Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

KryoTech Athlon 800MHz

17.8.1999, Vít Zatloukal, zpráva
KryoTech Athlon 800MHz
Podchlazený K7 Athlon běží na 800MHz.
Těm zasvěcenějším není třeba firmu KryoTech představovat, ale trocha informací ani jim neuškodí. Kryotech je firma, která se specializuje na přetaktovávání procesorů, především pak z produkce AMD. A jde na to pěkně od ledu, v zájmu dosažení co nejvyšší frekvence podchlazuje ve svých strojích procesory až na 40 stupňů pod nulu.
KryoTech Athlon 800MHz


Počítače KryoTech se od ostatních nijak výrazně neliší, ovšem až na přidanou spodní část, ve které je umístěno chladicí zařízení. K husarským kouskům KryoTech patří ukázka systému s Athlonem na 1GHz frekvenci. Gigahertz je přece jen ale příliš, takže se prozatím musíme spokojit s počítačem KryoTech Cool Athlon na "pouhých" 800MHz.

Ovšem každý megahertz navíc něco stojí, takže pokud toužíte po KryoTech Cool Athlon 800MHz, připravte si 2.200 dolarů a ještě několik drobných navíc pro dokoupení pamětí, grafické karty a pevného disku. Jako všechny KryoTech systémy, je i 800MHz Cool Athlon dodáván pouze jako skříň (s mrazničkou) se základní deskou a procesorem. Základní deska je - dalo by se říct klasická (alespoň ve vztahu k procesoru K7) - Microstar MS-6167, alternativně bude možné zvolit Gigabyte 7IX. Rozšiřující sloty a porty jsou klasické - jeden AGP, pět PCI, dva ISA, tři DIMM, dva sériové porty, dva USB, jeden paralelní, dva PS/2. Dva Ultra ATA/66 kanály umožňují připojit až čtyři IDE zařízení.

KryoTech systémy s procesory AMD jsou sice díky výraznému přetaktování výkonnější, ve srovnání s intelovskými procesory ale ne vždy. Procesory AMD totiž mají slabší FPU jednotku, což se projevuje např. ve hrách nebo grafických operacích, navíc intelovské procesory byly i frekvenčně (v nepřetaktovaném stavu) o chloupek rychlejší. Teprve K7 Athlon by měl podle všech předpokladů trumfnou Intel na stejné frekvenci ve všech oblastech, a což teprve na 800MHz.

Zajímavé obrázky KryoTech Cool Athlon 800MHz najdete na Tom's hardware, stejně jako benchmarkové výsledky ve srovnání s Intel Pentium III 550 a 600MHz a Athlon 600 a 650MHz. Výkon Athlonu na 800MHz je skutečně vynikající a dokonce i při 600MHz je Athlon o poznání rychlejší než Pentium III na stejné frekvenci. Nejvíce se vyšší frekvence Athlonu projevuje v 3D studiu MAX a hře Half-Life, což jsou obě aplikace, které dávají procesoru zabrat.

A to jsou Athlony teprve na začátku své cesty, mají pouze 512KB L2 cache pracující na poloviční frekvenci (stejně jako Intel) a jsou vyráběny 0,25 mikronovým procesem. V současné době už AMD nabíhá na 0,18 mikronu (to znamená ještě lepší přetaktovatelnost, pravděpodobně až na 1GHz) a brzy se dočkáme i větší L2 cache.

Podle Tom's hardware a KryoTech