www.svethardware.cz
>
>

Kovové fluidní tranzistory pro novou éru ohebné elektroniky?

Kovové fluidní tranzistory pro novou éru ohebné elektroniky?
, , aktualita
Inženýři z Carnegie Mellon University přišli s prototypem velice zajímavých tranzistorů, které jsou označeny za fluidní a metalické. Jsou tak tvořeny tekutými kovy, jež jsou přiměny k tomu, aby za určitých okolností sepnuly. 
K oblíbeným
reklama
Nové tranzistory vznikly přímo s účelem vyvinout poddajnou a deformovatelnou elektroniku, která se dnes může uplatnit ve zdravotnictví či prostě v rámci nositelné spotřební elektroniky. Mluvíme konkrétně o inženýrech Carmel Majidi a James Wissman ze Soft Machines Lab na Carnegie Mellon University, kteří už dříve vytvořili slitinu z india a galia, která je v pokojové teplotě tekutá. Tato slitina se pak využivá v gumových pouzdrech, aby vytvořila obvody, přičemž výsledek má podobné mechanické vlastnosti jako kůže. 
 
 
Nové tekuté metalické tranzistory vznikly s pomocí Michaela Dickeyho z North Carolina State University, který přispěl k tomu, aby ze slitiny india a galia vzniklo něco jiného, než jsou prosté vodivé obvody zalité v gumě. 
 

Server Phys.org vysvětlluje, že fluidní metalické tranzistory fungují prostě tak, že jsou vytvořeny dvě oddělené kovové kapky, jež se při sepnutí prostě na okamžik spojí úzkým můstkem. K tomu poslouží pokles napětí v jednom směru, což přiměje kapky k tomu, aby se přiblížily k sobě a spojily. Podobně lze pak kapky od sebe oddálit, aby se opět rozpojily, přičemž důležité je, že k tomu ovládání je zapotřebí jen malé napětí, takže výsledná struktura opravdu může fungovat jako tranzistor. 
 
Jaký je potenciál takovéto technologie? Vedle zřejmého použití v ohebné elektronice by bylo možné takové tranzistory využít pro fyzicky rekonfigurovatelné obvody a čipy. Ty by tak bylo možné přeprogramovat, aby mohly na požádání změnit svou funkčnost nebo aby byly schopny se samy opravovat. 

Zdroj: Phys.org


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek