reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

JVC vyvinula nový typ tzv. „dýchajících“ reproduktorů

18.9.2006, Architect, aktualita
JVC vyvinula nový typ tzv. „dýchajících“ reproduktorů
Japonská společnost JVC sdělila, že brzy uvede na trh první reproduktor svého druhu, který bude vytvářet zvuk spíše „dýcháním“, spíše než kmitáním. „Pulzující kulatý reproduktor“ je složen z jedenácti pětiúhelníkových membrán, které vysílají...
Japonská společnost JVC sdělila, že brzy uvede na trh první reproduktor svého druhu, který bude vytvářet zvuk spíše „dýcháním“, spíše než kmitáním. „Pulzující kulatý reproduktor“ je složen z jedenácti pětiúhelníkových membrán, které vysílají zvuk do všech směrů, narozdíl od tradičních reproduktorů, kde je zvuk reprodukován pouze vpřed skrze jedinou kmitající membránu.
Mluvčí společnosti Victor Co. of Japan Ltd. (JVC), paní Akiko Sakakibara, sdělila, že reproduktory by měly být celosvětově v prodeji v první polovině roku 2007. Jedenáct membrán se rozechvívá se zvukem, který přechází z centra do vnějšího prostředí. Tento proces podle společnosti lépe vystihuje „vydechování“ zvuku, než kmitání u tradičních reproduktorů. “Je to první realizace technologie, o které akustici sní už 60 let a zdá se, že v ní nalezli ideální způsob, jak věrně a přirozeně reprodukovat zvuk,” komentuje výrobek Jiro Nakaso, inženýr JVC. Dále popisuje rozdíl od tradičních reproduktorů: “Pulzující sféra nemá nikde zpevněnou plochu, což zabraňuje zkreslení zvuku.”Výzkumníci společnosti věří, že může být reproduktorový systém nastaven například v provedení stropního reproduktoru (zavěšeného na stropě), nebo klasicky na stojanech, ovšem zvuk jde u těchto beden ze všech stran. Osobně by mne zajímalo, jak takovýto set může změnit výslednou kvalitu zvuku oproti klasickým reproduktorům. Cena se ve zprávě neuvádí, takže o konkurenci k běžným sestavám se zatím nedá hovořit, ale audiofilové možná konečně naleznou v poslechu ten “pravý” zvuk. Zda-li se opravdu jedná o revoluční metodu v reprodukci zvuku uvidíme, nebo spíše uslyšíme až příští rok.

Zdroj: Physorg
reklama