Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel zavádí novou třídu počítačů Ultrabook a mluví o dalším vývoji

1.6.2011, Jan Vítek, aktualita
Intel zavádí novou třídu počítačů Ultrabook a mluví o dalším vývoji
Společnost Intel se nedávno pochlubila novým typem tranzistorů a nyní už spřádá plány do budoucna, které z nich mají těžit. Konkrétně jde o vývoj nové třídy mobilních počítačů s označením Ultrabook, která má kombinovat přednosti netbooků...
Společnost Intel se nedávno pochlubila novým typem tranzistorů a nyní už spřádá plány do budoucna, které z nich mají těžit. Konkrétně jde o vývoj nové třídy mobilních počítačů s označením Ultrabook, která má kombinovat přednosti netbooků a tabletů, přičemž má přinést také vyšší flexibilitu a úroveň zabezpečení. A samozřejmě má jít o lehké a tenké počítače.Viceprezident firmy Sean Maloney přitom popsal tři hlavní fáze Intelu, které mají urychlit realizaci Ultrabooků. Jednak je to již splněné uvedení druhé generace procesorů Intel Core, které se mají v těchto zařízeních využít, přičemž pravděpodobně půjde o verze ULV s nízkým napětím i spotřebou. Výsledkem mají být počítače s tloušťkou pod 20 mm, cenou pod 1000 USD a první takové se mají objevit již v letošní Vánoční sezóně. Postará se o to firma Asus, která uvede své UX21.Pak se mají objevit nové procesory Ivy Bridge, a to v první polovině příštího roku. Vyráběny budou 22nm technologií právě s použitím nových typů tranzistorů Tri-Gate, které mají zajistit vysoký výkon a nízké energetické ztráty. Součástí počítačů postavených na těchto procesorech budou také rozhraní USB 3.0 a rovněž konkurenční Thunderbolt, který má na svědomí právě Intel. Po procesorech Ivy Bridge přijdou v roce 2013 procesory Haswell jako třetí krok k prosazení konceptu Ultrabook.

Dále Sean Maloney mluvil o procesorech Atom a jejich vývoji. Ty mají prý dokonce předběhnout Mooreův zákon, a to díky posunu z 32 nm přes 22 nm ke 14 nm během tří let. Intel doufá, že si tyto procesory najdou cestu i do chytrých telefonů vedle tabletů a netbooků. Momentálně však Intel oslavuje 100 milionů vyrobených procesorů a připravuje Atomovou platformu Cedar Trail, pro niž se využije 32nm výrobní technologie. Nové procesory nebudou vyžadovat aktivní chlazení a nabídnou technologie Intel Rapid Start pro rychlý přechod z režimu spánku nebo Intel Smart Connect Technology pro aktualizaci počítače v pohotovostním režimu. Jinak využijeme i Intel Wireless Display a PC Synch.

Cedar Trail slibuje více než 10hodinovou výdrž na jedno nabití baterie a podporu OS Windows, Chrome, MeeGo a dalších. Smartphony a Tablety budou moci již brzy využít čipy Medfield podporující také Google Android. Maloney již demonstroval první takový tablet, ovšem komerčně budou podobné produkty uvedeny někdy během příštích 12 měsíců. Očekávejme zařízení s tloušťkou pod 9 mm a hmotností pod 0,75 kg.

Zdroj: TZ Intel