reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Je to notebook nebo to není notebook ?

4.4.2002, Štěpán Mrázek, článek
Je to notebook nebo to není notebook ?
Na první pohled to vypadá jako klasický notebook, ovšem na druhý již naleznete jisté odlišnosti a položíte si otázku: Je to vůbec notebook ? Odpověď zní není jo to „DeskNote“. Co že je to DeskNote, to se odčtete v tomto článku.
Notebook má jednu obrovskou nepopsatelnou výhodu, kterou je mobilita daná vlastním zdrojem napájení. Životnost akumulátorů je sice omezená na několik hodin, leč přesto je možné pracovat na nejrůznějších místech - například v autobuse cestou z tiskové konference :o). Firma ECS se nyní rozhodla obrat přenosné počítače o tuto zásadní výhodu a zavést nový standard DeskNote (možná ho nezavedla ECS, ale někdo předtím. Tím si nejsem jist, ale každopádně jsem tento výraz slyšel poprvé ve spojení s ECS) - přenosný počítač bez vlastního zdroje energie.

Šílenost ? Na první pohled ano a reagoval jsem zcela stejně, potom jsem ale začal uvažovat a přemýšlet jakým způsobem využívám já osobně počítač. Samozřejmě v práci, to je bez jakékoliv diskuze. Potom také doma, vynechám-li občasné Flashpoint úlety a dvakrát za rok nějakou tu víkendovou "pařbu", pak jej opět používám k pracovním účelům. V mém případě brouzdání po internetu a použití kancelářských programů. V tomto případě ovšem nepotřebuji vlastní zdroj energie, protože pracuji pouze v kanceláři či doma. Suma sumárum vlastní zdroj energie bych teoreticky dokázal oželet, leč moje konzervativní já by se asi nesmířilo s představou notebooku bez akumulátorů.

No a jaké, že to vlastně DeskNote (zatím mě nenapadá jakým způsobem tento výraz budeme skloňovat a DeskNoty mi zní poněkud divně) společnost ECS vyrábí ? Podívejte se do následující tabulky:


Tab. 1 - Přehled hlavních specifikací DeskNote i-Buddie od společnosti ECS

Pozn.: i-Buddie A900 se u nás prodává za cenu kolem 25000 Kč bez DPH a ke všech modelům se dají dokoupit externí baterie (cca 2000 bez DPH).


Obr. 1 - DeskNote i-Buddie A900Obr. 2 - DeskNote i-Buddie 4 A928

Závěrem musím poznamenat, že DeskNote je skvělá alternativa pro každého kdo potřebuje pracovat na jednom počítači jak v kanceláři tak i doma. Rozhodně se však nejedná o základ mobilní kanceláře a proto není vhodný pro lidi, kteří jsou často v terénu.


Zdroj: informace pocházejí od společnosti ECS, ceny pak od 100 MEGA DISTRIBUTION
reklama
reklama