Internetem se šíří virální snímky ze zatčení Donalda Trumpa, nakreslila je AI
24.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
Generativní AI umí vyvářet mnohdy velmi dobré snímky, někdy naopak s docela dost chybami. Nepozornost nicméně může zapříčinit, že lidé takovým "fotografiím" mohou věřit, což se mohlo stát např. s falešnými snímky zatčení Donalda Trumpa a Vladimíra Putina.
V posledních měsících se hodně mluví o generativní AI, která může do značné míry změnit naše životy. Patrně ovlivní některé profese, hodně také pozmění vnímání skutečnosti. Dosud bylo vytváření falešného vizuálního obsahu časově náročnou záležitostí, nicméně s generátory, jakým jsou např. Midjourney nebo DALL-E, se dá vytvořit podobný obsah hodně snadno. Obvykle sice obsahuje mnoho chyb, ale ty lidé snadno přehlédnou a mohou sdílet takové fotografie jako pravdivé. Přesvědčil se o tom Eliot Higgins, zakladatel nizozemského spolku Bellingcat pro investigativní žurnalistiku. Na svém Twitteru zveřejnil dva "falešné" snímky, u kterých řekl, že jsou vytvořeny pomocí AI. Možná ne každý to tak ale pochopil.
Here's photos from Vladimir Putin's entirely made up war crimes trial, via #midjourneyv5 pic.twitter.com/J0ThQQv5Q1
— Eliot Higgins (@EliotHiggins) March 16, 2023
Víme, že na Vladimíra Putina byl vydán zatykač a Higgins tak nechal vygenerovat Putina v oranžovém vězeňském mundúru. V popisku bylo jasně napsáno, že jde o snímek z vymyšleného soudního líčení vytvořeného přes aplikaci Midjourney. Kolik lidí si to ale přečetlo, nebo podle snímků poznalo, že nejde o skutečnost, ale o snímek vytvořený AI, není jisté.
Making pictures of Trump getting arrested while waiting for Trump's arrest. pic.twitter.com/4D2QQfUpLZ
— Eliot Higgins (@EliotHiggins) March 20, 2023
Podobně tak vytvořil snímek z fiktivního zatčení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který už označil trochu méně explicitně s tím, že "vytváří snímky z Trumpova zatčení, zatímco čeká na Trumpovo zatčení". Na fotografii si lze všimnout několika chyb, třeba nohy navíc, nicméně při zběžném pohledu si toho asi většina lidí ani nevšimne. Tyto snímky už vidělo 5,6 milionu lidí a dosáhly téměř 5 tisíc retweetů. Midjourney na základě těchto snímků Higginsovi zrušilo účet. Nyní je jen otázkou, kolik lidí podobné aplikace využije k šíření záměrných dezinformací bez toho, aniž by jasně upozornili, že jde o obsah vygenerovaný pomocí AI (a jak víme, ani toto mnohdy nemusí stačit).
Zdroj: techxplore.com