www.svethardware.cz
>
>

JM ukáže nové akumulátory eLNO v závodním EV, na trhu už brzy

JM ukáže nové akumulátory eLNO v závodním EV, na trhu už brzy
, , aktualita
Společnost Johnson Matthey chce uvést na trh nové lithiové akumulátory typu eLNO se sníženým množství kobaltu. Představit se mají v elektrické formuli už tento měsíc a pracuje se už i na továrně, která je bude vyrábět.
K oblíbeným
reklama
Mnoho společností i univerzitních týmů se snaží vyvinout akumulátory pro budoucnost. Jednou z nich je britská firma Johnson Matthey. Ta vyvinula spolu s německou společností EAS Batteries nové lithiové články typu eLNO, které využívají vyšší množství niklu a naopak snižují podíl kobaltu v katodě oproti typickým článkům v elektromobilech, jako jsou NMC. Firma zapracovala na vlastnostech katody na atomové úrovni, površích jednotlivých vrstev i stabilizátoru. Výsledkem by měl být akumulátor, který bude bezpečnější a s dobrou životností. Přesné údaje a vlastnosti nemáme, nicméně se hovoří o tom, že dnešní NMC články má energetickou hustotou překonávat o 20 %. Ty mívají okolo 260-270 Wh/kg, což znamená, že bychom se mohli dostat asi až někam k 320 Wh/kg na úrovni článků (otázkou ale je, jaké skutečné číslo použili autoři pro NMC). Akumulátory mají být v cylindrickém formátu 602030 (60 mm v průměru, 203 mm na délku).
 
Akumulátor eLNO
 
Může to znít asi až moc optimisticky a možná také bude, nicméně Johnson Matthey není zrovna nějakým maličkým neověřeným startupem. Je to firma, která vyráběla akumulátory např. pro supersportovní McLaren P1. Také nejde o nějaké články, jejichž koncept byl teprve ověřen v laboratoři. Baterie už byly vyzkoušeny v pilotním provozu a vyzkoušeny několika zákazníky, od 31. října budou prezentovány v elektrické formuli na konferenci COP26 v Glasgow ve Skotsku. V Polsku se už pro ně staví továrna, která bude dokončena v roce 2022. Komerční výroba ve velkém pak bude zahájena v roce 2024. Jsou to sice skoro ještě 3 roky, ale ve světě vývoje baterií je to skoro jako "dnes". Další továrna bude postavena ve Finsku.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Energy Dome vybralo 11 mil. USD na dostavění "CO2 baterie" na Sardinii Energy Dome vybralo 11 mil. USD na dostavění "CO2 baterie" na Sardinii
Většina obnovitelných zdrojů energie vyžaduje kvůli své nestálosti úložiště energie. Vedle lithiových a jiných podobných akumulátorů existují desítky jiných možností. Mezi nimi i ukládání do stlačeného CO2.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tesla uvedla elektrickou čtyřkolku Cyberquad pro děti a píšťalku za 50 USD Tesla uvedla elektrickou čtyřkolku Cyberquad pro děti a píšťalku za 50 USD
Společnost Tesla přidává do své nabídky i spoustu dalších produktů mimo elektromobilů. V posledních dnech je to elektrická čtyřkolka Cyberquad pro děti, objevila se také píšťalka Cyberwhistle ve tvaru Cybertrucku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 přináší 18bitový ISP a technologie Leicy Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 přináší 18bitový ISP a technologie Leicy
Qualcomm uvedl nový high-endový procesor Snapdragon 8 Gen1, který hodně vylepšuje schopnosti pro zpracování fotografií. Má 18bitový ISP, technologie Leicy, ale také výkonnější procesor pro umělou inteligenci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Průhledné křemíkové solární články se dostávají na 7,38% efektivitu Průhledné křemíkové solární články se dostávají na 7,38% efektivitu
Jihokorejští vědci na Ulsan National Institute of Science and Technology (UNIST) vyvíjejí solární články, které by mohly být průhledné i ohebné. Díky tomu by měla být možná jejich instalace tam, kde to dnes není možné.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
NVIDIA, HP a Zotac žádají dočasné zrušení cla na dovážená GPU NVIDIA, HP a Zotac žádají dočasné zrušení cla na dovážená GPU
Cla na elektroniku dováženou z Číny uvalila ještě administrativa Donalda Trumpa, přičemž tato věc plně spadá do obchodní války mezi USA a Čínou, a to oficiálně ve snaze vrátit výrobu do USA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře