reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Iwill BD100-Plus

13.7.1999, Petr Klabazňa, zpráva
Iwill BD100-Plus
Základní deska Iwill BD-100-Plus pro procesory Intel Celeron, Pentium II a Pentium III.
Na trhu počítačových komponent se jednotliví výrobci snaží nabídnout právě "ten svůj" výrobek. Obvyklou marketingovou taktikou je cenové porovnání s konkurenčním produktem, který je samozřejmě o něco dražší. U počítačových sestav to platí dvojnásob. Protože právě základní deska spolu s procesorem se velmi důkladně podílí na výsledné ceně počítačové sestavy.

Iwill BD-100-PlusSe svou základní deskou BD-100-Plus přichází i firma Iwill. V její nabídce nalezneme nejenom modely pro Socket 370, ale i Super7 základní desky. BD-100-Plus je založena na Slot1 s intelovským čipsetem BX. Je ji tedy možno osadit procesory Celeron, ale i Pentiem II a Pentiem III. Základní deska Iwill BD-100-Plus s čipsetem 440BX má řadu standartních rysů, které bychom nalezli i u jiných výrobců (počet slotů, paměťové banky ...).

Základní technická specifikace
Čipset Intel 440BX AGPset
Frekvence sběrnice 66/75/83/100/103/105/110/112/124/133 MHz
Násobení frekvence CPU x3 až x8 po 0.5
Paměť 4 x 168 pin (3.3 V) SDRAM nebo EDO RAM, maximálně 1 GB
Integrovaný IDE Dual Ultra DMA 33 s podporou ATAPI IDE CD-ROM, ZIP-100 & LS-120
I/O interface: 1 x FD, 1 x PS/2 klávesnice, 1 x PS/2 myš, 1 x LP|T, 2 x S, 2 x USB, 2 x Ultra DMA 33 Bus Master IDE port
Rozšiřující sloty 1 x AGP s podporou módu AGP 2X, 5 x PCI, 2 x ISA
BIOS 2-Mbit Flash ROM (Award BIOS)
Velikost ATX (188 mm x 305 mm, 4 vrstvy)

Kromě v této kategorii obvyklých funkcí nalezneme u BD-100-plus určitá vylepšení, která by mohla přispět k větší popularitě mezi uživateli. I když deska používá poměrně zaběhnutý čipset BX vyznačuje se větší stabilitou, která je dosažena možností zvýšení napájení. Uživatel může zvolit buď 5-ti procentní nebo 10-ti procentní zvýšení napájecího napětí. Spolu s dosti širokou škálou možností nastavení frekvence sběrnice a násobení je docíleno dosti velké stability a to i při přetaktování procesoru. Veškerá nastavení probíhají bez nutnosti zásahu do vnitřností PC a provádějí se pomocí setupu. Poměrně široká je i nabídka nastavení frekvence sběrnice, která je v rozmezí od 66 MHz do 133 MHz. Podrobný výčet je uveden v technické specifikaci. Pozorný čtenář zde nalezne i méně používané hodnoty (105 a 110).

AGP slot je řízen "AGP Boosterem". Pro nastavení činnosti slouží jumper JP11, který je defaultně nastaven na auto. Rychlost AGP je možno nastavit ze standartních 66 MHz na 100 MHz. Zvýšení rychlosti přispěje k celkovému zvýšení grafických operací, nicméně grafická karta tuto vyšší frekvenci musí zvládat.

Pro náročnější uživatele je připravena možnost ručního nastavení přerušení pro PCI sloty. Pro jednotlivé sloty (a také karty vložené do těchto slotů) je možno vyhradit požadovaná přerušení. Tím je možno se vyhnout případnému konfliktu dvou zařízení. Jiná věc je, zda při plném osazení bude z čeho vybírat (omezený počet systémových prostředků). Ale i tak je to docela zajímavá možnost, která najde uplatnění především při běhu vícero operačních systémů, kde potom bude přidělení IRQ vžda stejné (podle nastavení).

Základní deska Iwill BD-100-Plus nabízí velmi dobré technické parametry. Ve standartní výbavě je kromě návodu a instalačního CD disku 40-ti pinový IDE kabel, 34 pinový kabel pro flopy mechaniku i senzor, kterým je možné sledovat teplotu důležitých komponent v PC. Jako zvláštní příslušenství lze objednat redukci pro Celeron procesory (PPGA procesory do Slotu1). Prodejní cena Iwil BD-100-Plus je stanovena na 129$.


Zdroj SystemLogic
reklama
reklama