www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel uvádí na trh 10nm procesory Xeon Ice Lake-SP

Intel uvádí na trh 10nm procesory Xeon Ice Lake-SP
, , aktualita
Intel konečně po dlouhé řadě let dokázal přejít na nový 10nm proces i v případě velkých a energeticky náročných čipů. Vypouští totiž na trh nové procesory Xeon známé jako Ice Lake-SP.  
K oblíbeným
reklama
Oficiálně se jedná o 3. generaci procesorů Intel Xeon Scalable, které přicházejí v kombinaci s paměťmi a úložnými zařízeními Intel Optane, ethernetovými adaptéry a FPGA jako celá nová platforma pro HPC. Jsou tu samozřejmě také nové technologie a instrukce jako Intel DL Boost technology pro AI a bezpečnostní Intel Software Guard Extension (Intel SGX) s Intel Crypto Acceleration.
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Oproti 2. generaci (14nm Cascade Lake) nám nové Xeony nabízí ne 4 až 28, ale 8 až 40 jader Sunny Cove s rozšířeným systémem pamětí cache z 32kB/1MB/1,375MB na 48kB/1,25MB/1,5MB (L1/L2/L3 na jádro) a dále tu máme osm paměťových kanálů pro DDR4-3200, 64 linek rozhraní PCIe 4.0. 
 
Ice Lake-SP tak nepředstavují ten nejmodernější hardware, který má Intel k dispozici, neboť Sunny Cove je mikroarchitektura, která byla poprvé nasazena v září 2019, ovšem Intel také chce co nejdříve dostat na trh procesory Sapphire Rapids, které by už měly konkurenci řádně zatopit. 
 
Nyní tu jsou ale Ice Lake-SP, v jejichž případě Intel slibuje až 20% zvýšení výkonu na takt oproti předchozí generaci a celkově pak v průměru 1,46násobné zvýšení výkonu, kde ovšem srovnáváme starý 28jádrový Xeon 8280 s novým 40jádrovým Xeonem 8380. 
 
A jako obvykle tu máme dlouhou řadu nových modelů rozdělených mezi několik skupin. Nejvíce jich bude k dispozici pro čtyř a osmipaticové systémy (označení H a HL), ovšem zde počet jader končí na 28 a ceny na 13 tisících dolarech. Běžné Ice Lake-SP nabízí právě až 40 jader, což platí tedy pro jediný model - Xeon 8380, který má cenovku 8099 USD a pak tu jsou různé menší skupiny procesorů optimalizované třeba pro virtualizované prostředí, síťové prvky, média či jednopaticové systémy.
 
Intel se tak rozhodl nasadit vcelku příznivé ceny, když vezmeme v potaz, že starý 28jádrový Xeon Platinum 8280 přišel na deset tisíc dolarů, čili jeho 40jádrový nástupce je ještě o dva tisíce levnější. Uvidíme pak v nejbližších kvartálech, co nám to udělá se serverovým trhem a zda bude růst podílu ve prospěch firmy AMD pokračovat.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Noctua připraví nové montážní kity pro LGA 1700 a dnešní chladiče Noctua připraví nové montážní kity pro LGA 1700 a dnešní chladiče
Desktopové procesory Intel se s nástupem další generace zvětší, respektive prodlouží, ovšem dle reakce firmy Noctua nebude zcela nutné pořizovat nový procesorový chladič. Noctua nám opět připraví nové montážní sady. 
Včera, aktualita, Jan Vítek