www.svethardware.cz
>
>
>
>

JPR: dodávky grafických karet vzrostly o 12 %, jak si stojí AMD a NVIDIA?

JPR: dodávky grafických karet vzrostly o 12 %, jak si stojí AMD a NVIDIA?
, , aktualita
Dle společnosti Jon Peddie Research je meziroční růst dodávek grafických karet celkem 12%. Jak se ale změnil trh s iGPU a GPU pro PC, kde figurují především společnosti AMD, NVIDIA a Intel? 
K oblíbeným
reklama
Jon Peddie Research tak udává, že na trh se za třetí kvartál tohoto roku dostalo o 12 procent více grafických karet, a to v meziročním srovnání. Čili dodávky příliš nevzrostly, když si uvědomíme, že v loňském třetím kvartálu se spíše ještě čekalo na nástup nových generací karet od AMD a NVIDIE. 
  
 
Jak ukazuje obvyklý graf všímající si podílu firem AMD, NVIDIA a Intel na trhu s GPU a integrovanými GPU, polepšila si především NVIDIA, a to meziročně i mezikvartálně, zatímco AMD se dostalo alespoň na stejnou úroveň, kde bylo i před rokem, a to vše na úkor Intelu.
 
 
Za tím tak můžeme vidět především to, že trh s CPU mezikvartálně klesl o 23 procent, ale v meziročním srovnání vzrostl o 9 %. První polovina tohoto roku tak představovala pro trh s PC velkou vzpruhu a pak už nastal útlum. Co se týče dodávek GPU (vč. integrovaných), ty tím pochopitelně byly také ovlivněny, přičemž celkově šlo o pokles o 18 procent (mezikvartálně), což odnesl především Intel (-25,6 %) a AMD (-11,4 %), zatímco NVIDIA si polepšila o 8 %. 
 
 
Ovšem jak je na tom podíl AMD a NVIDIE mezi samostatnými grafikami. Máme tu jeden z posledních kvartálů, kde v příslušném přehledu ještě nefiguruje Intel, přičemž AMD si alespoň udrželo svých 17 % z druhého čtvrtletí. Téměř celý zbytek pak patří NVIDII, respektive můžeme mluvit o celém zbytku, pokud uznáme, že podíl firmy Matrox či snad ještě i jiných firem je zanedbatelný. 
 
A opět se z dalších úst dozvídáme nepříjemnou zprávu. Jon Peddie totiž také uvádí, že neočekává stabilizaci dodavatelského řetězce před koncem příštího roku a mezitím se máme připravit na několik překvapení, ovšem k tomu se ani náznakem nedozvíme, z jakého soudku by mohla být. Pak by to ale také nebyla překvapení, ale jde prostě o to, že lze očekávat další dopady koronaviru a kocoviny v dodavatelském řetězci, který dříve až příliš spoléhal na strategii just in time.  
 
Zdroj: TZ JPR via TPU


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti
Proslýchá se, že Apple dále vyvíjí nové modely bezdrátových nabíječek a možná se dočkáme takové, která bude přeci jen schopná nabíjet více zařízení než MagSafe Duo. Hovoří se i o bezdrátovém nabíjení na dálku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření
Vedle mnohem populárnějšího Vesmírného teleskopu Jamese Webba a také nově vypuštěné mise DART se krčí IXPE, Imaging X-ray Polarimetry Explorer, který si ale rozhodně zaslouží pozornost. Na co se zaměří? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě
Dle evropského komisaře Thierry Bretona bychom se měli už brzy dozvědět konkrétnější informace o tom, jaké plány má Intel na expanzi svých výrobních kapacit v Evropě. Ve hře je až téměř sto miliard dolarů investic. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit
Intel má z hlediska výrobních procesů co dohánět a dle Patricka Gelsingera se mu to daří dobře, a to dokonce až tak, že chystaný proces Intel 3 i další na něj navazující mají náskok oproti plánu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům
Problém se scalpery vyrostl do nebes především po nástupu nových GeForce Ampere, ale jde o všeobjímající téma týkající se v podstatě jakéhokoliv zboží, jehož je zrovna nedostatek, nebo o něž může být brzy velký zájem.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů