www.svethardware.cz
>
>

LI-RAM ukládá data pomocí světla

LI-RAM ukládá data pomocí světla
, , aktualita
Light induced magnetoresistive random-access memory, čili LI-RAM, se zařazuje mezi alternativy klasických elektronických pamětí s libovolným přístupem. Založena je na průlomovém materiálu z kanadské University of Victoria.reklama
Paměť LI-RAM byla představena na blogu University of Victoria, kde se píše, že umožní počítačovým čipům existovat na molekulární úrovni. Umožnit to má nový materiál, který slibuje rychlejší a efektivnější paměti s delší výdrží, jež se může hodit pro veškerou elektroniku, takže i mobily a počítače. Má také potenciál překonat problém s tvořením nadbytečného tepla a na to vázané přílišné spotřeby, což jsou ale všechno zatím spíše jen neurčitá hesla, takže co tu máme dále?
docentka Natia Frank s doktorandkou Aiko Kurimoto


LI-RAM vyvíjí docentka materiálové chemie Natia Frank, která mluví o tom, že vyvinutý materiál dokáže rapidně měnit své magnetické vlastnosti v případě, že je zasažen světlem v zeleném spektru. To tak může zapisovat data právě i na úrovni samotných molekul a z LI-RAM to má dělat "univerzální řešení pro paměti", které bude levné jako DRAM, výkonné jako SRAM, s neomezenou životností a především stálé, takže na rozdíl od technologie RAM nebude potřebovat napětí pro udržení informace.

Na LI-RAM už existuje patent a nyní se pracuje na komercializaci této technologie, čili na praktickém nasazení. První produkty mají oproti standardním čipům DRAM využívat o 10 % méně energie, což je ale také velice vágní údaj, neboť nevíme, s čím se LI-RAM vůbec srovnávají.

Daný materiál by také mohl vedle pamětí najít uplatnění ve zdravotnictví (snímkování), v solárních panelech a vůbec v nanotechnologiích. Ještě není vůbec jasné, v jakých produktech se má LI-RAM nejdříve objevit, ale ty mají každopádně přijít na trh do deseti let.

To je zatím bohužel vše, co se o této technologii dozvíme. Dle známých informací tak jde v podstatě o magnetický zápis, ale s pomocí světla a je otázka, jak by mohla vypadat paměťová zařízení, která by nahradila paměti RAM. Lze si představit, že by tato technologie posloužila třeba jako náhrada klasického magnetického zápisu v pevných discích, ale jak se může skloubit s formátem elektronických pamětí ve formě čipů, zda to vůbec půjde a jakým způsobem se budou data číst, na to si prostě musíme počkat. Zatím to vypadá, že možnosti pro aplikaci LI-RAM se teprve budou vymýšlet a asi by se také nikdo nedivil, kdybychom o LI-RAM už nikdy neslyšeli.

Zdroj: University of Victoria
reklama
Nejnovější články
Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku
Staré památky nezůstanou nedotčené zubem času ani vandaly. Ani egyptská hrobka Sethiho I. nebyla ušetřena. Aby ale zůstala uchována ve své původní podobě, tým ze společnosti Factum Foundation vytváří s pomocí 3D tisku její kopii. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček
Studiím tohoto ražení se obvykle moc nevěnujeme, ale když už máme závěr pracovního týdne před prodlouženým víkendem, nadneseme trošku odlehčené téma. Výzkumníci z Univerzity v Yorku se věnovali srovnání IQ hráčů MOBA a FPS. Co zjistili? 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS
IBM samotné přišlo s využitím mědi pro propojení prvků v čipech vyráběných technologií CMOS už před dvaceti lety. Uvažovalo se přitom o tom, že měď v těchto čipech bude nahrazena grafenem, ale dle IBM to nenastane. 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Video: NASA otestovala nadzvukový padák pro nový Mars Rover Video: NASA otestovala nadzvukový padák pro nový Mars Rover
NASA chce sice použít v podstatě stejný systém pro přistání roveru Mars 2020 jako v případě Curiosity, ale to neznamená, že všechny jeho součásti budou identické. Nyní byl otestován nadzvukový padák, který bude pro tuto misi využit.
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek
SilverStone RedLine RL07 chtějí zaujmout elegancí a sklem SilverStone RedLine RL07 chtějí zaujmout elegancí a sklem
Pokud dnes přijde na trh nějaká skříň patřící alespoň do střední třídy, můžeme si být téměř jistí dvěma věcmi. Nabídne bočnici se sklem, nebo rovnou celou ze skla a také LED podsvícení. Řada RedLine RL07 nabízí oboje ve dvojím provedení. 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek