www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jak se zbavit bloatwaru ve Windows 10? Vyzkoušejte nástroj Bloatbox

Jak se zbavit bloatwaru ve Windows 10? Vyzkoušejte nástroj Bloatbox
, , aktualita
Malý open-source nástroj Bloatbox, který stačí jen vybalit a spustit, vyřeší věčný problém s předinstalovanými aplikacemi ve Windows 10. Stejný autor vytvořil také program Spydish pro kontrolu nastavení soukromí, který zvládne i blokovat aktualizace systému.
K oblíbeným
reklama
Po zakoupení nového počítače na vás čeká také spousta předinstalovaných aplikací a některé z nich se mohou objevit také po aktualizacích operačního systému. Problém je ten, že řadu z nich nejspíš nikdy nevyužijete. Pokud si chcete v počítači udělat pořádek, uvolnit místo v úložišti a v některých případech i mírně zvýšit výkon, můžete se pustit do odinstalace tohoto bloatwaru. Chvíli vám to zabere a dříve či později navíc narazíte na problém, že některé aplikace (např. Váš telefon) nelze běžným způsobem odinstalovat.
 
 
Naštěstí existují alternativní způsoby. Jedním z nich je odinstalace přes PowerShell, ale k dispozici jsou také uživatelsky přívětivější možnosti. Pokud si do počítače nechcete instalovat programy pro čištění počítače, které tuto funkci často obsahují, můžete zvolit i nedávno vydaný nástroj Bloatbox. Jeho síla spočívá v jednoduchosti. Stačí si stáhnout ZIP o velikosti něco málo přes 16 kB, který v počítači rozbalíte a spustíte – není nutná instalace. Podobně spartánské je také uživatelské rozhraní. V levém rohu uvidíte seznam aplikací, které lze odinstalovat. Následně můžete označit jednu nebo více položek a kliknout na tlačítko „Add selected“. Tím aplikace přesunete do pravé části obrazovky, která obsahuje položky k odinstalaci.
 
Přidat můžete také všechny aplikace (včetně třeba nástrojů od výrobců PC) jedním kliknutím, ale v takovém případě doporučujeme zkontrolovat, zda se do seznamu nedostala i nějaká důležitá položka. Jediným problémem mohou být názvy některých aplikací, v některých případech totiž není na první pohled jasné, o jaký software se jedná. Potom kliknete na tlačítko „Uninstall“ a počkáte na potvrzení.
 
V každém případě je vždy doporučeno vytvořit bod obnovení nebo provést zálohu Windows 10 pro případ, že byste odstraněním některé z aplikací způsobily nestabilitu systému. Ačkoliv nejsou systémové aplikace ve výchozím nastavení zahrnuty na seznamu, můžete si je zobrazit kliknutím na tlačítko v levém spodním rohu. Blaotbox je šířen jako open-source software a stáhnout si jej můžete zdarma z portálu GitHub, kde také najdete jeho zdrojový kód. Vývoj nástroje stále probíhá a v době psaní článku byla k dispozici verze 0.12.5 (Perseus).
 
Za tímto malým pomocníkem stojí vývojář s přezdívkou Builtbybel (dříve známý jako Mirinsoft), který jej původně chtěl integrovat do svého nástroje Spydish, který umožňuje na jednom místě spravovat nastavení ochrany osobních údajů a zabezpečení ve Windows 10. Nabízí také možnost zakázat velké aktualizace systému (zápisem do registrů) do doby, než Microsoft ukončí podporu používané verze.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Co se také říká o Ampere: NVIDIA zablokuje část RAM, než se ukáže konkurence Co se také říká o Ampere: NVIDIA zablokuje část RAM, než se ukáže konkurence
Očekávaný souboj firem AMD a NVIDIA může popustit uzdu fantazii, takže lze narazit na různé divoké scénáře. Ten od kanálu Moore's Law is Dead zmiňuje vyčkávací taktiku NVIDIE, která má zahrnovat softwarovou blokaci části RAM u testovacích vzorků.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nabídne Core i3-1115G4 Tiger Lake obrovský nárůst základního taktu? Nabídne Core i3-1115G4 Tiger Lake obrovský nárůst základního taktu?
Generace Ice Lake nás minulý rok moc nenadchla, a to i kvůli jejím slabým základním taktům a velkému rozpětí turba. Jak to ale vypadá, alespoň v některých případech by na tom Tiger Lake mohly být mnohem, mnohem lépe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Muskova Boring Company prodlouží tunel až do Resorts World Las Vegas Muskova Boring Company prodlouží tunel až do Resorts World Las Vegas
The Boring Company Elona Muska před čtvrt rokem dokončila ražení tunelu Las Vegas Convention Center Loop (LVCC Loop). Nyní bylo rozhodnuto, že se prodlouží až do nového centra Resorts World Las Vegas.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Radeon Navi 2X s 12 a 16 GB paměti, chystá se prý už Navi 4X Radeon Navi 2X s 12 a 16 GB paměti, chystá se prý už Navi 4X
Z fór Chiphell přichází informace, která je v podstatě v souladu s tím, co jsme nedávno slyšeli i o nových GeForce. Jde o kapacitu paměti na nových kartách a vedle toho se podíváme i na zprávy o teprve chystaných GPU Radeon.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA nechává pandemii za sebou a vyhlíží nový rok, jaký bude? NASA nechává pandemii za sebou a vyhlíží nový rok, jaký bude?
NASA již ústy svého šéfa Jima Bridenstina mluví o pandemii jako o věci minulosti, se kterou se úspěšně vypořádala a nyní už pomalu vyhlíží další rok. My se můžeme podívat na to, co si pro něj chystá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek