www.svethardware.cz
>
>

Kryptografickou firmu Crypto AG vlastnily americké a německé tajné služby

Kryptografickou firmu Crypto AG vlastnily americké a německé tajné služby
, , aktualita
Švýcarská firma Crypto AG byla dlouhodobě zavedena jako dodavatel šifrovaných komunikačních systémů pro vlády celého světa. The Washington Post a ZDF ovšem nyní odhalují, kdo ji ve skutečnosti dlouhodobě vedl.
K oblíbeným
reklama
Společnost Crypto AG ovšem původně nevznikla jako projekt americké CIA a západoněmecké tajné služby BND. Založil ji ruský emigrant Boris Hagelin, který nejdříve uprchl před Bolševiky do Švédska, odkud ho zase vyhnal příchod nacistů a Hagelin skončil v USA. Tam pro ozbrojené síly vyvinul šifrovací stroj M-209 a po válce se vrátil do Evropy, kde ve Švýcarsku v roce 1952 založil společnost Crypto AG, která pokračovala s vývojem šifrovacích zařízení založených na M-209. 
 
stroj CX-52 od Crypto AG
 
The Washington Post a ZDF nyní disponují tajnými dokumenty americké CIA, dle nichž se o Hagelinovu firmu začala tajná služba zajímat z důvodu obav, že by její produkty znemožnily odposlechy komunikací ostatních zemí a jejich vlád. Nejdříve tak vznikl plán, jak některé země od pokročilých šifrovacích strojů odstřihnout, takže CIA oslovila Hagelina s návrhem, že ten je bude do různých zemí dodávat pouze s jejím svolením, přičemž získá finanční kompenzaci. 
 
Toto opatření fungovalo do 60. let, ovšem kolem roku 1965 si v CIA uvědomili, že by se věci mohly výrazně změnit poté, co by Hagelin odešel na odpočinek, nebo zemřel. Kvůli tomu začala užší spolupráce s Crypto AG a v té době také byly mechanické šifrovací stroje nahrazeny elektronickými, jež měla pomoci navrhnout samotná CIA tak, aby měla možnost rozluštit zakódované zprávy. 
 
V roce 1969 ovšem služby CIA a BND společnost Crypto AG rovnou koupily, a to prostřednictvím jisté lichtenštejnské právnické firmy. Od té doby tak Crypto AG fungovala už zcela pod vedením tajných služeb a dodávala šifrovací zařízení i do Argentiny, Libye, Iránu, Brazílie, Indie, Egypta a dalších zemí. Ovšem na konci 80. let byl prezident Ronald Reagan až příliš specifický v tom, jak se Libye radovala z teroristického útoku v Berlíně a Irán pojal podezření, že šifra strojů Crypto AG byla prolomena. Po devět měsíců pak zadržoval prodejce firmy Crypto AG. 
 
Samotná BND se z firmy stáhla již na začátku 90. let, ale CIA ji měla pod kontrolou až do roku 2018, kdy Crypto AG byla zrušena. Její produkty se ale stále leckde používají. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme
Nové informace šířící se o generaci Ampere přinášejí očekávání toho, co NVIDIA chce za měsíc představit na své GDC 2020. Optimisté očekávají Ampere a ti největší optimisté dokonce herní Ampere. A jak to vidí v Igorově laboratoři?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost
Fámy kolují nejen o očekávaných čipech NVIDIA Ampere, ale také kolem "velkých Navi", jak se označuje hi-end, který si má AMD připravovat pro letošní rok. Nové informace mají mít původ ve firmě SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář