www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Sapphire Rapids či Alder Lake nabídnou instrukce CLDEMOTE, k čemu?

Intel Sapphire Rapids či Alder Lake nabídnou instrukce CLDEMOTE, k čemu?
, , aktualita
Vedle procesorů Intel Sapphire Rapids a Alder Lake to jsou ještě Tremont, které využívají nové instrukce CLDEMOTE, jež se týkají způsobu využití paměti cache. My se můžeme v krátkosti podívat na to, k čemu konkrétnímu budou dobré. 
K oblíbeným
reklama
Celkem tři procesorové rodiny firmy Intel budou vybaveny novými instrukcemi CLDEMOTE, o nichž se na svém blogu zmiňuje John McCalpin
 
 
Jedná se o zeleně zvýrazněné procesorové rodiny Sapphire Rapids, Alder Lake a Tremont, čili půjde o procesory Intel Xeon, pak o příští Core, jež mají být určeny pro LGA 1700 a DDR5 a Tremont známe jako architekturu pro slabší Atomy, Pentia Silver, Celerony či Core Hybrid. 
 
Instrukce CLDEMOTE, respektive "Cache Line Demote" poslouží k tomu, aby operační systém mohl sdělit procesorovému jádru, jaký konkrétní řádek v paměti cache už není zapotřebí, a jeho obsah tak může být přesunut jinam. Ovšem ne rovnou do hlavní operační paměti, nýbrž stále do procesorové cache, ale vyšší úrovně (z L1 do L2 a z L2 do L3). A k čemu to je dobré?
 
Jednak samozřejmě k tomu, aby se lépe uvolňovala paměť cache nižších úrovní, které mají nižší kapacitu, takže se počítá zpravidla s odsunem dat do sdílené L3 cache, která má v dnešních procesorech už velice slušnou kapacitu. I když záleží na architektuře, ostatně Intel v modernějších architekturách navyšuje kapacitu L2 cache právě na úkor L3, ale paměť nejvyšší úrovně má stále bezpečně nejvyšší kapacitu. 
 
A zadruhé jde o to, že CLDEMOTE umožní rychlejší přesouvání zátěže (vláken procesů) mezi jednotlivými jádry, a to právě díky tomu, že ta si budou moci ihned vyzvednout příslušná data ze sdílené L3 cache. To tak má znamenat i pozitivní dopad na výkon, ale jak značný, to se zatím nedozvíme. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek