Konečně pořádný cyklistický počítač

Konečně pořádný cyklistický počítač
, , článek
S blížícím se jarem se pomalu probouzejí i cyklisté, dosud uložení k zimnímu spánku. Současně s oprašováním miláčků, plánováním jarních a letních tras a vylepšováním "hardware" svých "bajků" přicházejí na řadu i cyklocomputery. A protože zároveň fandíme i kapesním počítačům, podívejme se, jak je možné obě záliby skloubit dohromady.
K oblíbeným
reklama
S blížícím se jarem se pomalu probouzejí i cyklisté, dosud uložení k zimnímu spánku. Současně s oprašováním miláčků, plánováním jarních a letních tras a vylepšováním "hardware" svých "bajků" přicházejí na řadu i cyklocomputery. No a protože zárovň fandíme i kapesním počítačům, podívejme se, jak je možné obě záliby skloubit dohromady.

Na americkém trhu (ale s možností zasílání do zahraničí, takže pokud máte vhodnou platební kartu, není problém) jsou k mání nejčastěji dva komplety.

První z nich je vhodný pro nadšence, kteří mají hlouběji do kapsy. Bikini, prodávaný za 39.90 USD (zhruba 1 480 Kč) je jen software - vše ostatní si musíte udělat sami. Na stránkách je podrobný návod na výrobu kabelu, na "zapouzdření" do vodovzdorného obalu, na vhodné snímače na kolo, na propojení se snímačem tepové frekvence.

Palm zobrazuje graf průběžné rychlosti a průměrné rychlosti, odometr, Trip Time, aktuální rychlost, průměrnou rychlost, ujetou vzdálenost, čas, přibližný čas dojezdu a kompletní záznam jízdy s časovou značkou každého otočení kola. Záznam je možné exportovat do PC, analyzovat v Excelu a navázat na graf tepové frekvence.
Co potřebujete ?
    • PalmOS kompatibilní PDA
    • Bikini software (demo je ke stažení)
    • Hot sync nebo modemový kabel (je možné použít i standardní kolébku, z rozměrových důvodů se to však nedoporučuje)
    • Senzor otáčení kola - např. senzor původně určený pro zabezpečovací zařízení nebo senzor pro jiný cyklocomputer (CatEye, Sigma). Senzor je připojen k Palmu modemovým kabelem.
    • Připevňovací komplet na kolo a ochrana proti vlivům počasí (pár nápadů)


Druhý komplet je už podstatně "profesionálnější" - bohužel tomu odpovídá i cena. Velotrend Bikebrain se prodává za 90 USD (zhruba 3 300 Kč); cena ale zahrnuje vše potřebné: vodovzdorné pouzdro, komplet k uchycení pouzdra s PDA k řidítkům, kabel i senzor. Kompatibilita je zaručována s Pilot 1000/5000, PalmPilot Professional/ Personal, Palm III/x/e, Palm V/x. Nabízeno je i velké množství připravených a naprogramovaných cyklistických tras - bohužel jen v USA. Není ale samozřejmě větší problém zadat vlastní trasu.

Program zahrnuje automatickou kalibraci rozměru kola.
Na animovaném GIFu můžete vidět jednotlivé funkce přístroje - neděste se mílemi, program je možno přestavit i do metrické verze. Na rozdíl od předchozího přístroje není implementována podpora pro přístroj pro snímání tepové frekvence.


A konečně návod k instalaci:

.


Senzor, kabel, magnet a instalační kit

Pouzdro, příchytka a proužek

Připevnění senzoru a magnetu

Zajištění konektoru

Montážní pozice uprostřed

Montážní pozice na boku

Přivedení kabelu od senzoru

A můžeme jet
reklama
Nejnovější články
Zhrzený bývalý řidič autonomních vozů Waymo záměrně způsobil nehodu Zhrzený bývalý řidič autonomních vozů Waymo záměrně způsobil nehodu
Jeden z bývalých řidičů autonomních aut Waymo byl vyhozen za problémy s bezpečností. A očividně právem, protože si svou frustraci vybil pomstou a tím, že později přinutil autonomní vůz společnosti nabourat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
The Boring Company Elona Muska dokončila hloubení tunelu v Las Vegas The Boring Company Elona Muska dokončila hloubení tunelu v Las Vegas
V Las Vegas Convention Center buduje společnost The Boring Company dva tunely, přičemž nedávno dokončila hloubení jednoho z nich. Tato událost byla v podobě videa sdílena i na Twitteru. 
15.2.2020, aktualita, Kateřina Hoferková7 komentářů
Half-Life: Alyx přijde na trh 23. března, co budeme potřebovat? Half-Life: Alyx přijde na trh 23. března, co budeme potřebovat?
Společnost Valve ohlásila, že její Half-Life: Alyx bude vypuštěn na trh 23. března, čili zhruba za půldruhého měsíce. Vedle toho se můžeme podívat na hardwarové požadavky v případě počítačové sestavy. 
14.2.2020, aktualita, Jan Vítek19 komentářů
Covid-19 ohrožuje IT průmysl, lidé se nevracejí do práce Covid-19 ohrožuje IT průmysl, lidé se nevracejí do práce
Dnes jsme se dozvěděli, že NVIDIA raději předem snížila své očekávané tržby v tomto kvartálu o 100 milionů dolarů, aby v nich počítala s dopady koronaviru Covid-19. Další podobné zprávy přicházejí od Tchaj-wanských firem.
14.2.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Deska ASRock s čipsetem AMD B550A je na světě, potvrzuje se PCIe 4.0 Deska ASRock s čipsetem AMD B550A je na světě, potvrzuje se PCIe 4.0
Komachi Ensaka na svém twitterovém účtu zveřejnil snímky základní desky ASRock B550AM, čili Micro-ATX verze desky se novým čipsetem B550A. Takové desky mají být určeny pro OEM zákazníky. 
14.2.2020, aktualita, Jan Vítek8 komentářů