www.svethardware.cz
>
>
>
>

Konkurence funguje, Skylake X nabídnou i 18jádrový procesor

Konkurence funguje, Skylake X nabídnou i 18jádrový procesor
, , aktualita
Server Videocardz přinesl informace, že generace Skylake X s procesory Core X Series nebude obsahovat nanejvýš 12jádrový model, jak se čekalo. Intel se tak chystá odrazit nápor AMD i pomocí 18jádrového desktopového procesoru.
K oblíbeným
reklama
Vypadá to, že když Intel chce, může v relativně krátké době na trh dostat desktopové procesory, které posunou laťku o velký kus dále. Pokud má Intel skutečně představit i 18jádrový procesor Core i9 7980XE, pak to navíc i mnoho vypovídá o tom, jakou roli hraje AMD jako konkurence, bez níž by nám pak Intel předkládal jen mírně vylepšované procesory za vysoké ceny jako doposud.

Však se stačí podívat na jeho dosavadní nabídku výkonných desktopových procesorů. Když si budeme všímat procesorů Intel představených v roce 2011 a později, kdy už konkurence od AMD byla velice slabá, máme tu 32nm Gulftown, 32nm Sandy Bridge-E a 22nm Ivy Bridge-E, které končily na 6 jádrech. Pak nastoupily 22nm Haswell-E s osmi jádry a nyní jsou aktuální až 10jádrové 14nm Broadwell-E. Jenomže cena nejlepšího modelu už není tradičních 1000 dolarů, ale přes 1700 dolarů. Čili, pokud budeme uvažovat v cenové hladině 1000 dolarů, Intel se posunul mezi rokem 2011 a současností jen od 6 jader k 8.

A najednou to dle informací Videocardz jde a namísto opětovně 10jádrového procesoru máme očekávat nejen 12, 14 či 16 jader, ale i 18 jader, což je spojeno s čipem Core i9 7980XE. Z toho je naprosto zřejmé, že Intel usnul a mohl si dovolit usnout, neboť světu desktopových počítačů vládne architektura x86 a tu zase doposud pevně držel v rukou on, když AMD nedokázalo dostat na trh úspěšnou architekturu a navíc nemohlo využít stejně dobrý výrobní proces, jaký si vyvinul sám Intel.

Dosavadní informace o 12jádrovém top modelu Core tak už neplatí a novým hi-endem má být Intel Core i9-7980XE v konfiguraci 18C/36T, přičemž Intel také předělal systém pamětí cache. L3 cache je sice méně, a to 25 MB celkově, ale zato je tu 18 MB L2 cache, čili celý megabajt na fyzické jádro, což nám dá dohromady 43 MB. Uvidím také, co předvede aktualizovaný Turbo Boost pro dynamické přetaktování.

Pak tu máme čip Core i9-7960X, který se už počtem jader vyrovná nejlepšímu z Threadripper od AMD (1998X). Bude mít 16C/32T, 22 MB L3 cache a 16 MB L2 cache my uvidíme, na jaké takty se Intel dostane. Následuje Core i9-7940X se 14 jádry a pak už Core i9-7920X se 12 jádry, jehož takty se mají dostat přes 4 GHz.

Kdy nové vícejádrové procesory přijdou na trh, to je ještě ve hvězdách. Vypadá to však, že už konečně nastala ta pravá přetahovaná, ze které budeme moci nejvíce získat právě my zákazníci.

Zdroj: VideoCardz
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek2 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů