reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ladíme výkon Athlonu 64

27.7.2005, Eagle , článek
Ladíme výkon Athlonu 64
Procesor Athlon 64 má řadu možností nastavení časování pamětí. Řada z nich je ovšem nedokumentovaná (podporované jsou neoficiálně). Dnes si ukážeme, jak měnit nastavení pamětí za chodu z operačního systému - včetně oněch nedokumentovaných nastavení jako například změny frekvence na 180 MHz. Mimo to si také povíme, jak zjistit maximální přípustnou teplotu čipu (TCaseMax).
Kapitoly článku:
Upozornění: Tento článek je určen pokročilým uživatelům. Nesprávným nastavením je možné snadno přijít o data. V průběhu testování můžete zaznamenat řadu resetů - to už prostě k ladění patří. Dávejte si dobrý pozor na to, co nastavujete a jak.

Nastavení parametrů - jak to dělá BIOS

Většina nastavení výkonu se provádí v PCI Configuration Registers (PCR) čipové sady. To jsou rozsáhlé bitové registry, jejichž aktuální hodnota přikazuje čipsetu nějakým způsobem nastavit hardware.Program na úpravu PCR - WPCREDIT

Řada lidí se domnívá, že rozsáhlá nastavování v BIOSech drahých základních desek jsou něco, za co zaplatili ony peníze navíc. Pravda je ovšem někde jinde. Možnosti nastavení jsou určeny jen a pouze použitou čipovou sadou. Nejlevnější základní deska ECS má stejný výkonnostní potenciál jako drahé DFI. Vše, co v Setupu BIOSu vidíte (až na pár maličkostí) je nějaké nastavení PCR. Frekvence pamětí, časování, latence, ale i takové věci jako Ultra ATA režim pevných disků, to vše se nastavuje tímto způsobem.

WPCREDIT

WPCREDIT je již poměrně starý, avšak stále účinný program na úpravu PCR. Umožňuje nám tak nastavit si to, co jinak dělá BIOS, avšak tentokrát podle našich požadavků a navíc s mnohem více možnostmi - to, co vidíte v Setupu BIOSu, je asi jedno promile všech možných nastavení. A ještě to provádí přesně, nemusíme se spoléhat na neomylnost programátora BIOSu, který možná někde udělal chybu.

Protože určitě řada lidí nikdy toto neviděla, uvedu jen velmi stručný návod, jak s programem pracovat.


Ovládání je vcelku jednoduché. Největší část zabírá mapa PCR Offsetů. Ve sloupečku jsou zeleně "velká" čísla registrů a v řádku "malá". Takže když někoho odkážu na Offset 54h ("h" značí hexadecimální zápis), pak se jedná o průnik řádku 50 a sloupce 04.


Po kliknutí kurzorem se dole objeví v položce Offset. Dále tam také najdete hodnotu tohoto Offsetu, a to v hexadecimálním záznamu (zde B0), tak také v binárním (zde 10110000). Kliknutím do položky Bin pak můžete zapisovat jedničky či nuly. Změnu potvrzujete tlačítkem Set.


Při úpravě je nutné respektovat pořadí bitů - úplně vpravo se nachází bit číslo 0. Informaci o tom, který bit aktuálně měníme, se pro jistotu vypisuje v pravé části.


V horní části v liště jsou tři ikony měnící systém nakládání s Offsety - seskupování do osmi, šestnácti nebo třiceti dvou bitů. Pro ladění v tomto článku budeme používat výhradně 32bit. Přepnutím se změní přehled následovně:
Hodnoty jsou seskupeny ve formátu Little Endian (06 11 89 31 se převede na 31891106). Při odkazu na Offset 54h teď tento zahrnuje i Offsety 55h, 56h a 57h. Namísto původně osmi bitů teď najednou editujete bitů 32. Bit číslo 0 stále zůstává zcela vpravo, vlevo už ale není bit číslo 7, ale bit číslo 31.

Důležitá v nastavování je také volba zařízení. V počítači se vyskytuje mnoho komponent, které mají PCI Configuration Registers. Pro každé se určuje nastavení zvlášť a každé má jiný význam Offsetů.


Volba mezi zařízeními se provádí v Edit - Device. Tam se vypíše seznam zařízení:


Ty jsou identifikovány pomocí Bus (Bus#) , Device (Dev#) a Function (Func#). Jakmile vás v dalším textu odkážu na kombinaci těchto voleb, nezapomeňte přepnout. Právě nastavované zařízení je pak vidět i v hlavním okně vlevo nahoře.

WPCRSET

Druhým prográmkem je WPCRSET. To je v podstatě obdoba WPCREDITu jen s tím, že tento provádí nastavení registrů při bootování operačního systému - veškeré vaše manuální nastavení ve WPCREDITu je totiž při resetu přeprogramováno BIOSem zpět, takže pro jeho zachování po natažení operačního systému byste ho museli provádět znova. To by bylo příliš nepohodlné, proto to WPCRSET provede za vás.


Zde nastavujete v příslušném Bus, Device, Function hodnotu (Data) pro zvolený Offset (Register).


Hodnoty se zadávají v hexadecimální soustavě a to tak, jak si je přečtete ve WPCREDITu. Pokud upravujete 32bit přístupem, nezapomeňte, že vlastně upravujete čtyři osmibitové Offsety - ve WPCRSET je pak zadáváte po jednom.

Oba programy nabízím ke stažení - tady.

reklama