reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Interview s Intelem

14.3.2002, Štěpán Mrázek, článek
Interview s Intelem
Na některé zajímavé otázky týkající se nového mobilního procesoru jsme se zeptali pana Martina Kormana z české pobočky společnosti Intel.
Během tiskové konference k uvedení nového mobilního procesoru Intel Pentium 4-M jsme měli možnost položit několik otázek panu Martinu Kormanovi (Marketing Manager, Intel Czech). Zejména jsme se zajímali o nový mobilní procesor, ovšem ani architektura IA-64 nezůstala stranou našeho zájmu.

Dnes jsme mohli spatřit procesory Intel Pentium 4-M, známe již také jejich ceny. Změní se nějak s uvedením procesorů Intel Pentium 4-M cena starších procesorů Intel Pentium III-M ?
Během několika týdnů budou uvedeny procesory Intel Pentium 4-M pracující na frekvencích 1,4; 1,5 a 1,8 GHz. V souvislosti s tímto krokem dojde ke snížení cen stávajících procesorů Intel Pentium III-M. Střednědobým cílem je nahradit procesory Pentium III-M v segmentu full-size notebooků právě našim novým procesorem. To platí i pro ceny, které se budou na úrovni současných produktů.

Typické aplikace používané na notebooku jsou MS Office, Internet Explorer, etc. Jedná se tedy převážně o kancelářské aplikace, které se spokojí s výkonem jakéhokoliv dnes prodávaného procesoru. V čem spatřujete výhody takto rychlých procesorů ?
Během prezentace jsem ukazoval současné náročné multimediální programy, které dokáží vytížit i takto výkonný procesor na více než polovinu. Velice náročné jsou také další aplikace, které běží na pozadí systému a nové operační systémy také ukusují podstatnou část výkonu sestavy.

Moje další otázka směřuje ke srovnání spotřeby procesorů Intel Pentium III-M a Intel Pentium 4-M. Jaká je tedy jejich spotřeba energie za chodu a v úsporném režimu ?
Spotřeba obou procesorů v režimu provozu na baterie je v zásadě srovnatelná, a je pod úrovní 2W.

Čipová sada Intel 845MP a mnoho již uvedených či těch, které budou teprve uvedeny, podporuje paměťovou technologii DDR SDRAM. Co vedlo společnost Intel k odklonu od paměťové technologie RDRAM ?
RDRAM paměti Intel stále považuje za nejvýkonnější. Požadavky této uživatelské skupiny však nejsou až tak zaměřeny na výkon a DDR SDRAM řešení v současnosti splňuje jejich požadavky.

Bude společnost Intel v budoucnu nějakým způsobem podporovat paměťovou technologii RDRAM nebo již její éra z pohledu Intelu skončila ?
Intel se v žádném případě neodklání od technologie RDRAM, jen respektuje přání trhu a proto začal v nových chipsetech podporovat i paměťovou technologii DDR SDRAM. To samé platí o pro budoucnost, když si trh poví, že jediná technologie, která ho zajímá, je DDR, budeme ji podporovat. Když to budou všechny tři technologie, budeme podporovat všechny tři.

Podle některých internetových médií by měl být uveden koncem roku 2002 procesor Intel Pentium 4-M na frekvenci 2 GHz, můžete tuto informaci potvrdit či vyvrátit ?
Technologicky to pro nás není velký problém. Jak jsem již naznačil, v průběhu několika týdnů uvedeme na trh mobilní Pentium 4-M na frekvenci 1,8 GHz. Odtud k dvěma gigaherzům už daleko není. Vše bude ovšem záležet na požadavcích trhu.

Kdy bude uveden procesor McKinley ?
Přesné datum ještě není stanoveno, ale bude to na přelomu druhého a třetího čtvrtroku 2002.

Můžete říci něco bližšího k technologii Yamhill ?
Technologie Yamhill (podle některých serverů je tato technologie podobná x86-64) je novinářskou kachnou. Ve skutečnosti je to pouze okres (county) v USA.

Celkově mělo být prodáno 2162 procesorů Itanium, z čehož měla společnost IBM odebrat rovných 2000 kusů. Je informace o počtu prodaných procesorů Itanium pravdivá a pokud ne kolik procesorů Itanium se dosud prodalo?
Tato informace není pravdivá, celkově jich bylo prodáno mnohem více a jen v České republice se počet prodaných kusů blíží několika desítkám.

Bude vůbec někdy uveden následovník procesoru Pentium 4, nebo již půjde vývoj směrem
k 64bitovým procesorům ?
Současný procesor Intel Pentium 4 s jádrem Northwood má svůj strop někde u 4 GHz. Jeho následník se na trhu objeví někdy koncem příštího roku a bude taky 32-bitovým procesorem. Co se týká 64bitových procesorů, podle mého názoru na ně není trh s desktop procesory dosud připraven. Intel je však připraven na potenciální požadavek trhu velmi flexibilně zareagovat.

Jaké procento trhu s desktop procesory má společnost Intel v Evropě ?
Přesná čísla neznám a celosvětově je to publikováno ve zprávách IDC či DataQuest.

Chtěl byste něco vzkázat našim čtenářům ?
Chtěl by jsem pouze vyjádřit naději, že Svět Hardware bude i nadále poskytovat svým čtenářům (a tím i mně :-) cenné informace a psát zajímavé články, a zůstane jedním s nejlepších serverů v oblasti HW/SW v České Republice.

Za Svět hardware se ptal Štěpán Mrázek
reklama