www.svethardware.cz
>
>
>

Intel zvýšil tempo mezi servery a navýší i výdaje

Intel zvýšil tempo mezi servery a navýší i výdaje
, , aktualita
Intel zveřejnil své nejnovější finanční výsledky týkající se 3. letošního kvartálu. Dozvídáme se o vyšších tržbách datacentrové divize, nižších tržbách PC divize a také o plánu pro navýšení kapitálových výdajů v příštím roce.
K oblíbeným
reklama
Intel si celkově samozřejmě nevedl špatně, neboť v dnešní době nemůže mít problémy s odbytem. Dosáhl tak tržeb 19,2 miliard dolarů (GAAP) a i díky vyšším maržím dosáhl na čistý zisk 6,8 miliard dolarů, což představuje 1,67 USD na akcii. 
 
 
Investoři ale přesto nebyli moc spokojeni vzhledem k tomu, že tržby by mohly být i vyšší a zvláště pak utrpěly tržby z Cloud Datacenter, které klesly o pětinu. Rovněž celkové tržby 18,1 miliard dolarů (non-GAAP) jsou nižší oproti předpokladům, jak uvedl firemní CFO George Davies. Na ohlášení výsledků reagovaly také akcie Intelu, které v krátké době spadly z 56 dolarů těsně pod hranici 50 dolarů. 
 
Intel také investorům sdělil, že v příštích dvou až tři letech mají očekávat sníženou hrubou marži na 51 až 53 procent, což je přímý dopad nutnosti citelně zvýšit investice (CapEx, R&D, a MG&A). Ostatně letos dosáhnou kapitálové výdaje Intelu celkem 18 až 19 miliard dolarů, ale už v příštím roce je firma navýší na 25 až 28 miliard, což je velice podobná suma, jakou se chystá utratit i TSMC či Samsung Foundry. 
 
 
Pro Intel samozřejmě zůstává CCG finančně nejvýznamnější divizí, i když její výsledky se meziročně mírně snížily kvůli celkově nižšímu počtu dodaných PC, který ale téměř vyrovnaly zvýšené průměrné prodejní ceny, a to zvláště notebooků. Provozní zisk se ale i tak snížil o cca 300 milionů dolarů. 
 
 
Naopak serverová divize DCG podala mnohem lepší výkon než před rokem, i když ani tak dle CFO Intelu nesplnila očekávání. Dozvídáme se také, že se na trh dostalo přes milion procesorů Ice Lake-SP, a to od jejich dubnového uvedení na trh. Výroba se ale stále rozšiřuje a Gelsinger očekává, že další milion jich Intel na trh dodá jen během závěrečného kvartálu. Zajímavé je také to, že oproti minulému roku o 70 % vzrostly prodeje divize DCG s ohledem na firemní a vládní zákazníky (Enterprise & Government), ale na druhou stranu o 20 % klesly prodeje spojené s Hyperscale/cloud centry. To Intel sám vidí jako dopad nových regulací v Číně, ovšem my v tom můžeme vidět i ten prostý fakt, že konkurenční AMD roste především v cloudu a datových centrech. 
 
Nakonec se dozvídáme, že se pilně pracuje na rozjetí Foundry Service, čili zakázkové výroby čipů v továrnách Intelu v rámci strategie IDM 2.0. Intel už také dodal zákazníkům první vyrobené čipy, čili zaznamenal takto první tržby a aktuálně už registruje přes 100 potenciálních zájemců, z nichž někteří velcí zákazníci už začali spolupracovat na vývoji budoucího procesu známého jako Intel 18A (v podstatě 1,8nm proces), v němž se už využijí nové EUV stroje s High-NA, které má od ASML odebírat právě především Intel.
 
Zdroj: THW


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína chce dohlížet na metaverse a NFT Čína chce dohlížet na metaverse a NFT
Metaverse a NFT jsou nemalým trnem v oku pro Čínskou lidovou banku. Banka v rámci boje proti nim varuje před zneužíváním těchto technologií pro nelegální činnost a praní špinavých peněz, chce tak větší kontrolu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Účinnost solárních tašek Tesly se zvýšila o 22 % Účinnost solárních tašek Tesly se zvýšila o 22 %
Energetický byznys Tesly sice zdaleka není tak velký jako ten automobilový, ale to zdaleka neznamená, že by se zde nic nedělo. Tesla uvádí novou verzi solárních tašek na střechu, které mají o 22 % vyšší výkon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Xiaomi uvádí 27" 4K grafický monitor s certifikací Pantone Xiaomi uvádí 27" 4K grafický monitor s certifikací Pantone
Xiaomi proniká na stále větší množství trhů. Zabydlovat se začíná i na trhu s monitory a nyní uvádí profesionální grafický monitor XMMNT27NU, který je 27" modelem s rozlišením 4K i 10bitovými barvami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Energy Dome vybralo 11 mil. USD na dostavění "CO2 baterie" na Sardinii Energy Dome vybralo 11 mil. USD na dostavění "CO2 baterie" na Sardinii
Většina obnovitelných zdrojů energie vyžaduje kvůli své nestálosti úložiště energie. Vedle lithiových a jiných podobných akumulátorů existují desítky jiných možností. Mezi nimi i ukládání do stlačeného CO2.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Tesla uvedla elektrickou čtyřkolku Cyberquad pro děti a píšťalku za 50 USD Tesla uvedla elektrickou čtyřkolku Cyberquad pro děti a píšťalku za 50 USD
Společnost Tesla přidává do své nabídky i spoustu dalších produktů mimo elektromobilů. V posledních dnech je to elektrická čtyřkolka Cyberquad pro děti, objevila se také píšťalka Cyberwhistle ve tvaru Cybertrucku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala