www.svethardware.cz
>
>

Kovové fluidní tranzistory pro novou éru ohebné elektroniky?

Kovové fluidní tranzistory pro novou éru ohebné elektroniky?
, , aktualita
Inženýři z Carnegie Mellon University přišli s prototypem velice zajímavých tranzistorů, které jsou označeny za fluidní a metalické. Jsou tak tvořeny tekutými kovy, jež jsou přiměny k tomu, aby za určitých okolností sepnuly. 
K oblíbeným
reklama
Nové tranzistory vznikly přímo s účelem vyvinout poddajnou a deformovatelnou elektroniku, která se dnes může uplatnit ve zdravotnictví či prostě v rámci nositelné spotřební elektroniky. Mluvíme konkrétně o inženýrech Carmel Majidi a James Wissman ze Soft Machines Lab na Carnegie Mellon University, kteří už dříve vytvořili slitinu z india a galia, která je v pokojové teplotě tekutá. Tato slitina se pak využivá v gumových pouzdrech, aby vytvořila obvody, přičemž výsledek má podobné mechanické vlastnosti jako kůže. 
 
 
Nové tekuté metalické tranzistory vznikly s pomocí Michaela Dickeyho z North Carolina State University, který přispěl k tomu, aby ze slitiny india a galia vzniklo něco jiného, než jsou prosté vodivé obvody zalité v gumě. 
 

Server Phys.org vysvětlluje, že fluidní metalické tranzistory fungují prostě tak, že jsou vytvořeny dvě oddělené kovové kapky, jež se při sepnutí prostě na okamžik spojí úzkým můstkem. K tomu poslouží pokles napětí v jednom směru, což přiměje kapky k tomu, aby se přiblížily k sobě a spojily. Podobně lze pak kapky od sebe oddálit, aby se opět rozpojily, přičemž důležité je, že k tomu ovládání je zapotřebí jen malé napětí, takže výsledná struktura opravdu může fungovat jako tranzistor. 
 
Jaký je potenciál takovéto technologie? Vedle zřejmého použití v ohebné elektronice by bylo možné takové tranzistory využít pro fyzicky rekonfigurovatelné obvody a čipy. Ty by tak bylo možné přeprogramovat, aby mohly na požádání změnit svou funkčnost nebo aby byly schopny se samy opravovat. 

Zdroj: Phys.org


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD uvedlo dva nové mobilní Zeny s 6W TDP AMD uvedlo dva nové mobilní Zeny s 6W TDP
Pro velmi levné notebooky určené např. do školství jsou určené dva nové mobilní procesory společnosti AMD, 3015e a 3020e. Ty sice nepřesvědčí vysokým výkonem, potěší však nízkou spotřebou. Slibují 6W TDP.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace
Apple dnes představil aktualizované počítače iMac. Ty ještě nedostaly připravované procesory s architekturou ARM, ale CPU Intel Core 10. generace. Máme i vyšší grafický výkon nebo lepší Full HD webkameru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir
Na první pohled může připomínat Nintendo Switch, ale ve skutečnosti umožňuje spustit hry pro Windows. Řeč je o prototypu Aya Neo, který v sobě kombinuje handheld a mini PC. Jaké jsou parametry?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence
Na remasterovanou verzi legendární počítačové hry Diablo II si ještě musíme počkat, nicméně jeden z fanoušků už vytvořil video, jak by hra mohla vypadat ve 4K rozlišení. Pomohla mu s tím umělá inteligence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10 Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10
CCleaner je populární aplikace, kterou uživatelé nechávají čistit operační systém od nepotřebného softwaru, jeho zbytků či čehokoliv, co nepotřebují. Windows Defender ale nyní tento software vidí jako "potenciálně nechtěnou aplikaci". Proč?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře