reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Invexová "pecka": 100Megy se slučují !

14.10.2004, Zdeněk Michálek, článek
Invexová "pecka": 100Megy se slučují !
Po ani ne týden starém šoku, který českému trhu přinesla zpráva o integraci české distribuční "pětky" firem ProCA a Libra Electronics (o kterém Svět hardware přinesl jako první podrobné informace) včera přišlo další "překvapení".
14.10.2004 16:51 čtěte tiskové prohlášení ve spodní části článku !!!

Po ani ne týden starém šoku, který českému trhu přinesla zpráva o integraci české distribuční "pětky" firem ProCA a Libra Electronics (o kterém Svět hardware přinesl jako první podrobné informace) včera přišlo další, už několik let očekávané "překvapení":

Podle prohlášení, učiněném na včerejší společenské akci při příležitosti slavnostního otevření nové budovy sídla společnosti 100MEGA Distribution, se vlastníci firem 100Mega Distribution s.r.o. a 100Mega s.r.o. (známých často jako "brněnská" a "pražská" 100Mega) dohodli na sloučení svých distribučních aktivit. Od 1. ledna příštího roku bychom se tak v distribuční sféře měli setkávat s jedinou firmou, která bude mít sídlo v Brně.

Tabulka TOP10 českých distributorů by tak měla od 1. ledna 2004 doznat dalších změn (v tabulce jsou obraty za rok 2003, 100Mega a AAC jsou již zachyceny ve "sloučené" podobě, obrat 100Mega s.r.o. je odhadovaný):

Zdroj: Inside
Rozdělení českého distribučního trhu by pak vypadalo následovně:


Zdroj: Inside
.
Nepodařilo se mi včera získat další podrobnější a (zároveň ověřené ;-) informace z pozadí - takže alespon několik spekulací na toto téma:
  • otázky na sloučení firem skupiny 100Mega byly evergreenem, přehrávaným už pěknou řádku let při každých výraznějších změnách ve společnostech.Poměrně složitá vlastnická struktura a rozdílné zájmy vlastníků však už několikrát "těsně před cílem" zabránily tomu, aby integrace úspěšně proběhla
  • "brněnská" 100Mega v poslední době stabilizovala personální obsazení vedoucích pozic, z větší část dořešila letité problémy s informačním systémem a jeho webovým rozhraním
  • jedním z argumentů "pro" v poslední době mohla být i koupě a rekontrukce nového sídla 100Mega Distribution, které disponuje slušnými skladovacími prostory, postačujícími potřebám sloučené firmy, dobrým přístupem z dálnice a rezervami pro další rozšiřování
  • .. a kdo ví, zda jedním z argumentů nebyly i dopady výše oznámených změn ve skupině AAC - přece jen nejeden z členů výkonného vedení pochází z jejích řad :)


Z principiálního hlediska nelze záměr nepřivítat. Obrat kolem 500 miliónů Kč v IT distribuční sféře je poměrně "nepříjemný" - při nízkých maržích a vysoké rizikovosti IT distribuce obecně je obtížnější získat slušné podmínky pro financování, zpravidla nejsou k dispozici dostatečné rezervy pro realizaci rozvojových plánů atd.

Sloučením tak vznikne společnost s předpokládaným podílem na českém trhu kolem 3,5% a obratem kolem 1,5 miliardy Kč, což by mělo stačit k postupu mezi TOP10 a další zvýraznění pozice na trhu.

Při pohledu na současné distribuce bude zajímavé sledovat, jak nová firma bude postupně profilovat svou nabídku základních desek (MSI x QDI x Sapphire x Jetway), grafických karet (Sapphire x Palit) a dalších distribucí - a obecně jak bude probíhat slučování dvou různých firemních kultur, které je typickým prubířským kamenem jak manažerských, tak diplomatických schopností managementu obou firem.

Je nepříliš pravděpodobné, že by již příští rok přinesl ovoce v podobě celkového obratu na úrovni součtu obratů obou firem nebo v podobě snížené nákladovosti - bezprostředním slučování následkem bývá naopak alespoň mírný propad tržeb a nárůst nákladů souvisejících s restrukturalizací, optimalizacemi, změnami pracovních toků, s neklidem dovnitř firmy i vůči zákazníkům atd.

Po úspěšném zvládnutí přechodného období by se však managementu a vlastníkům vše mělo zúročit - a to již v horizontu několika málo let.

A úplně na závěr: při pohledu na žebříček TOP20 mě napadá, že "posledním mohykánem" s podobnou ekonomicky těžko ospravedlnitelnou vlastnickou strukturou mezi českými distributory zůstává skupina Abacus. Nebude ani příklad 100Megy pro jejich budějovicko - pražsko - ostravský distribuční trojlístek dostatečným stimulem k překlenutí rozporů a dovedení rozhovorů do úspěšného konce ?


Doplněno 14.10.2004 16:51 - tiskové prohlášení, zaslané Světu hardware:

"Od začátku příštího roku dojde ke sloučení obchodních aktivit firem 100Mega Distribution s.r.o. a 100 MEGA spol.s.r.o. Technicky to bude provedeno tak, že 100Mega Distribution s.r.o. převezme "ze dne na den" veškeré obchodní aktivity 100MEGy včetně zajištění kontinuity všech obchodních vztahů a servisu.

Centrála spojených firem bude v nových prostorách 100Mega Distribution v Brně na ulici Kšírova. Zůstanou zachována i stávající prodejní místa na Praze 10, Praze 6 a Praze 3. Zákazníci brněnské pobočky na ulici Králova budou od nového roku obslouženi v centrále firmy. Pro stávající zákazníky "pražské" 100 Megy to tak bude znamenat jen rozšíření sortimentu nabídky, služeb a dostupnosti tj. zlepšení stávajících podmínek."
reklama