www.svethardware.cz
>
>

Kryptografickou firmu Crypto AG vlastnily americké a německé tajné služby

Kryptografickou firmu Crypto AG vlastnily americké a německé tajné služby
, , aktualita
Švýcarská firma Crypto AG byla dlouhodobě zavedena jako dodavatel šifrovaných komunikačních systémů pro vlády celého světa. The Washington Post a ZDF ovšem nyní odhalují, kdo ji ve skutečnosti dlouhodobě vedl.
K oblíbeným
reklama
Společnost Crypto AG ovšem původně nevznikla jako projekt americké CIA a západoněmecké tajné služby BND. Založil ji ruský emigrant Boris Hagelin, který nejdříve uprchl před Bolševiky do Švédska, odkud ho zase vyhnal příchod nacistů a Hagelin skončil v USA. Tam pro ozbrojené síly vyvinul šifrovací stroj M-209 a po válce se vrátil do Evropy, kde ve Švýcarsku v roce 1952 založil společnost Crypto AG, která pokračovala s vývojem šifrovacích zařízení založených na M-209. 
 
stroj CX-52 od Crypto AG
 
The Washington Post a ZDF nyní disponují tajnými dokumenty americké CIA, dle nichž se o Hagelinovu firmu začala tajná služba zajímat z důvodu obav, že by její produkty znemožnily odposlechy komunikací ostatních zemí a jejich vlád. Nejdříve tak vznikl plán, jak některé země od pokročilých šifrovacích strojů odstřihnout, takže CIA oslovila Hagelina s návrhem, že ten je bude do různých zemí dodávat pouze s jejím svolením, přičemž získá finanční kompenzaci. 
 
Toto opatření fungovalo do 60. let, ovšem kolem roku 1965 si v CIA uvědomili, že by se věci mohly výrazně změnit poté, co by Hagelin odešel na odpočinek, nebo zemřel. Kvůli tomu začala užší spolupráce s Crypto AG a v té době také byly mechanické šifrovací stroje nahrazeny elektronickými, jež měla pomoci navrhnout samotná CIA tak, aby měla možnost rozluštit zakódované zprávy. 
 
V roce 1969 ovšem služby CIA a BND společnost Crypto AG rovnou koupily, a to prostřednictvím jisté lichtenštejnské právnické firmy. Od té doby tak Crypto AG fungovala už zcela pod vedením tajných služeb a dodávala šifrovací zařízení i do Argentiny, Libye, Iránu, Brazílie, Indie, Egypta a dalších zemí. Ovšem na konci 80. let byl prezident Ronald Reagan až příliš specifický v tom, jak se Libye radovala z teroristického útoku v Berlíně a Irán pojal podezření, že šifra strojů Crypto AG byla prolomena. Po devět měsíců pak zadržoval prodejce firmy Crypto AG. 
 
Samotná BND se z firmy stáhla již na začátku 90. let, ale CIA ji měla pod kontrolou až do roku 2018, kdy Crypto AG byla zrušena. Její produkty se ale stále leckde používají. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
25.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik23 komentářů