Místo 12 V bych přešel už rovnou na 19 V.
Bylo by možné pak používat notebookové zdroje a zmenšil by se průřez vodivých drah na desce. Kondenzátory na desce by zůstaly stejné, protože už dnes se pro 12 V používají obvykle kondíky na 25 V. Účinnost by se zvýšila ještě více a bylo by možné desktopové desky sladit s architekturou notebookových desek.
Jinak i dnešní desky jsou plné různých DC-DC měničů, takže nemá smysl nad tím plakat.
Odpovědět1 0
Když udělají zdroj 24V, tak dokonce ušetří na průřezu drátů. Při stejném výkonu, poloviční proud :o)
Odpovědět1 0
Jako kdyby to dávali jako samostatnej modul co přišroubuju někde ke koši do skříně, tak no problemo, ale DC-DC měnič jako další kurvítko přímo na desce je prostě na nic.
Odpovědět2 2
Moderní(s vyšší účinností) zdroje jsou dělané tak, že mají 12V větev a ostatní napětí je z DC-DC měničů. Čili podle mne se akorát přesunou měniče ze zdroje na desku.
Zajimavější by bylo, kdyby jsme se bez 5V obešli úplně - pokud jsou opravdu potřeba, mohl by být měnič přímo v HDD, DVD atp. IMHO tam moc elektroniky na 5V nebude, pokud vůbec nějaká.
OEM to má o dost jednodušší např. ví kolik bude potřebovat napájení pro HDD, ale zase jsem viděl, že si s nějakým standardem u zdrojů hlavu nelámou. Koneckonců proč taky.
Odpovědět1 0
Moderní disky jsou právě jen na 5 V. Na 12 V už skoro nic. Vládnou SSDčka a 2.5 disky. V některých bednách už na 3.5" disky ani nejsou pomalu šachty.
Odpovědět0 0
Moderní disky na 5V? Možná ty mobilní 2,5".
IMO by nebyl problém i ty mobilní předělat na univerzální vstup 5-12V. Mobilní HDD mají asi motor na 5V, ale pro step down(buck) měnič není problém přenést 100% na výstup, prostě zůstane otevřený - 100% střída.
V SSD jsou určitě step downy tak jako tak, protože paměti ani řadiče na 3,3V či 5V neběhaj.
Odpovědět0 0
Nebo jinak: mají 5V napájení, ale elektronika běhá na mnohem nižším napětí.
Odpovědět1 0
a co rovnou 110/230~V zdroj, sak MB se postara...
Odpovědět2 2
Řekl bych, že 12V stejnosměrného napětí je poněkud bližší k 3,3V a 5V rovněž stejnosměrného, než je jim 110/230V napětí střídavého.
Tak třeba nabíječky mobilů do nich pouští 5V (no dobře, v rámci Power Delivery už i víc, každopádně pořád stejnosměrného), přitom baterka v mobilu má taky 3,6V. Ale nikdo tam nepouští 110/230V, že? :-)
Odpovědět0 1
Intel to mohl narhnout trochu lépe. Proč nepoužil o něco menší typ molexového konektoru, který by při 12 pinech byl stejně velký a nebyl by tak robustní a vzhledově by byl lepší, ty 2 piny by se také použily na 12V a GND. Zapínání zdroje by mělo být jak je přes samostatný pin, ale proč místo PWR_OK neudělali rovnou I2C (SMBUS), který by mohl přinést nové možnosti jako čtení teploty zdroje, ovládání různých blbostí včetně RGB LED ve zdroji, sledování proudu, napětí - tím i příkonu, ztrát, vytížení samozřejmě by deska věděla jaké má limity, ale i ta informace o tom že je vše OK by tam také protekla...
Je škoda, že to Intel nějak splácal a nemyslel na další možnosti. Už podruhé to měnit asi nebudou, škoda že tam někdo nepřemýšlí.
Odpovědět15 0
I2C není moc odolné proti rušení. Nebyly by tam zaručené hrany signálů. Je to spolehlivé jen na pár centimetrů.
Odpovědět1 1
Prečo potom nepoužiť canbus a pod.?
Odpovědět0 0
dimenzování kvůli přenosu výkonu? Cena již používaného konektoru/forem?
Odpovědět0 0