www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Xe-HP nabídne 42,3 TFLOPS v FP32: 2x více než Nvidia A100

Intel Xe-HP nabídne 42,3 TFLOPS v FP32: 2x více než Nvidia A100
, , aktualita
Nové HPC grafické čipy Intelu označené Xe-HP mají nabídnout velmi vysoký výkon. Varianty se čtyřmi GPU v jednom pouzdře mají výkonem dvojnásobně překonat i výkonný čip Nvidia A100 architektury Ampere.
K oblíbeným
reklama
Všichni víme, že Intel chystá nové grafické čipy Xe. Pro serverové HPC nasazení budou určeny modely Xe-HP a rozhodně nemá jít o žádné slabochy. Na Hot Chips 2020 byla prozrazena především zajímavá informace ohledně toho, že se bude nabízet větší množství variant, které mohou v jednom pouzdře kombinovat 1, 2 nebo dokonce 4 tato GPU najednou (Intel zde hovoří o tzv. tiles - dlaždicích). Taková monstra pak budou mít enormní výkon. Ukazují to např. data získaná z testů v FP32 výpočtech (s 32bitovými desetinnými čísly).
 
Intel Xe-HP
 
Pro zajímavost, Nvidia Ampere A100 zde nabídne 19,5 TFLOPS.  V případě Intelu 1-tile varianta (patrně 512 EU, 4096 ALU, 1024 Extended Math ALU) dosahuje při taktu v tomtéž testu výkonu 10,6 TFLOPS. To je sice výrazně méně než Nvidia, ale finální takty Xe-HP mohou být nakonec vyšší. Navíc tu máme právě ty čipy s větším počtem GPU v jednom pouzdře. 2-tile verze už Nvidii překonává s 21,2 TFLOPS a 4-tile (2048 EU, 16384+4096 ALU) se pak dostává na 42,3 TFLOPS. Jen těžko však odhadovat, jaká bude spotřeba. Rozhodně nebude nízká. 
 
Vidíme zde také zajímavou vlastnost, kterou je téměř dokonalé škálování výkonu (dvojnásobný počet GPU přináší v podstatě dvojnásobný výkon bez výraznějších negativních vlivů komunikace jader). Intel Xe-HP by se měl objevit až v druhé půli příštího roku a má být vyráběn procesem 10nm Enhanced SuperFin (10nm+++). 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala