reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Jon Peddie Research: počet grafických karet na trhu meziročně vzrostl o čtvrtinu

, , aktualita
Jon Peddie Research: počet grafických karet na trhu meziročně vzrostl o čtvrtinu
Jon Peddie Research přichází se zprávou hodnotící stav trhu se samostatnými grafickými kartami, kde tak jde v podstatě pouze o souboj firem AMD a NVIDIA. Ty si rozdělují téměř celý tento trh, který v poslední době roste.
Jon Peddie Research: počet grafických karet na trhu meziročně vzrostl o čtvrtinu
Jon Peddie Research tak přináší vcelku jednoduché grafy, které ukazují, že AMD stále osciluje těsně nad pětinovým podílem, zatímco téměř celý zbytek patří NVIDII. Píšeme téměř celý, neboť i přes to, že v grafech jiné firmy nefigurují, tak by se dal zmínit třeba Matrox nebo konec konců i samotný Intel, který už nabízí karty s DG1. Podíly těchto firem jsou ale zanedbatelné. 
 
 
NVIDII také v grafu kupodivu patří 79 %, ačkoliv dle podrobnějších čísel v tiskovce dosáhla na 78,2 %, což je poněkud podivné zaokrouhlování.
 
Meziročně se pak dodávky grafických karet zvedly o 25,7 % na 12,7 milionů kusů, což platí pro třetí kvartály. Oproti druhému letošnímu kvartálu s jeho 11,47 miliony kusů jde přitom také o nárůst, i když mírnější než obvykle. 
 
 
Lze také říci, že AMD do jisté míry splnilo svůj slib, že v druhém pololetí tohoto roku bude dodávat na trh více karet. Je to vidět z čísel, která udávají, že mezikvartální nárůst dodávek je 17,7% a meziroční pak 20,8%, zatímco pro NVIDII platí mezikvartální nárůst jen 9,3 % a meziroční 27,1 %. 
 
Dr. Jon Peddie v závěru zprávy mluví také o tom, že brzy na AIB trh vstoupí Intel a není jasné, zda bude sám nabízet grafické karty jako AMD a NVIDIA, nebo bude jen prodávat čipy AIB výrobcům. Intel také vstupuje na trh v době, kdy ten je na svém vrcholu a mohl by být překvapen, až pominou účinky pandemie a aktuální vlny kryptotěžební horečky. Největší otázka ale je, jak velkou porci trhu s AIB grafikami si Intel urve. 
 


reklama
reklama
reklama