www.svethardware.cz
>
>

Kovové fluidní tranzistory pro novou éru ohebné elektroniky?

Kovové fluidní tranzistory pro novou éru ohebné elektroniky?
, , aktualita
Inženýři z Carnegie Mellon University přišli s prototypem velice zajímavých tranzistorů, které jsou označeny za fluidní a metalické. Jsou tak tvořeny tekutými kovy, jež jsou přiměny k tomu, aby za určitých okolností sepnuly. 
K oblíbeným
reklama
Nové tranzistory vznikly přímo s účelem vyvinout poddajnou a deformovatelnou elektroniku, která se dnes může uplatnit ve zdravotnictví či prostě v rámci nositelné spotřební elektroniky. Mluvíme konkrétně o inženýrech Carmel Majidi a James Wissman ze Soft Machines Lab na Carnegie Mellon University, kteří už dříve vytvořili slitinu z india a galia, která je v pokojové teplotě tekutá. Tato slitina se pak využivá v gumových pouzdrech, aby vytvořila obvody, přičemž výsledek má podobné mechanické vlastnosti jako kůže. 
 
 
Nové tekuté metalické tranzistory vznikly s pomocí Michaela Dickeyho z North Carolina State University, který přispěl k tomu, aby ze slitiny india a galia vzniklo něco jiného, než jsou prosté vodivé obvody zalité v gumě. 
 

Server Phys.org vysvětlluje, že fluidní metalické tranzistory fungují prostě tak, že jsou vytvořeny dvě oddělené kovové kapky, jež se při sepnutí prostě na okamžik spojí úzkým můstkem. K tomu poslouží pokles napětí v jednom směru, což přiměje kapky k tomu, aby se přiblížily k sobě a spojily. Podobně lze pak kapky od sebe oddálit, aby se opět rozpojily, přičemž důležité je, že k tomu ovládání je zapotřebí jen malé napětí, takže výsledná struktura opravdu může fungovat jako tranzistor. 
 
Jaký je potenciál takovéto technologie? Vedle zřejmého použití v ohebné elektronice by bylo možné takové tranzistory využít pro fyzicky rekonfigurovatelné obvody a čipy. Ty by tak bylo možné přeprogramovat, aby mohly na požádání změnit svou funkčnost nebo aby byly schopny se samy opravovat. 

Zdroj: Phys.org


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer
V průběhu dnešního dne se objevila informace, že spoluzakladatel firmy Alienware Frank Azor odchází z pozice viceprezidenta a generálního manažera. Později jsme se dozvěděli, že jeho cílem je společnost AMD. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu
Specifikace rozhraní USB 1.0 byly zveřejněny už na začátku roku 1996, takže toto rozhraní je tu s námi přes 20 let a teprve nedávno se začal prosazovat oboustranný konektor USB typu C. Proč něco podobného nepřišlo hned?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM
Společnost Everspin splňuje svůj slib a začíná s výrobou pamětí typu STT-MRAM, což jsou nové nadějné Spin-transfer Torque Magnetoresistive RAM. Využije přitom k tomu služeb společnosti GlobalFoundries.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu
Lisa Pearce z Intelu dnes oznámila, že požadavky uživatelů byly vyslyšeny, a to alespoň v případě využití funkce Integer Scaling týkající se obrazu. To by mělo potěšit především fanoušky emulátorů starých konzolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470 AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470
Dnes se opět můžeme zaměřit na procesor AMD Ryzen 5 3600 a jeho testy, které tentokrát přichází ze serveru Elchapuzasinformatico. Můžeme a nemusíme jim věřit, ale aspoň se na ně můžeme podívat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek