reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel zvítězil ve svém odvolání v případě praktik použitých proti AMD

26.1.2022, Jan Vítek, aktualita
Intel zvítězil ve svém odvolání v případě praktik použitých proti AMD
Jde o případ, který má své kořeny už v prvním dekádě tohoto století, kdy Intel bojoval proti nástupu firmy AMD a jejích úspěšných procesorů K7 či K8, vedle nichž Pentia s mikroarchitekturou Netburst nedokázala obstát. 
Šlo tak o dobu ještě před nástupem mikroarchitektury Core, která odstartovala éru útlumu firmy AMD, z níž se ta vyhrabala až díky svým Ryzenům, čemuž pomohl i sám Intel svým dalším škobrtnutím. Tentokrát ale nešlo o jeho neúspěšnou mikroarchitekturu, ale spíše o velice nepovedený přechod ze 14nm procesu na 10nm. 
 
 
Intel měl v době Netburstu dle obvinění používat proti firmě AMD antikompetitivní praktiky, jimiž měl aktivně bránit jejímu proniknutí na trh, čili si jej chránil díky své dominantní pozici. Konkrétně nabízel firmám Dell, HP či Lenovo, neboli těm největším světovým výrobcům PC, značné slevy, a to v případě, že odebíraly alespoň 95 procent potřebných procesorů a dalších čipů od něj. 
 
Ještě v roce 2009 a později i v roce 2014 Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že Intel má za své praktiky zaplatit pokutu 1,06 miliardy eur, ovšem právě dnes ta samá instituce, přesněji její nižší instance (Tribunál), vydala jiné rozhodnutí. Dle něj Intel ve svém odvolání uspěl a dříve nařízenou pokutu tak nejspíše platit nebude. Přezkoumání v roce 2017 Tribunálu nařídil coby vyšší instance samotný Soudní dvůr.
 
Tribunál stanovil, že regulátoři v případě původního sporu učinili některé klíčové chyby. Analýza ustanovené komise nebyla dle soudu ucelená, a tak ani neposkytla dost přesvědčivých důkazů o tom, že by se Intel choval vůči AMD antikompetitivně. Jinak řečeno, práce komise nedosahovala požadovaných standardů, a tak se dle ní nedá opravdu stanovit, že Intel svými nabízenými slevami skutečně bránil firmě AMD se prosadit. 
 
Samotný Intel zatím rozhodnutí nekomentoval, neboť je teprve zkoumá a vyjádří se k němu až později.  


reklama