www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Sapphire Rapids: až 56 jader a 64 GB HBM2, budou i pro desktopy

Intel Sapphire Rapids: až 56 jader a 64 GB HBM2, budou i pro desktopy
, , aktualita
Tento týden byly uvedeny na trh serverové procesory Ice Lake-SP, které ale můžeme brát jako 10nm předehru něčeho mnohem zajímavějšího, a sice generace Sapphire Rapids. Ta představuje dle nejnovějších informací výrazný pokrok. 
K oblíbeným
reklama
Už dávno víme o tom, že v rámci 10nm serverových procesorů Intel mají nové Ice Lake-SP oproti Sapphire Rapids představovat nesmělý pokus. Ostatně využívají už starší mikroarchitekturu Sunny Cove i starší verzi 10nm procesu, ovšem i tak si Intel oproti 14nm Cascade Lake a Cooper Lake polepšil. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
My se ale nyní chceme věnovat generaci Sapphire Rapids a platformě Eagle Stream, která již bude založena na 10nm procesu Enhanced SuperFin a využije moderní jádra Golden Cove s vyšším výkonem na takt oproti Sunny Cove i podporou BFloat16. Nastoupit by přitom měly možná již letos, ale spíše až v příštím roce.
 
Uvidíme ovšem, jakou strategii Intel zvolí, neboť podobné by to mělo být s Alder Lake-S, nástupci dnešních Rocket Lake-S, které jsou také čerstvě na trhu a dle dosavadních informací by se na něm neměly dlouho ohřát. 
 
Je třeba také říci, že tentokrát se potvrdily informace od AdoredTV už z října 2020, které mluví nejen o počtu jader a také až 64 GB palubní paměti HBM2e s propustností 1 TB/s. Lze tak počítat i s tím, co nově zveřejněná tabulka neobsahuje, čili že Intel použije dlaždice po 14 procesorových jádrech. Ostatně už dle toho, že tu bude HBM2e je jasné, že Sapphire Rapids budou vícečipové procesory. 
 
Dále nám Intel 4th Gen Xeon Scalable nabídnou podporu DDR5 až 4800 MHz a 1 DIMM na kanál, podporu PCIe 5.0 a až 80 linek a také rozšířenou podporu instrukcí: AMX/TMUL (Int8 a BFloat16). To vše se pochopitelně podepíše na spotřebě, čili TDP zde dosáhne nově až 350 W, ale do toho musíme zahrnout právě i paměti HBM2e. 
 
Server VideoCardz nakonec ještě sděluje, že Sapphire Rapids nebudou jen ve verzi SP (serverové procesory), ale také X. Čili se můžeme těšit i na modely pro HEDT, hi-end desktopy a to znamená, že se nám vrací konkurence pro procesory Threadripper od AMD, které ji aktuálně postrádají. Dle zdroje už jsou na světě dokonce i vzorky základních desek pro Sapphire Rapids-X. Intel se nadechuje. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD
Původní kryptoměny vznikly s myšlenkou využití výpočetního výkonu včetně toho, který jen tak leží ladem, přičemž následky dnes můžeme všichni pocítit i na vlastní peněženky. Pokud se ovšem ujme měna Chia, nemusí jít jen o grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě
Grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti jsme očekávali už mnohem dříve, ale plány se několikrát změnily. Nyní je ale zřejmé, že tyto nové karty už budou brzy vypuštěny na trh. A pak je tu ještě něco. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují
Došlo vám doma mléko nebo vejce? Pokud byste bydleli v Singapuru, mohli byste si objednat jejich doručení pomocí autonomního robota Camello. V současné době jsou testováni dva roboti, kteří navíc zvládnou dezinfekci pomocí UV záření.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model
Společnost Anker, která se dosud zabývala hlavně mobilním příslušenstvím nebo produkty chytré domácnosti, oznámila svou první webkameru PowerConf C300. Prodávána bude pod novou značkou AnkerWork.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře