www.svethardware.cz
>
>
>

Japonci zkouší elektrodynamické lano pro úklid okolí Země

Japonci zkouší elektrodynamické lano pro úklid okolí Země
, , aktualita
Lidé už jsou velmi dobří v posílání předmětů na oběžnou dráhu Země, ale zatím se moc nezabývali tím, jak nepotřebné vesmírné smetí z ní dostat pryč. Japonská JAXA se na to chce nyní zaměřit a vyzkoušet nové zařízení.
K oblíbeným
reklama
Vesmírný odpad je narůstající problém, který může představovat značné riziko pro aktuální a budoucí mise. Může jít o neovladatelné satelity i ty nejmenší úlomky vzniklé při haváriích i běžném provozu, jež jsou vzhledem k vysokým rychlostem velice nebezpečné. Ještě před několika lety ESA předpokládala, že se na oběžné dráze nachází na 670 tisíc objektů velikosti 1 až 10 cm a 29 tisíc vetších předmětů, přičemž miniaturních úlomků s velikostí méně než jeden centimetr jsou miliony. I ty mohou ale při srážce s vesmírnou lodí či satelitem způsobit těžké poškození.

Jisté také je, že s rostoucím komerčním využitím blízkého vesmíru se tato situace rozhodně nebude zlepšovat. Satelity či prostě objekty umístěné na stabilní oběžné dráze sice je možné celkem snadno navést do atmosféry, kde shoří, ale k tomu je zapotřebí motor a palivo pro jejich zpomalení. A vzhledem k tomu, že každý kilogram nákladu vyneseného na orbitu je velice drahý, málokdy se s něčím takovým někdo obtěžuje.

Jaké řešení si tedy připravila japonská agentura JAXA? Ta již vypustila na oběžnou dráhu loď Kounotori 6, která je na cestě k Mezinárodní vesmírné stanici, pro niž veze zásoby a pak má také druhý hlavní úkol. Vybavena je speciálním lanem, jež poslouží k odtažení blízkého smetí pryč z orbity.

Kounotori 6 se tak stal prvním vesmírným popelářem a jako takový využívá svůj hlavní nástroj, elektrodynamické lano (EDT) dlouhé 700 metrů visící z hlavního modulu. Zatím jde ale jen o zkoušku tohoto zařízení, které zatím nebude sbírat opad. Ten bude pouze simulován 20kilogramovým závažím na konci. Nejde přitom o to, že by lano nějakých způsobem přitahovalo a zachytávalo odpad. Ten se musí nějakým způsobem ke konci lana připevnit a ono pak bude zachytávat elektrony z plazmatu obklopujícího Zemi, jež bude hlavní modul emitovat jistým směrem, čímž tvoří mírný tah. Tím dokáže bez využití dovezeného paliva či těžkých motorů i s objektem postupně zpomalit, aby pak shořel v atmosféře. Japonci toto zařízení nazývají "proudový motor", ovšem ve smyslu elektrického proudu.

Testovací verze lana také není ještě dost dlouhá na to, aby mohla odtáhnout větší objekt z oběžné dráhy. Vyzkouší pouze samotný koncept pohonu, a to v průběhu následujícího týdnu, po čemž se Kounotori 6 vydá k ISS. Budoucí verze lana EDT by mohly být dlouhé až 10 kilometrů, aby mohly odtáhnout i velice hmotné objekty.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD
Původní kryptoměny vznikly s myšlenkou využití výpočetního výkonu včetně toho, který jen tak leží ladem, přičemž následky dnes můžeme všichni pocítit i na vlastní peněženky. Pokud se ovšem ujme měna Chia, nemusí jít jen o grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě
Grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti jsme očekávali už mnohem dříve, ale plány se několikrát změnily. Nyní je ale zřejmé, že tyto nové karty už budou brzy vypuštěny na trh. A pak je tu ještě něco. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují
Došlo vám doma mléko nebo vejce? Pokud byste bydleli v Singapuru, mohli byste si objednat jejich doručení pomocí autonomního robota Camello. V současné době jsou testováni dva roboti, kteří navíc zvládnou dezinfekci pomocí UV záření.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model
Společnost Anker, která se dosud zabývala hlavně mobilním příslušenstvím nebo produkty chytré domácnosti, oznámila svou první webkameru PowerConf C300. Prodávána bude pod novou značkou AnkerWork.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře