www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Xe-HPC se ukazuje a vypadá velice zajímavě

Intel Xe-HPC se ukazuje a vypadá velice zajímavě
, , aktualita
Raja Koduri dosud zveřejnil fotografie grafických čipů Xe-HPC pouze v zapouzdřené podobě s nasazeným heatspreaderem, který skryl to nejzajímavější. Nyní už tu ale máme odkrytou verzi se dvěma dlaždicemi a ta vypadá opravdu velice zajímavě.
K oblíbeným
reklama
Intel Xe-HPC budou grafické akcelerátory určené pro serverové nasazení, čili půjde o konkurenci pro Radeon Instinct či (dle bývalého označení) NVIDIA Tesla. My přímo od Intelu dobře víme, že Xe-HPC (Ponte Vecchio) budou tvořeny až čtyřmi "dlaždicemi" čili GPU částmim, ale tak jednoduché to nebude. Intel rovněž zveřejnil, že tu bude další rozdělení na base tile, compute tile, rambo cache tile a Xe Link I/O tile a půjde o samostatné čipy tvořené čtyřmi různými procesy: 10nm SuperFin, vylepšeného 10nm SuperFin a pak i s využitím procesu příští generace (čili 7nm) a dále v továrnách některé jiné firmy, což stále ještě nebylo upřesněno. 
 
Ve výsledku tak dvoudlaždicové GPU Xe-HPC vypadá následovně a Raja Koduri navíc uvádí, že jde o čipy tvořené hned sedmi pokročilými výrobními technologiemi. To nám ale moc nepomůže, spíše naopak. Koduri už jen dodal, že tento multičip je už připraven na (zřejmě první) zapnutí, takže bude testován v Intel Labs. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Můžeme se tak ptát, co na fotografii se zřejmým "postprocessingem" vůbec vidíme. Koduri k tomu nedal žádné informace, a tak ani nevíme, co za čipy se tu nachází a především je tu otázka, zda dvě velké GPU dlaždice uprostřed jsou rozděleny jen dodatečně v grafickém editoru, aby bylo naznačeno jejich vnitřní uspořádání, anebo zda jde opravdu o jednotlivě vyrobené čipy. Osobně se přikláním spíše k první možnosti, nicméně pak nám poněkud nesedí informace o sedmi různých výrobních procesech. 
 
V každém případě je už zřejmé, že Intel mohutně investuje do pokročilých technologií pouzdření a nabízí takový slepenec, jaký tu ještě nebyl. Ostatně jde přinejmenším o propojení dvanácti samostatných čipů v jednom pouzdru, a to ještě koukáme jen na dvoudlaždicovou verzi Xe-HPG a ne na čtyřdlaždicovou. 
 
Můžeme pouze odhadovat, že čtyři stejné obdélníkové čipy ve spodní části budou zřejmě paměti HBM2, které by celému GPU poskytly 4096bitové rozhraní rozdělené patrně rovným dílem mezi dvě GPU části. Zbývají pak čtyři téměř čtvercové čipy nahoře a pak v protilehlých rozích dva další, které sice vypadají podobně, ale ve skutečnosti mají odlišné rozměry, takže o to samé nepůjde. A zde už bychom mohli opravdu jen hádat, co z toho bude base tile, compute tile, rambo cache tile a Xe Link I/O tile. 
 
Raja Koduri nám tak informace o Xe-HPG dávkuje velice pomalu a jistě si užívá následných spekulací, které svými obrázkovými teasery vyvolává. Tak snad někdy příště se dozvíme z oficiálního zdroje i podrobnosti.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala