reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel snižuje spotřebu Prescottu a uvádí 3.4 GHz P4

15.10.2004, Eagle , článek
Intel snižuje spotřebu Prescottu a uvádí 3.4 GHz P4
Před dvěma týdny jsem zde informoval o dostupnosti revize E0 pro jádro Prescott. Tyto čipy se již nyní dodávají na trh a jsou známy už i jejich série. Jak bylo již očekáváno, nová revize především snižuje spotřebu. Intelu tak umožnila uvést dosud nejrychlejší Pentium 4 Prescott s přijatelnou spotřebou - 3.4 GHz čip s proudovým odběrem 78A pro patici LGA775.
Nový procesor se objevil v zářijovém vydání oficiální dokumentace - datasheetu. Je dodáván zásadně v revizi E0 pro socket LGA775 (socket micro-pga478 není podporován). UPDATE: Revize E0 je nyní dostupná i pro socket 478, avšak bez No-eXecute, bez Thermal Monitor 2 a bez Enhanced Halt State.To, jak jistě uznáte, je proti 119A v podání předchozí revize D0 značná redukce (v číslech výkonu ze 151W na 100W). Spolu s nižším maximálním proudem se samozřejmě snížila i spotřeba při nevytížení - nová 3.4ka si v režimu Stop Grant řekne až o 40A a nikoliv o 56A, jak tomu bylo dříve. A dále... nová revize E0 v případě čipů pro LGA775 také podporuje Thermal Monitor 2:

Při přehřátí již Prescott E0 nebude vkládat prázdné hodinové cykly (duty-cycles), ale za chodu sníží svojí frekvenci a napětí na v továrně určenou hodnotu. Tato změna trvá v řádu 5 mikrosekund, což je jen o málo horší než u Athlonu 64 (tam se uvádí 2 mikrosekundy jako nejhorší čas stabilizace). To v podstatě znamená, že Prescott je již plně připraven na Enhanced SpeedStep - ten však v Intelu opět nezapnuli (že čip Enhanced SpeedStep podporuje, víme již od února letošního roku, jen to zapnout...). Díky přítomnosti možnosti měnit napětí a násobič za chodu bylo možné implementovat nový režim nízké spotřeby - Enhanced Halt State (C1E). Ten se od klasického Halt State liší tím, že před přepnutím do režimu nízké spotřeby procesor přejde na nižsí násobič a napětí - díky nižšímu napětí se zmenšují úniky proudu (leakage), tj. i spotřeba v klidu. V tomto případě se redukuje proudový odběr v klidu následovně:
  • 3.8 a 3.6 GHz čip z 56A na 37A
  • 3.4 GHz čip (PRB 0, verze 78A max) a 3.2 GHz čip z 40A na 31A
  • U 3.0 a 2.8 GHz modelů se spotřeba v klidu nemění (tyto procesory již nemají příliš kam frekvencí klesnout, Enhanced Halt State patrně není zapnut)

Hodnoty 31A jsou již velmi slušné, pro starší generaci (jádro Northwood) se udávají hodnoty kolem 25A - to ale při vyšším napětí než používá Prescott. V praxi to znamená, že Prescott patrně bude v klidu dosahovat teplot kolem již přijatelných 35 stupňů. Režim Enhanced Halt State pochopitelně není podporován starší revizí D0.
No a konečně všechny Prescotty revize E0 podporují technologii No-eXecute bránící spouštění kódu z označených paměťových stránek.

Zajímá-li vás, které série obsahují novou revizi E0, podívejte se do Specification Update na stránkách Intelu (informace na straně 16). Z mého pohledu je nyní ideální Pentium 4 3.4F GHz (série SL834) založené na E0 s podporou 64bit instrukční sady EM64T (... což je až na pár nedostatků kopie sady AMD64 z Athlonů 64). Ty dle oficiálního ceníku stojí stejně jako verze bez EM64T, čili není důvod se (při stejné ceně) ochuzovat o další vlastnosti. Alternativně je možné vzít 3.2F (série SL832), u něj ale ceník z nepochopitelných důvodů udává cenu stejnou jako u 3.4F.

Před koupí nové revize si ale, stejně jako u nových 90nm Athlonů 64, ověřte, zda čip podporuje základní deska. Například v pravidelném občasníku informací od Asusu nedávno bylo oznámeno, že jedna ze serverových desek se odmítne spustit, pokud je do ní umístěn Xeon Nocona s jádrem Prescott E0.
reklama