www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel se dohodl na 3nm výrobě, TSMC prudce zvyšuje výdaje

Intel se dohodl na 3nm výrobě, TSMC prudce zvyšuje výdaje
, , aktualita
Konečně se dozvídáme něco o tom, jak dopadla návštěva vedení Intelu na Tchaj-wanu, kde se jednalo o 3nm kapacitách, jež by si TSMC dle představ Intelu mělo vyhradit pro jeho účely. Nyní se dozvídáme, že dohoda je na světě. 
K oblíbeným
reklama
Dle informací serveru DigiTimes získá Intel u TSMC k dispozici kapacity zbrusu nové továrny, která bude postavena pro výrobu jeho 3nm čipů. Jak dobře víme, má tu jít i o procesory Meteor Lake, které by měly dorazit v roce 2023, ale jaké jsou podrobnosti dohody, to se nedozvíme. 
 
 
Půjde tu o továrnu v Hsichu na severu ostrova, konkrétněji v oblasti Baoshan a vypadá to tak, že Intel si skutečně dovedl zajistit potřebné 3nm kapacity, aniž by tím mohl nějak popudit firmu Apple, která je má u TSMC zamluveny také. Ve skutečnosti je Apple viděn jako zákazník, který měl mít úvodní 3nm výrobu u TSMC zamluvenou v podstatě celou, čili pro Intel dle těchto informací skutečně zbývalo jen usilovat o zajištění dalších, dříve neplánovaných kapacit. 
 
Tomu také odpovídají informace zveřejněné samotnou firmou TSMC, která se rozhodla opět zvýšit své kapitálové výdaje, a to o 33 až 46 procent, čili letos si na ně připraví mezi 40 až 44 miliardami dolarů. Jde o navýšení, které se bude týkat vedle 3nm procesu N3 také příprav na spuštění výroby pomocí následného N2.
 
Tržby firmy TSMC přitom v loňském roce dosáhly 56,8 miliard dolarů, což představuje 24procentní růst a s dalším růstem firma samozřejmě počítá do budoucna, aby si mohla vůbec dovolit tak vysoké výdaje. Ty ještě v roce 2019 přitom činily 14,9 miliard, v předchozím roce již 30 miliard, čili jen letošní přírůstek bude odpovídat celkovým CapEx z roku 2019.
 
Z celého objemu peněz vyhrazených pro letošní rok bude 70 až 80 procent vyhrazeno pro stavbu nových továren a rozšiřování kapacit moderních procesů jako N2, N3, N5 a N7, přičemž tu je i řada podskupin, ostatně do rodiny N5 patří krom "základní" verze také N5P, N4, N4P či N4X. Zbrusu nové továrny pak budou určeny konkrétně pro N3 a N2. Zbytek peněz pak půjde do kapacit určených pro pokročilé metody pouzdření, výrobu fotomasek a také specializované technologie. 
 
Zdroj: TSMC (PDF)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek