reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Intel se dohodl na 3nm výrobě, TSMC prudce zvyšuje výdaje

, , aktualita
Intel se dohodl na 3nm výrobě, TSMC prudce zvyšuje výdaje
Konečně se dozvídáme něco o tom, jak dopadla návštěva vedení Intelu na Tchaj-wanu, kde se jednalo o 3nm kapacitách, jež by si TSMC dle představ Intelu mělo vyhradit pro jeho účely. Nyní se dozvídáme, že dohoda je na světě. 
Intel se dohodl na 3nm výrobě, TSMC prudce zvyšuje výdaje
Dle informací serveru DigiTimes získá Intel u TSMC k dispozici kapacity zbrusu nové továrny, která bude postavena pro výrobu jeho 3nm čipů. Jak dobře víme, má tu jít i o procesory Meteor Lake, které by měly dorazit v roce 2023, ale jaké jsou podrobnosti dohody, to se nedozvíme. 
 
 
Půjde tu o továrnu v Hsichu na severu ostrova, konkrétněji v oblasti Baoshan a vypadá to tak, že Intel si skutečně dovedl zajistit potřebné 3nm kapacity, aniž by tím mohl nějak popudit firmu Apple, která je má u TSMC zamluveny také. Ve skutečnosti je Apple viděn jako zákazník, který měl mít úvodní 3nm výrobu u TSMC zamluvenou v podstatě celou, čili pro Intel dle těchto informací skutečně zbývalo jen usilovat o zajištění dalších, dříve neplánovaných kapacit. 
 
Tomu také odpovídají informace zveřejněné samotnou firmou TSMC, která se rozhodla opět zvýšit své kapitálové výdaje, a to o 33 až 46 procent, čili letos si na ně připraví mezi 40 až 44 miliardami dolarů. Jde o navýšení, které se bude týkat vedle 3nm procesu N3 také příprav na spuštění výroby pomocí následného N2.
 
Tržby firmy TSMC přitom v loňském roce dosáhly 56,8 miliard dolarů, což představuje 24procentní růst a s dalším růstem firma samozřejmě počítá do budoucna, aby si mohla vůbec dovolit tak vysoké výdaje. Ty ještě v roce 2019 přitom činily 14,9 miliard, v předchozím roce již 30 miliard, čili jen letošní přírůstek bude odpovídat celkovým CapEx z roku 2019.
 
Z celého objemu peněz vyhrazených pro letošní rok bude 70 až 80 procent vyhrazeno pro stavbu nových továren a rozšiřování kapacit moderních procesů jako N2, N3, N5 a N7, přičemž tu je i řada podskupin, ostatně do rodiny N5 patří krom "základní" verze také N5P, N4, N4P či N4X. Zbrusu nové továrny pak budou určeny konkrétně pro N3 a N2. Zbytek peněz pak půjde do kapacit určených pro pokročilé metody pouzdření, výrobu fotomasek a také specializované technologie. 
 
Zdroj: TSMC (PDF)


reklama
reklama
reklama