reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kapesní pomocníci

27.8.2002, Michael Rada, článek
Kapesní pomocníci
Dnešní článek bude věnován trochu atypicky kapesním „hračkám“, které spíše než děti potěší příznivce digitální techniky současnosti. Budeme se věnovat 3 přístrojům s jedním společným jmenovatelem – a tím je obraz.
Prvním přístrojem, který Vám dnes chceme představit, je MT-AV1. Za jeho vývojem a výrobou stojí společnost SHARP. Z označení to sice nevyplývá, ale jedná se o kapesní přehrávač digitálního videa. Pod pojmem kapesní myslím skutečně přístroj, který se snadno vejde do náprsní kapsy Vaší košile, či saka.

Pro pohodlné přehrávání je MT-AV1 vybaven dostatečně velkým kvalitním displejem, což znamená, že nahrané záběry, filmy, či burzovní zprávy si můžete kdykoli a kdekoli na svých cestách bez problémů přehrát. Nahrávání záznamů, které si chcete později prohlédnout, je velmi snadné - jednoduše připojíte MT-AV1 k video zdroji (např. videorekordéru, televizi, kameře, či DVD přehrávači) a do 64 MB interní paměti přehrajete daný záznam. Jestliže by Vám 64 MB nestačilo, je přístroj samozřejmě vybaven slotem pro paměťové karty typu Secure Digital (SD), které se dnes vyrábějí až do velikosti 512 MB.


Obr. 1 - SHARP MT-AV1

Výrobci je jasné, že přístroj pouze s jednou (i když dobrou funkcí) nemá v dnešní době moc šancí na úspěch a proto integroval do tohoto přístroje i možnost přehrávání oblíbených MP3 audio souborů. Vzhledem k tomu, že se tento přístroj prodává nejen v USA, ale i (a to především) v Japonsku, neopomněl SHARP ani možnost snadného přizpůsobení vzhledu - individualizaci přehrávače každému uživateli a nabízí hned několik barevných variant těchto přístrojů.
Na závěr je nutno podotknout, že základní menu tohoto přístroje je v jazyce anglickém, ale on-screen menu je v Japonštině, takže před zakoupením si raději osvěžte Hirakanu I Katakanu (japonské abecedy), abyste věděli, co vlastně po Vás MT-AVV1 chce J Cena tohoto malého zázraku byla stanovena v Japonsku na 459,-USD.


Obr. 2 - Jiná barevná kombinace

Druhým dnes představeným přístrojem je nejmenší LCD digitální fotoaparát na světě. Jmenuje se MONI-ME a pro upřesnění je to nejmenší ""tikitál" s LCD displejem. Ten má neuvěřitelnou úhlopříčku 1,5". Z velikosti displeje si můžete odvodit, že ani hmotnost tohoto "obra" nebude veliká a máte pravdu, váží totiž pouhých 58g, což pro představu je cca. o polovinu méně než většina dnešních mobilních telefonů střední třídy. Rozměry tohoto drobka jsou 68 x 55 x 18,5 mm.


Obr. 3 - LCD displej MONI-ME

Samozřejmě jedním z nejdůležitějších faktorů při koupi digitálního fotoaparátu (nebo kamery) je rozlišení získaných snímků. To není nijak závratné, ale jak říká výrobce - pro ilustrační a dokumentační záběry to zcela dostačuje, stejně tak i pro umístění na síť internetu. Fotografie se ukládají v rozlišení VGA, 640x480 pixelů a do interní 4 MB Flash paměti se jich vejde 30 v tomto a 60 v polovičním rozlišení.


Obr. 4 - MONI-ME v dlani

MONI-ME může, jako většina digitálních kamer, sloužit samozřejmě i jako webcam a k PC, či MACu se připojuje prostřednictvím mini-USB rozhraní, které slouží i pro svižný přenos získaných záběrů mezi kamerou a počítačem. Podporovanými operačními systémy jsou Windows 98SE, ME, 2000 Professional, XP a Mac OS 9.0.4-9.2.2.

Na závěr jsem si opět nechal cenu. Ta byla stanovena na 149,-USD, což je více než přijatelné.

Poslední z přístrojů, které jsem si dnes předsevzal Vám představit, by měl být pověstnou "třešničkou na dortu". Jmenuje se DIGIBINO DB100 a spojuje v sobě dvě funkce - dalekohled a digitální fotoaparát. Jen pro upřesnění je nutno říci že DIGIBINO je výraz převzatý z japonštiny a angličtiny a jedná se o zkrácený výraz slov Digital Binoculars, neboli digitální dalekohled a jeho výrobcem není nikdo menší než společnost PENTAX.


Obr. 5 - DIGIBINO DB100 pohled 1

Dalekohled má integrovanou funkci 7x Zoomu s velice rychlým focusem. Progresivní CCD umožňuje zachytit obraz ve formátu JPEG a rozlišení 1024 x 768 pixelů. Zachycené fotografie se pak ukládají do interní 16 MB Flash paměti. A co by to bylo za kvalitní digitální fotoaparát, kdyby nenabízel možnost prohlížení zachycených fotografií na integrovaném LCD displeji s úhlopříčkou 1,6". O rychlou komunikaci s počítačem se stará USB port, avšak nabízí se i možnost přímého prohlížení získaných záběrů na televizi, bez použití dalšího prostředníka.Obr. 6 - DIGIBINO DB100 pohled 2

Co je však fascinujíc, je univerzálnost přístroje, resp. jeho unikátní vlastnosti. Mezi tyto patří např. možnost snímání vzdálených obrazů v šeru, či ve tmě, či snímání při velkém jasu. Rychlost závěrky může být totiž stanovena v rozmezí 1/30 vteřiny (vhodné pro tmu) až po 1/8000 vteřiny (jas). Zároveň pak Digibono umí za pouhé 2 vteřiny zachytit až 10 fotografií. Digibono je ideální společníkem všech milovníků přírody, sportovních fandů, či voyaerů.

Cena tohoto přístroje není v žádném případě nízká, ale vzhledem k jeho funkcím si myslím, že byla stanovena na adekvátní hranici a to 439,-USD.

Věřím, že Vás dnešní článek zaujal a těším se na setkání nad dalšími zajímavostmi a novinkami ze světa "malých informačních technologií".
MR
reklama