Společnost IC Insights tak předpovídá, že letos se na trh dostane 427,7 miliard nových čipů, což představuje oproti předchozímu roku nárůst o 9,2 procent. Následující graf přitom podrobně ukazuje vývoj posledních let, v němž je jasně vidět propad způsobený pandemií a také můžeme pozorovat, jak růstové tempo pokračuje nyní dále v podstatě nepoznamenané poklesem v letech 2019 a 2020. Zrovna za pokles v roce 2019 ale Covid-19 pochopitelně nemůže, neboť se významně rozšířil až v roce 2020. Nicméně jde o to, že především 22procentní růst v roce 2021 vzniklé manko sám o sobě dohnal, přičemž kapacity stále nestačí celkové poptávce, a to i přes předpokládaný růst v letošním roce.

Počet 427,7 miliard čipů pochopitelně představuje historický rekord, což není nic výjimečného, neboť rekordní je téměř každý rok a v příštích několika letech se to těžko změní, pokud půjde vše podle předpokladů.
Dle World Semiconductor Trade Statistics (WSTS) existuje celkem 33 hlavních kategorií počítačových čipů a pouze tři z nich má letos potkat pokles ohledně počtu dodaných na trh. Jde o paměti SRAM, DSP (Digital Signal Processor) a Gate Array. Zbylých třicet vykáže růst a dvanáct pak vyšší než průměrných 9,2 procent.
I proto není snadné mluvit obecně o dostatku či nedostatku čipů a je třeba rozlišovat. S potěšením lze říci, že v případě PC hardwaru je to nejhorší snad už za námi, ale na velký výprodej to také nevypadá. Nedostatek zasáhl v podstatě celou generaci grafických karet GeForce Ampere a Radeon RDNA2 a nedivili bychom se, kdybychom si to s nástupem nové generace zopakovali. Přinejmenším ale můžeme reálně očekávat to, že grafické karty budou do budoucna obecně dražší a také na provoz náročnější hardware (napájení, chlazení, spotřeba). Nastupují také zatím stále ještě drahé paměti DDR5 a firmy obecně mluví o tom, že nedostatek čipů bude zcela jistě tématem pro celý tento rok.
Společnost IC Insights přitom očekává, že roční růst počtu dodaných čipů na trh v příštích letech zpomalí a až do roku 2026 bude cca 7procentní.