reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Který čipset je ten nejlepší ?

18.1.2002, Tomáš Čupr, článek
Který čipset je ten nejlepší ?
Procesory Intel budou na konci ledna zlevňovat a pokud vás toto motivuje ke koupi jistě chcete pro tuto platformu základní desku postavenou na čipsetu, který vám za vaše peníze nabídne to nejlepší. Jestliže navíc toužíte, aby podporoval DDR pamětí rozhodně si přečtěte tento článek.
Kapitoly článku:
  1. Který čipset je ten nejlepší ?
  2. Odkazy na testy, závěr a doporučení
Na konci toho měsíce se Intel chystá zlevnit své procesory s jádrem Willamette zhruba o 30 dolarů. Zároveň se předpokládá, že stávající nedostatek svých procesorů Pentium 4, bude řešit zvýšením výrobních kapacit. Proto můžeme očekávat vyšší zájem právě o procesory Northwood nebo levnější Willamette a širokou nabídku pro ně určených základních desek.

Zaměřili jsme se na všechny čipsety podporující DDR paměti, které nám nabízí firmy ALi, Intel, SiS a VIA.

VIA byla první, kdo přinesl DDR čipset. Její P4X266 však mnoho výrobců odmítlo - hlavně díky licenční politice Intelu. Poté VIA uvedla novější P4X266A, který měl nahradit P4X266 a který přinášel lepší výkon a nové možnosti. SiS přišla na trh se svým SiS645 s podporou DDR333. Jak SiS, tak VIA snížily ceny pro hlavní výrobce základních desek na 20 dolarů, aby mohly konkurovat čipsetu Intel845B0, který stojí okolo 30-ti dolarů. Ten přišel na trh jako poslední, ale do main-streamu se dostal nejrychleji díky vlivu Intelu na výrobce základních desek.

Pozn.: Main-stream je pojem používaný pro nejširší oblast nasazení. Tedy mezi výrobky zde nasazované se používají v nejširším měřítku a vyplňují prostor mezi kategorii low-end a high-end.

Specifikace jednotlivých čipsetů



Tab. 1 - Tabulka parametrů jednotlivých čipových sad

Specifikace nevypadá příliš dobře pro i845 s podporou DDR266 a rozhraním ATA/100, ale výrobci základních desek vybavili jejich boardy řadičem ATA/133 RAID a přidali mnoho dalších možností zvyšujících výkon spolu s nástroji pro ladiče výkonu, které celkově úroveň desky s tímto čipsetem zvyšují. Krokem zpátky se však zdá být množství maximální paměti, které tato čipová sada podporuje. Zatímco ostatní výrobci čipsetů podporují 3GB a více, Intel podporuje 2GB. I to je však více než dostatečné množství.

Pokud se podíváme na SiS645, pak mezi jeho výrazné vlastnosti patří podpora DDR333 a sběrnice MuTIOL s propustností 533 MHz. Nezapomeňme ani na firmu Ali a její čipovou sadu ALLADIN P4, která podporuje DDR333 a také ATA/133. VIA P4X266A je vylepšenou verzí P4X266. P4X266A přináší například ATA/133 nebo podporu pamětí až do množství 4 GB.
reklama