www.svethardware.cz
>
>

Jon Peddie Research: počet grafických karet na trhu meziročně vzrostl o čtvrtinu

Jon Peddie Research: počet grafických karet na trhu meziročně vzrostl o čtvrtinu
, , aktualita
Jon Peddie Research přichází se zprávou hodnotící stav trhu se samostatnými grafickými kartami, kde tak jde v podstatě pouze o souboj firem AMD a NVIDIA. Ty si rozdělují téměř celý tento trh, který v poslední době roste.
K oblíbeným
reklama
Jon Peddie Research tak přináší vcelku jednoduché grafy, které ukazují, že AMD stále osciluje těsně nad pětinovým podílem, zatímco téměř celý zbytek patří NVIDII. Píšeme téměř celý, neboť i přes to, že v grafech jiné firmy nefigurují, tak by se dal zmínit třeba Matrox nebo konec konců i samotný Intel, který už nabízí karty s DG1. Podíly těchto firem jsou ale zanedbatelné. 
 
 
NVIDII také v grafu kupodivu patří 79 %, ačkoliv dle podrobnějších čísel v tiskovce dosáhla na 78,2 %, což je poněkud podivné zaokrouhlování.
 
Meziročně se pak dodávky grafických karet zvedly o 25,7 % na 12,7 milionů kusů, což platí pro třetí kvartály. Oproti druhému letošnímu kvartálu s jeho 11,47 miliony kusů jde přitom také o nárůst, i když mírnější než obvykle. 
 
 
Lze také říci, že AMD do jisté míry splnilo svůj slib, že v druhém pololetí tohoto roku bude dodávat na trh více karet. Je to vidět z čísel, která udávají, že mezikvartální nárůst dodávek je 17,7% a meziroční pak 20,8%, zatímco pro NVIDII platí mezikvartální nárůst jen 9,3 % a meziroční 27,1 %. 
 
Dr. Jon Peddie v závěru zprávy mluví také o tom, že brzy na AIB trh vstoupí Intel a není jasné, zda bude sám nabízet grafické karty jako AMD a NVIDIA, nebo bude jen prodávat čipy AIB výrobcům. Intel také vstupuje na trh v době, kdy ten je na svém vrcholu a mohl by být překvapen, až pominou účinky pandemie a aktuální vlny kryptotěžební horečky. Největší otázka ale je, jak velkou porci trhu s AIB grafikami si Intel urve. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Twitter zavádí podporu NFT, mohou se stát profilovými obrázky Twitter zavádí podporu NFT, mohou se stát profilovými obrázky
Snad každým dnem se objeví firma, která ohlásí zavedení podpory NFT. Nyní je to Twitter, který umožní připojit nakoupená NFT a zobrazit je jako profilové obrázky. Na síti mají být NFT jasně vidět.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Instagram Subscriptions: tvůrci mohou zavádět předplatné Instagram Subscriptions: tvůrci mohou zavádět předplatné
Sociální síť Instagram společnosti Meta zavádí možnost předplatného. V podstatě tak reaguje na server OnlyFans nebo Patreon. Tvůrci obsahu si tak mohou pro své sledující připravit předplatné pro exkluzivní obsah.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní loď Soleil dokončila svou první samostatnou plavbu Autonomní loď Soleil dokončila svou první samostatnou plavbu
Všeobecná autonomní doprava je sice stále hudbou vzdálené budoucnosti, přesto se už objevují první úspěšné projekty, které umožňují samostatný pohyb v reálném prostředí. V Japonsku takto nyní pluje trajekt Soleil.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
První filmové studio ve vesmíru? Modul se má připojit k ISS v roce 2024 První filmové studio ve vesmíru? Modul se má připojit k ISS v roce 2024
Po oběžné dráze Země už za pár let může obíhat první skutečně kosmické filmové studio. Za projektem stojí společnost Space Entertainment Enterprise, která plánuje, že by se modul s filmovým studiem mohl k ISS připojit v roce 2024.
21.1.2022, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3080 12GB v testu: malý rozdíl za velký příplatek? GeForce RTX 3080 12GB v testu: malý rozdíl za velký příplatek?
NVIDIA nedávno náhle vypustila na trh karty GeForce RTX 3080 s 12 GB paměti, které mají sice o trošku lépe vybavené GPU, více paměti a jejich širší rozhraní. Přesto nejde o samostatný model. 
21.1.2022, aktualita, Jan Vítek