www.svethardware.cz
>
>

Kovové fluidní tranzistory pro novou éru ohebné elektroniky?

Kovové fluidní tranzistory pro novou éru ohebné elektroniky?
, , aktualita
Inženýři z Carnegie Mellon University přišli s prototypem velice zajímavých tranzistorů, které jsou označeny za fluidní a metalické. Jsou tak tvořeny tekutými kovy, jež jsou přiměny k tomu, aby za určitých okolností sepnuly. 
reklama
Nové tranzistory vznikly přímo s účelem vyvinout poddajnou a deformovatelnou elektroniku, která se dnes může uplatnit ve zdravotnictví či prostě v rámci nositelné spotřební elektroniky. Mluvíme konkrétně o inženýrech Carmel Majidi a James Wissman ze Soft Machines Lab na Carnegie Mellon University, kteří už dříve vytvořili slitinu z india a galia, která je v pokojové teplotě tekutá. Tato slitina se pak využivá v gumových pouzdrech, aby vytvořila obvody, přičemž výsledek má podobné mechanické vlastnosti jako kůže. 
 
 
Nové tekuté metalické tranzistory vznikly s pomocí Michaela Dickeyho z North Carolina State University, který přispěl k tomu, aby ze slitiny india a galia vzniklo něco jiného, než jsou prosté vodivé obvody zalité v gumě. 
 

Server Phys.org vysvětlluje, že fluidní metalické tranzistory fungují prostě tak, že jsou vytvořeny dvě oddělené kovové kapky, jež se při sepnutí prostě na okamžik spojí úzkým můstkem. K tomu poslouží pokles napětí v jednom směru, což přiměje kapky k tomu, aby se přiblížily k sobě a spojily. Podobně lze pak kapky od sebe oddálit, aby se opět rozpojily, přičemž důležité je, že k tomu ovládání je zapotřebí jen malé napětí, takže výsledná struktura opravdu může fungovat jako tranzistor. 
 
Jaký je potenciál takovéto technologie? Vedle zřejmého použití v ohebné elektronice by bylo možné takové tranzistory využít pro fyzicky rekonfigurovatelné obvody a čipy. Ty by tak bylo možné přeprogramovat, aby mohly na požádání změnit svou funkčnost nebo aby byly schopny se samy opravovat. 

Zdroj: Phys.org


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů
Společnosti Deepcool se povedlo patentovat svou technologii, která má zabránit úniku chladicího média z uzavřených okruhů vodních chladičů, a tak už se odhodlala ji i blíže představit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA: Turing RTX se v prvních osmi týdnech prodávaly mnohem lépe než Pascaly NVIDIA: Turing RTX se v prvních osmi týdnech prodávaly mnohem lépe než Pascaly
Společnost NVIDIA rozhodně nezažila z hlediska financí úžasný půlrok, ale nyní přišla s informacemi o tom, jak se prodávaly karty Turing série RTX v prvních osmi týdnech oproti Pascalům. Bylo to téměř o polovinu lepší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech
Už jen 5 dní zbývá do toho, kdy se možná evropský internet obrátí naruby. EU si totiž chystá vysoce kontroverzní Články 11 a 13, které mohou do značné míry ovlivnit to, co budeme moci na webu dělat i existenci nejednoho webu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17 Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17
Izraelský Beresheet dokázal překonat své potíže s počítačem, které zhatily první velký zážeh a nyní je na cestě k Měsíci, na jehož povrch přistane v dubnu. Shodou okolností to přitom bude poblíž míst přistání misí Apollo 15 a 17. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Epic Store se spojí s Humble a exkluzivně nabídne The Outer Worlds a Remedy's Control Epic Store se spojí s Humble a exkluzivně nabídne The Outer Worlds a Remedy's Control
Společnost Epic Games vyhlásila válku Steamu, neboť jinak se to ani už nedá napsat. Dozvídáme se o dalších dvou exkluzivitách, které budou Steamu alespoň na rok upřeny a pak i o propojení s Humble Store. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře