ISS dostala Refabricator využívající starý plast pro 3D tisk nových objektů
12.2.2019, Jan Vítek, aktualita
Recyklace je na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) naprosto zásadní. Šetří se tím na ní především vodou, ale i jinými materiály, přičemž díky Refabricatoru se budou lépe recyklovat také plastové materiály.
Refabricator provozovaný na ISS agenturou NASA je už na první pohled speciální zařízení, čili žádná obvyklá 3D tiskárna. To bezpochyby už jen kvůli tomu, aby toto zařízení bylo schopno fungovat v prostředí mikrogravitace a také aby si mohlo z již nepotřebného plastu připravovat materiál pro tisk nových objektů.
Recyklační 3D tiskárnu dopravila na ISS loď Cygnus firmy Northrop Grumman, která na raketě odstartovala minulý týden a přivezla i další experimenty plus obvyklý náklad. Na palubě ISS může takové zařízení dobře posloužit, ale jak už bylo naznačeno, stále jde spíše o experiment, jehož výsledky mohou ovlivnit budoucí mise lidí do vzdálenějších končin vesmíru, kde nebude možné tak snadné zásobování ze Země.
Refabricator není první 3D tiskárna na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. Jedna tam pracuje už od roku 2014, jenomže ta nebyla schopna znovu využít materiál z objektů, které sama předtím vytiskla.
plastový klíč vytisknutý na ISS
A nejen to, nová 3D tiskárna má umět využít také balicí materiály, v nichž NASA dodává na ISS různý náklad, takže Refabricator obsluhovaný ze Země může zpracovávat i odpad, i když je otázka, co by si měli astronauti stále tisknout, aby se to v celkovém měřítku nějak projevilo.
Oproti klasickým 3D tiskárnám pracujícím s plastovými strunami má Refabricator využívat speciální metodu recyklace, která mu právě umožní plast používat znovu a znovu. Obvykle se plast mele, čímž ale ztrácí pevnost. Firma Tethers Unlimited vyvinula jiný recyklační proces, který plast nemele, díky čemuž se dá používat stále dokola. Refabricator také nevyužívá struny, ale celé cihličky. Samotný tisk by už měl probíhat podobně jako u klasických 3D tiskáren využívajících plast.
NASA nyní plánuje toto zařízení řádně otestovat. V prvé fázi to bude znamenat celkem sedm cyklů recyklování a tisku toho samého materiálu, aby se prokázala jeho znovupoužitelnost. Výsledné objekty pak budou zaslány zpět na Zemi pro otestování. Následně bude zařízení testováno pod různými podmínkami a s různými typy plastů pro recyklaci.
Zdroj: NASA