www.svethardware.cz
>
>
>

Jupiter ukrýval další velkou skvrnu

Jupiter ukrýval další velkou skvrnu
, , aktualita
Velká rudá skvrna na Jupiteru je notorický známý a přímo ikonický jev vznikající v horní části atmosféry planety. Nyní se přitom ukázalo, že je tu ještě další podobný úkaz, jemuž se začalo říkat Velká chladná skvrna.
K oblíbeným
reklama
Velká rudá skvrna se na tváři Jupiteru nachází od počátků astronomie využívající dalekohledy, které nám dokázaly tuto planetu přiblížit, takže je stará přinejmenším tři sta let. Jde o obrovskou bouři zuřící na jižní polokouli hned pod rovníkem, která je asi dvakrát větší než Země, takže fotbalových hřišť je to opravdu nepočítaně. Nyní nám ale jde o nový úkaz podobného typu v severní části planety, jemuž se začalo říkat Velká chladná skvrna a jeho název napovídá, že ten je charakterizován svou nízkou teplotou v porovnání s okolním prostředím. A právě proto byl nalezen až nyní, neboť na rozdíl od rudé skvrny není viditelný pouhým okem.

Teploty v horních částech atmosféry Jupiteru dosahují cca 700 až 1000 K, zatímco nová skrvrna je jasně ohraničené území s teplotou o 200 K nižší. S ohledem na zeměpisnou délku měří asi 24.000 kilometrů a na zeměpisnou šířku má cca 12.000 kilometrů, takže jde o objekt podobného tvaru a velikosti jako Velká rudá skvrna.

Nyní zbývá zjistit, jaké je tajemství tohoto úkazu, který má dle aktuálních předpokladů existovat už tisíce let a možná i mnohem déle. Jde o záhadu určenou především pro astronomy a astrofyziky zaměřující se na planety a jejich vývoj, kteří zatím mluví o tom, že by něco takového v atmosféře Jupiteru nečekali. Ovšem s našimi aktuálními znalostmi je záhada v podstatě celá jeho atmosféra.

Samotní autoři studie, kteří chladnou skrvrnu identifikovali, předpokládají, že je spojena se silnou polární září, která přivádí energii do atmosféry planety a způsobuje tepelné proudy. Nicméně podstata tohoto spojení není vůbec zřejmá, neboť jen samotné polární záře na Jupiteru jsou komplexní a dosud neobjasněné.

Jak ukazuje sled fotografií, chladná skvrna čas od času zmizí, ale jen aby se opět objevila v trošku jiném provedení. A jak mohou autoři mluvit o tom, že tato skvrna je stará alespoň několik tisíc let? Usuzují tak vzhledem k tomu, že má být spojena s polární září a jejími dopady a také s asymetrií magnetického pole Jupiteru v severních šířkách. To mohou srovnat s pomalými změnami magnetického pole Země a z toho vychází, že podmínky pro existenci Velké chladné skvrny měly na Jupiteru existovat už velice dlouho, alespoň z našeho pohledu.

Kolem Jupiteru naštěstí aktuálně obíhá sonda Juno, jejíž dráha je navíc příznivá k tomu, aby mohla podrobně sledovat i severní část planety. Ta by tak v dohledné době měla doplnit poznatky získané díky pozemským dalekohledům, jimž oblast u severního pólu Jupitera není moc dobře vystavena.

Zdroj: Ars Technica
reklama
Nejnovější články
AMD si připsalo meziročně dvojnásobné tržby a potvrdilo vypuštěný Aldebaran AMD si připsalo meziročně dvojnásobné tržby a potvrdilo vypuštěný Aldebaran
Bylo dopředu jasné, že tržby společnosti AMD budou velice slušné, neboť nyní nejsou aktuální starosti s odbytem, jako spíše lítost nad nedostatečnými výrobními kapacitami. A vedle toho už není třeba čekat na Aldebaran.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře