Kovové fluidní tranzistory pro novou éru ohebné elektroniky?
6.11.2017, Jan Vítek, aktualita

Inženýři z Carnegie Mellon University přišli s prototypem velice zajímavých tranzistorů, které jsou označeny za fluidní a metalické. Jsou tak tvořeny tekutými kovy, jež jsou přiměny k tomu, aby za určitých okolností sepnuly.
Nové tranzistory vznikly přímo s účelem vyvinout poddajnou a deformovatelnou elektroniku, která se dnes může uplatnit ve zdravotnictví či prostě v rámci nositelné spotřební elektroniky. Mluvíme konkrétně o inženýrech Carmel Majidi a James Wissman ze Soft Machines Lab na Carnegie Mellon University, kteří už dříve vytvořili slitinu z india a galia, která je v pokojové teplotě tekutá. Tato slitina se pak využivá v gumových pouzdrech, aby vytvořila obvody, přičemž výsledek má podobné mechanické vlastnosti jako kůže.

Nové tekuté metalické tranzistory vznikly s pomocí Michaela Dickeyho z North Carolina State University, který přispěl k tomu, aby ze slitiny india a galia vzniklo něco jiného, než jsou prosté vodivé obvody zalité v gumě.

Server Phys.org vysvětlluje, že fluidní metalické tranzistory fungují prostě tak, že jsou vytvořeny dvě oddělené kovové kapky, jež se při sepnutí prostě na okamžik spojí úzkým můstkem. K tomu poslouží pokles napětí v jednom směru, což přiměje kapky k tomu, aby se přiblížily k sobě a spojily. Podobně lze pak kapky od sebe oddálit, aby se opět rozpojily, přičemž důležité je, že k tomu ovládání je zapotřebí jen malé napětí, takže výsledná struktura opravdu může fungovat jako tranzistor.
Jaký je potenciál takovéto technologie? Vedle zřejmého použití v ohebné elektronice by bylo možné takové tranzistory využít pro fyzicky rekonfigurovatelné obvody a čipy. Ty by tak bylo možné přeprogramovat, aby mohly na požádání změnit svou funkčnost nebo aby byly schopny se samy opravovat.
Zdroj: Phys.org
Zdroj: Phys.org