www.svethardware.cz
>
>
>
>

Jak vypadá čip konzole PlayStation 5?

Jak vypadá čip konzole PlayStation 5?
, , aktualita
Na webu se objevily snímky hlavního čipu konzole PlayStation 5, který pro Sony vyrábí společnost AMD, respektive AMD si je nechává vyrábět u TSMC, aby to bylo zcela správně. Jak tyto čipy vypadají a co na nich je?
K oblíbeným
reklama
Máme tu velice podrobně popsaný snímek APU, které se používá v konzolích Sony PlayStation 5 a jako obvykle jde o černobílou fotografii, která byla později analyzována, barevně označena a popsána. 
 
 
V prvé řadě se dozvídáme, že grafická část této konzole má spíše blíže ke generaci RDNA 1.1, ovšem ta se má od RDNA 2 lišit stejně jen odlišnými jednotkami ROP. Co se očekávalo a splnilo, je to, že čip neobsahuje Infinity Cache, jakou využívají nové desktopové Radeony, která by ostatně ještě zvětšila už tak dost velké jádro. Především je ale vidět to, jak malinkatou část zabírá celkem osm jader Zen 2, ostatně GPU část je cca pětkrát větší. 
 
celé zapouzdřené APU konzole PlayStation 5 - Fritzchens Fritz
 
A právě jádra Zen 2 jsou také zajímavá, neboť to dle HardwareTimes vypadá, že jejich 256bitové FPU pipeline byly redukovány na poloviční 128bitové jednotky, čili AMD tím mohlo ušetřit další místo či watty na spotřebě, ovšem takové čipy Zen 2 by vedle svých desktopových protějšků byly v matematických operacích výrazně pomalejší. A krom toho byla evidentně také výrazně osekána kapacita L3 cache, a to na 2x 4 MB na CCX oproti 2x 16 MB na CCX v případě Ryzenů 3000. 
 
Tento čip nese krom osmi jader Zen 2 taktovaných až na 3,5 GHz celkem 36 jednotek CU grafiky RDNA 2, které tvoří po dvou vždy jednu Dual-Compute Unit (WGP). GPU je taktováno až na 2,23 GHz a celé APU má k dispozici 16 GB paměti GDDR6 na 256bitové sběrnici, což je samo plně srovnatelné s novými desktopovými Radeony (až na onu pomocnou Infinity Cache). 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala