www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jak se zbavit bloatwaru ve Windows 10? Vyzkoušejte nástroj Bloatbox

Jak se zbavit bloatwaru ve Windows 10? Vyzkoušejte nástroj Bloatbox
, , aktualita
Malý open-source nástroj Bloatbox, který stačí jen vybalit a spustit, vyřeší věčný problém s předinstalovanými aplikacemi ve Windows 10. Stejný autor vytvořil také program Spydish pro kontrolu nastavení soukromí, který zvládne i blokovat aktualizace systému.
K oblíbeným
reklama
Po zakoupení nového počítače na vás čeká také spousta předinstalovaných aplikací a některé z nich se mohou objevit také po aktualizacích operačního systému. Problém je ten, že řadu z nich nejspíš nikdy nevyužijete. Pokud si chcete v počítači udělat pořádek, uvolnit místo v úložišti a v některých případech i mírně zvýšit výkon, můžete se pustit do odinstalace tohoto bloatwaru. Chvíli vám to zabere a dříve či později navíc narazíte na problém, že některé aplikace (např. Váš telefon) nelze běžným způsobem odinstalovat.
 
 
Naštěstí existují alternativní způsoby. Jedním z nich je odinstalace přes PowerShell, ale k dispozici jsou také uživatelsky přívětivější možnosti. Pokud si do počítače nechcete instalovat programy pro čištění počítače, které tuto funkci často obsahují, můžete zvolit i nedávno vydaný nástroj Bloatbox. Jeho síla spočívá v jednoduchosti. Stačí si stáhnout ZIP o velikosti něco málo přes 16 kB, který v počítači rozbalíte a spustíte – není nutná instalace. Podobně spartánské je také uživatelské rozhraní. V levém rohu uvidíte seznam aplikací, které lze odinstalovat. Následně můžete označit jednu nebo více položek a kliknout na tlačítko „Add selected“. Tím aplikace přesunete do pravé části obrazovky, která obsahuje položky k odinstalaci.
 
Přidat můžete také všechny aplikace (včetně třeba nástrojů od výrobců PC) jedním kliknutím, ale v takovém případě doporučujeme zkontrolovat, zda se do seznamu nedostala i nějaká důležitá položka. Jediným problémem mohou být názvy některých aplikací, v některých případech totiž není na první pohled jasné, o jaký software se jedná. Potom kliknete na tlačítko „Uninstall“ a počkáte na potvrzení.
 
V každém případě je vždy doporučeno vytvořit bod obnovení nebo provést zálohu Windows 10 pro případ, že byste odstraněním některé z aplikací způsobily nestabilitu systému. Ačkoliv nejsou systémové aplikace ve výchozím nastavení zahrnuty na seznamu, můžete si je zobrazit kliknutím na tlačítko v levém spodním rohu. Blaotbox je šířen jako open-source software a stáhnout si jej můžete zdarma z portálu GitHub, kde také najdete jeho zdrojový kód. Vývoj nástroje stále probíhá a v době psaní článku byla k dispozici verze 0.12.5 (Perseus).
 
Za tímto malým pomocníkem stojí vývojář s přezdívkou Builtbybel (dříve známý jako Mirinsoft), který jej původně chtěl integrovat do svého nástroje Spydish, který umožňuje na jednom místě spravovat nastavení ochrany osobních údajů a zabezpečení ve Windows 10. Nabízí také možnost zakázat velké aktualizace systému (zápisem do registrů) do doby, než Microsoft ukončí podporu používané verze.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů