reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Iomega oznámila ZIP s kapacitou 750MB

20.8.2002, Zdeněk Kabát, článek
Iomega oznámila ZIP s kapacitou 750MB
Před pár dny oznámila společnost Iomega konec vývoje třetí generace ukládacích médií ZIP a vypustila externí USB 2.0 mechaniku, která je schopná uložit na jedno médium až 750MB dat. Kapacita je tak třikrát vyšší než u předcházející generace a dokonce vyšší než je tomu u klasických CD.
Iomega je jednou ze společností vyrábějících alternativní paměťová média a rozhodně za nejrozšířenějšími „cédéčky“ nezaostává, tedy alespoň v kapacitě ne. Třetí generace těchto ZIP médií přináší mnohá vylepšení a Iomega avizuje trojnásobnou kapacitu a dvojnásobnou přenosovou rychlost než tomu bylo u starších verzí. Na druhou stranu je to po dlouhé době pokrok v této oblasti a nebýt jeho, tak by se mohla společnost o své místo na trhu obávat.

V současné době je k dispozici externí mechanika, kterou lze připojit na USB 2.0, později na podzim bude vypuštěna i varianta pro FireWire. Nová 750MB ZIP média přicházejí s novým softwarem, jenž pomáhá uchránit a zabezpečit citlivá data.

„Po dlouhý čas nás uživatelé závislí na ZIP mechanikách žádali po zvýšení kapacity,“ řekl Werner Heid, prezident a výkonný ředitel společnosti Iomega. „750MB mechanika ZIP tuto potřebu uspokojí a navíc dává uživateli podstatně vyšší výkon.“

ZIP je již po dlouhou dobu poměrně významným médiem, které spojuje jednoduchý záznam a přepis dat, známý u disket, a vysokou kapacitu, která se nyní rovná CD. Zvýšená kapacita na 750MB je pro zálohovací účely dostačující a nyní je podstatně zvýšená i rychlost. Přenosová rychlost této nové generace ZIP činí až 7,5MB/s, což lze přirovnat k rychlosti CD-RW mechaniky 50x50x50x. Připojení přes USB 2.0 tyto rychlosti umožňuje i pro externí zařízení.

Nová generace této periferie, představené v březnu roku 1995, je podporována operačními systémy MacOS a Windows a je zpětně kompatibilní s 250MB variantou a 100MB „read-only“ verzí. Nová 750MB modifikace přináší zabezpečení heslem již ve firmwaru a obsahuje software Automatic Backup pro automatickou zálohu a Iomega Sync pro synchronizaci dat na více počítačích.

Jak již bylo řečeno, dnes je dostupná pouze mechanika pro USB 2.0, kterou získáte za cenu kolem US$180. V září bude na Apple Expo v Paříži představena i FireWire varianta za cenu kolem US$200 a ještě na podzim pak interní ATAPI za US$149,95. Jedno 750MB médium stojí kolem $12,49 za kus, 250MB disk získáte za $10,69 a nejmenší 100MB verzi za cca $8,99.

reklama