic obohatila svou nabídku herních monitorů o dva nové stejně velké 31,5palcové modely, které využívají panely typu MVA. Ty jsou však rozdílné, a tak jsou rozdílné i samotné monitory VX3268-2KPC-MHD a VX3268-PC-MHD.
Včera, aktualita, Jan Vítek