www.svethardware.cz
>
>

Jaderný reaktor TerraPower Natrium na ochuzený uran bude stát v USA

Jaderný reaktor TerraPower Natrium na ochuzený uran bude stát v USA
, , aktualita
Společnost TerraPower Billa Gatese a PacifiCorp Warrena Buffeta postaví nový jaderný reaktor Natrium na ochuzený uran na území USA. Mělo by to být ve státě Wyoming a elektrárna má být jedním z prostředků k čistější energii.
K oblíbeným
reklama
Možná jste už slyšeli o projektu TerraPower. Vše začalo už před 15 lety, kdy Bill Gates a další vizionáři začali hledat cestu za ekologičtější výrobou energie. Skončili u technologie Traveling Wave Reactor (TWR) a v roce 2008 byla založena společnost TerraPower. Jak už je to ve vědě obvyklé, trvá to desítky let, než se z konceptů přes první testy dostaneme ke konečným produktům. Přesto bylo už v roce 2015 uzavřeno memorandum s Čínou o dalším vývoji, v roce 2017 se začalo pracovat na společném joint-venture a dokonce už měla být před několika lety i spuštěna výstavba reaktoru. Jenže přišel Donald Trump a boj s Čínou včetně zákazu vývozu jaderných technologií. A do toho spadly i jaderné reaktory od TerraPower. Nová generace jaderných elektráren se tak mohla už několik let stavět, nicméně teprve nyní se zahajuje plánování výstavby na území USA.
 
Warren Buffet a Bill Gates
Warren Buffet a Bill Gates, autor: BorsheimsJewelry [CC BY 2.0], přes Flickr
 
Už se ví, že půjde o areál jedné z bývalých uhelných elektráren ve státě Wyoming, přesná lokalita ale zatím ještě nebyla rozhodnuta a bude tak učiněno do konce roku. Reaktor Natrium od TerraPower je netradiční v tom, že nepracuje s obohaceným uranem jako běžné reaktory, ale s ochuzeným. Je také poměrně bezpečný. Chlazen je sodíkem, pracuje s atmosférickým tlakem a má záporný teplotní koeficient reaktivity. Tedy při nárůstu teploty reaktor svou podstatou snižuje výkon. Chlazení a bezpečnost reaktoru spoléhá na klasické fyzikální zákony, jako je gravitace i stoupání horkého vzduchu nahoru. Odpad se má skladovat přímo v elektrárně (minimálně do doby, než se přijde s nějakým centrálním úložištěm pro celé USA).
 
 
Do nového reaktoru společnosti TerraPower investuje i společnost PacifiCorp. Ta spadá pod Berkshire Hathaway známého investora a filantropa Warrena Buffeta. Gates a Buffet jsou dlouhodobí přátelé už přes 30 let.
 
Samotná elektrárna bude mít rozlohu 16 akrů (6,5 hektaru), celý areál pak 44 akrů (necelých 18 hektarů). Výkon bude činit 345 MW, přičemž na dobu 5,5 hodiny lze v případě špičky zvýšit výkon až na 500 MW. To je ale dáno tím, že elektřinu je možné dodávat do sítě nebo ji ve formě tepla ukládat do tavených solí (pojmou energii v řádu GWh). V případě potřeby je tak možné s pomocí úložišť dodávat vyšší výkon, než je výkon samotného reaktoru.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft překonává hodnotu 2 bilionů USD Microsoft překonává hodnotu 2 bilionů USD
Společnosti Microsoft se pod vedením Satya Nadelly hodně daří. Větší důraz na cloud a předplatná firmě pomáhá a všímají si toho i akcionáři. Hodnota firmy tak překonala 2 biliony USD a následuje tak Apple.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Operation Flashpoint (ARMA: Cold War Assault) do zítřka zdarma Operation Flashpoint (ARMA: Cold War Assault) do zítřka zdarma
Legendární česká hra Operation Flashpoint (nyní pod názvem Arma: Cold War Assault) je do zítřka k dispozici zdarma. Pokud jste ji nikdy nehráli, nebo naopak chcete osvěžit staré vzpomínky, můžete si ji "zakoupit".
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Gigabyte nechal zaregistrovat 8GB karty Radeon RX 6600 XT Gigabyte nechal zaregistrovat 8GB karty Radeon RX 6600 XT
Máme tu opět nová data ze záznamů Eurasian Economic Commission (EEC), kde se objevila řada karet Gigabyte Radeon RX 6600 XT. Všechny zaregistrované modely přitom mají ve výbavě 8 GB paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD oficiálně představilo FidelityFX Super Resolution, jaká rozlišení používá? AMD oficiálně představilo FidelityFX Super Resolution, jaká rozlišení používá?
Už včera jsme uvedli odkaz na nové ovladače Radeon Adrenalin, které nabízí technologii FidelityFX Super Resolution. Nyní tu máme podrobnosti z prezentace samotného AMD, kde se dozvíme více o výkonu či použitých rozlišeních.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hyundai nyní vlastní 80% podíl výrobce pokročilých robotů Boston Dynamics Hyundai nyní vlastní 80% podíl výrobce pokročilých robotů Boston Dynamics
Už nějakou dobu se projednán prodej většinového podílu Boston Dynamics korejské automobilce Hyundai. Nyní byla celá akvizice plně dokončena a Hyundai vlastní 80% podíl ve společnosti Boston Dynamics.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková