Intel vylepšil své chladiče pro 10. generaci procesorů Core

Intel vylepšil své chladiče pro 10. generaci procesorů Core
, , aktualita
Intel se rozhodl, že přišel čas na vylepšení BOXovaných chladičů dodávaných k desktopovým procesorům Comet Lake-S, čili k desáté generaci Core. Dodávají se pouze s běžnými 65W a úspornými 35W verzemi, čili ne s odemknutými modely K. 
K oblíbeným
reklama
Jak ale ukazují okolní snímky ze serveru Chiphell a jiných zdrojů, skutečně nelze očekávat nic zásadního. Celkový design chladičů se v podstatě nezměnil a i takový osmijádrový Core i7-10700 tak musí zvládnout uchladit běžný chladič s radiálně uspořádanými rozeklanými žebry hliníkového profilu, v němž je zasazeno měděné jádro. Stále stejný je i způsob montáže pomocí plastových zámků, které se pomocí trnů zajistí v otvorech kolem patice, takže se můžeme ptát, co je tu vůbec nového. 
 
 
Na první pohled nás zaujme především to, že nová verze chladiče má černě eloxované hliníkové tělo, přičemž měděné jádro je stále ponecháno v přírodní podobě. Vedle toho byly možná trochu přepracovány lopatky ventilátoru a ukazují se také tlustší ramena, která jej drží nad pasivem, jež tu ale na druhou stranu máme tři namísto obvyklých čtyř. 
 
 
Lopatek ventilátoru je ale stále stejný počet, čili sedm, takže to vypadá spíše na kosmetické změny, i když by se dalo očekávat, že pokud se BOXované chladiče Intelu budou muset nyní vypořádat i s 10jádrovými procesory, mohly by snad být i výkonnější, ovšem tak to zatím nevypadá. Je ale pravda, že se díváme na chladič pro Core i7 a ne Core i9, takže ještě uvidíme. 
 
 
Na základnu chladiče už také Intel jako obvykle nanesl potřebné množství teplovodivé pasty a právě při pohledu zespoda je nejlépe vidět nová povrchová úprava a také pletená izolace napájecího kabelu. Vylepšení to tak je, ovšem ne zrovna z hlediska funkčnosti, ale třeba nás překvapí originální chladiče právě pro Core i9. 
 
 
Máme tu ale něco trošku jiného, a sice chladič Intel Thermal Solution BXTS15A, který dle VideoCardz oficiálně podporuje patici LGA 1200, ovšem nejde o model dodávaný k procesorům, ale o samostatně prodávané zboží, které na Amazonu aktuálně stojí 28 USD. 
 
 
BXTS15A má stejný montážní mechanismus jako výše zobrazený chladič Intelu a v podstatě i stejný design s radiálními žebry. Ovšem nejde již o jednolitý extrudovaný kus hliníku, ale o chladič skládaný ze samostatných tenkých žeber, který má rovněž měděnou základnu a také vysoké tělo. 
 
 
K dispozici je dokonce i celoměděná verze chladiče, ovšem v obou případech to vypadá, že Intel poněkud zaspal dobu, neboť takovéto provedení letělo v době, kdy byly populární modely CNPS od firmy Zalman a dnes už můžeme zvláště na celoměděné provedení pohlížet spíše jako na plýtvání cenným kovem, neboť lepší službu udělá design využívající vhodně rozmístěné heatpipe v hliníkovém těle. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon
Zástupce NASA Glenn Research Center popsal cestu k tomu, jak využít solární/jaderný elektrický pohon vesmírných plavidel pro cesty k Marsu. K takovému zařízení ještě leccos chybí, ale vývoj je už nalinkovaný. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů