www.svethardware.cz
>
>

LI-RAM ukládá data pomocí světla

LI-RAM ukládá data pomocí světla
, , aktualita
Light induced magnetoresistive random-access memory, čili LI-RAM, se zařazuje mezi alternativy klasických elektronických pamětí s libovolným přístupem. Založena je na průlomovém materiálu z kanadské University of Victoria.
K oblíbeným
reklama
Paměť LI-RAM byla představena na blogu University of Victoria, kde se píše, že umožní počítačovým čipům existovat na molekulární úrovni. Umožnit to má nový materiál, který slibuje rychlejší a efektivnější paměti s delší výdrží, jež se může hodit pro veškerou elektroniku, takže i mobily a počítače. Má také potenciál překonat problém s tvořením nadbytečného tepla a na to vázané přílišné spotřeby, což jsou ale všechno zatím spíše jen neurčitá hesla, takže co tu máme dále?
docentka Natia Frank s doktorandkou Aiko Kurimoto


LI-RAM vyvíjí docentka materiálové chemie Natia Frank, která mluví o tom, že vyvinutý materiál dokáže rapidně měnit své magnetické vlastnosti v případě, že je zasažen světlem v zeleném spektru. To tak může zapisovat data právě i na úrovni samotných molekul a z LI-RAM to má dělat "univerzální řešení pro paměti", které bude levné jako DRAM, výkonné jako SRAM, s neomezenou životností a především stálé, takže na rozdíl od technologie RAM nebude potřebovat napětí pro udržení informace.

Na LI-RAM už existuje patent a nyní se pracuje na komercializaci této technologie, čili na praktickém nasazení. První produkty mají oproti standardním čipům DRAM využívat o 10 % méně energie, což je ale také velice vágní údaj, neboť nevíme, s čím se LI-RAM vůbec srovnávají.

Daný materiál by také mohl vedle pamětí najít uplatnění ve zdravotnictví (snímkování), v solárních panelech a vůbec v nanotechnologiích. Ještě není vůbec jasné, v jakých produktech se má LI-RAM nejdříve objevit, ale ty mají každopádně přijít na trh do deseti let.

To je zatím bohužel vše, co se o této technologii dozvíme. Dle známých informací tak jde v podstatě o magnetický zápis, ale s pomocí světla a je otázka, jak by mohla vypadat paměťová zařízení, která by nahradila paměti RAM. Lze si představit, že by tato technologie posloužila třeba jako náhrada klasického magnetického zápisu v pevných discích, ale jak se může skloubit s formátem elektronických pamětí ve formě čipů, zda to vůbec půjde a jakým způsobem se budou data číst, na to si prostě musíme počkat. Zatím to vypadá, že možnosti pro aplikaci LI-RAM se teprve budou vymýšlet a asi by se také nikdo nedivil, kdybychom o LI-RAM už nikdy neslyšeli.

Zdroj: University of Victoria
reklama
Nejnovější články
Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek
Mnozí už ani nedoufali, že by společnost Valve vyslyšela prosby a nářky volající po pokračování série Half-Life. Nyní ale mohou zase trnout nad tím, co se z této nadlouho přerušené série stane.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Jensen Huang: RTX je pro NVIDII výhra, ray tracing se chystá do mainstreamu Jensen Huang: RTX je pro NVIDII výhra, ray tracing se chystá do mainstreamu
Výkonný ředitel firmy NVIDIA Jensen Huang si při příležitosti zveřejnění finančních výsledků za třetí kvartál fiskálního roku 2020 popovídal s investory i o tom, jaký dopad mají karty řady RTX a jaká bude budoucnost ray tracingu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI uvádí nový Radeon RX 580, jak daleko jsou Navi 14? MSI uvádí nový Radeon RX 580, jak daleko jsou Navi 14?
MSI uvádí nový Radeon RX 580 ARMOR, na čemž by nebylo nic divného i s přihlédnutím k tomu, že se na trh dostaly již dvě takto označené karty. Podivné je to, že tato novinka je chystaná právě nyní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asus: dodávky procesorů Intel už jsou lepší, ale budoucnost je nejistá Asus: dodávky procesorů Intel už jsou lepší, ale budoucnost je nejistá
Společnost Asus je aktuálně na pátém místě mezi světově největšími výrobci počítačů, a tak má jistě dobrý přehled o tom, jak si Intel vede s uspokojováním poptávky po svých procesorech. Jak to tedy aktuálně vypadá? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář