www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intelovská SSD pro příští rok slibují až 2800 MB/s

Intelovská SSD pro příští rok slibují až 2800 MB/s
, , aktualita
Na svět se dostaly uniklé slidy z prezentace, která se týká aktuálních i stále připravovaných SSD společnosti Intel. Ty přijdou v několika nových verzích, jež slibují přenosové rychlosti až 2800 MB/s. Podívejme se tedy, co si Intel chystá.
K oblíbeným
reklama
Ta nejvýkonnější SSD budou pochopitelně určena především pro firmy a profesionální nasazení, zatímco běžný spotřebitel se bude muset spokojit nižším výkonem, pokud tedy nebude moci sáhnout do kapsy opravdu hluboko.

První obrázek ukazuje SSD s označením SSD Pro 2500 Series - Temple Star, která jsou chystána na druhé čtvrtletí příštího roku. Jde o již známý formát M.2 určený především pro mobilní zařízení, ale také tu budou i klasické verze ve 2,5" těle. Očekávat můžeme kapacity od 80 do 480 GB v závislosti na formátu a přenosové rychlosti, jež vesměs odpovídají dnešním SSD pro SATA 6 Gbps. Intel zde využije 20nm paměti MLC NAND Flash a také 256bitové AES šifrování a OPAL 2.0 pro zabezpečení dat. Zajímavá je také pětiletá záruka.

Dále už se dostáváme do profesionální sféry, čili k Intel SSD DC P3700 Series (Fultondale). Ty budou k dispozici v podobě karet pro PCIe (AIC - Add In Card) nebo také jako 2,5" verze, která ovšem v důsledku využije také technologii PCIe. Právě tyto modely mají nabídnout sekvenční čtení a zápis s propustností až 2800 MB/s, respektive 1700 MB/s a ani IOPS nejsou k zahození, zvláště 450 000 při čtení. Bez povšimnutí nezanecháme ani fakt, že tato SSD spotřebují až 25 W při aktivitě, čili už je nelze označovat za úsporná řešení, jako spíše za další zdroj tepla. To ostatně napovídají i velké hliníkové pasivy.

Intel také slibuje, že tyto modely vydrží 10 kompletních přepisů celé své kapacity, a to denně po dobu pěti let, což je také doba jejich záruky. To i díky lepším 20nm pamětem MLC NAND Flash, které se pyšní označením HET - High Endurance Technology.

Intel SSD DC P3500 Series (Pleasantdale) dorazí na trh stejně jako Fultondale někdy v druhém čtvrtletí příštího roku. Jedná se o podobné modely, jež jsou stejně jako P3700 chystány v kapacitách až 2 TB, k dostání budou ve stejných formátech a nabídnou i stejný výkon co se týče sekvenčních operací. Pouze IOPS vztahující se k zápisu je zde výrazně slabší, čili 40k oproti 150k. Pak už tabulka ukazuje jen jediný rozdíl, a sice maximální celkový objem zápisu 374 TB, což by se ve vztahu k 2TB verzi mělo rovnat možnosti 187násobného přepsání, a to nevypadá zrovna nejlépe, zvláště v porovnání s 10 přepisy denně u P3700 po dobu pět let, což je přibližně 10x více. Uvidíme ale, zda jsme uvedené útržkovité informace intepretovali správně, nicméně Pleasantdale by na tom měly být opravdu hůře, neboť nevyužijí paměti HET.

Nakonec si ukážeme souhrnnou tabulku, která ukazuje, co si Intel chystá a co již má na trhu.

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů