
Distribuce falešného zboží je úzce spojena přímo s výrobou a ve výsledku tak nejde o pouze o falšování relativně nenáročných výrobků, ale i špičkových technologií, nutných k výrobě například falešných notebooků. Na této situaci se podepsaly masivní investice do čínského průmyslu, kde se výroba kontroluje jen těžko a s přispěním levné pracovní síly tak vzniká silný byznys. Výsledkem pak je, že neautorizovaní prodejci často ani netuší, že prodávají neoriginální zboží za ceny originálního. Firmy se tak jen steží brání označováním obalů ochrannými prvky a používáním těžko napodobitelných návrhů, nebo zavádí radiofrekvenční identifikaci výrobků, ale organizovaný zločin s výrobou a prodejem falešného HW je mladý a prostředky obrany proti němu stále zoufale neúčinné.
Fakta a odhady:
- V roce 2003 se dle mezinárodní obchodní komory ve světě prodaly falešné výrobky za 456 mld USD
- Americký patentový úřad uvádí, že 66% zadrženého falešného zboží pochází z kontinentální Číny
- Majitelé obchodních značek uvádějí, že 15 - 20% zboží prodaného v Číně je zkopírováno
- Snižují se objednávky polotovarů od smluvních výrobních partnerů a zároveň se zvyšují objednávky sofistikovaných komponent (čipové sady, aj.)
- Rostou prodeje neautorizovaných obchodníků - tzv. šedý trh
- Zvyšují se případy tzv. nadměrné poruchovosti výrobků - toto ale nemusí být způsobeno plagiáty, jak jsme se mohli nejednou přesvědčit