www.svethardware.cz
>
>
>

Lidem ve vesmíru hrozí vlivem záření poruchy paměti i špatná nálada

Lidem ve vesmíru hrozí vlivem záření poruchy paměti i špatná nálada
, , aktualita
Experimenty na myších ukázaly, čeho by se mohli obávat lidé cestující vesmírem bez dokonalé ochrany proti všudypřítomnému záření. Očekávat mohou pocity úzkosti, poruchy paměti a také špatnou náladu, kterou není radno podceňovat. 
K oblíbeným
reklama
Proti vesmírné trudomyslnosti nebude stačit míč, neboť dle provedených výzkumů bude moci za jmenované potíže prostě to, že lidé budou vystaveni kosmickému záření a bojovat budou muset také proti nabitým částicím ze Slunce, které může navíc tu a tam zahrozit zvýšenou aktivitou a vyslat astronautům do cesty celou vlnu, kterou jim z cesty nic neodkloní. Cestující se tak budou muset spolehnout sami na sebe a na ochranu poskytovanou vlastní lodí a ta vůbec nemusí být dostatečná. 
 
 
Vědce tak už dlouho trápí otázky točící se kolem toho, kolik záření dokáže lidské tělo zvládnout a v jakém stavu. Ostatně právě i pouhá špatná nálada může být v malém prostoru vesmírné lodi závažný problém, zvláště když nejde jen o ponorkovou nemoc, ale o stav navozený fyzicky vlivem záření. 
 
Výzkum se tak točí kolem efektů dlouhodobého vystavení spíše slabším dávkám různého záření, o čemž se obecně moc neví na rozdíl od krátkodobému vystavení silným dávkám, kde není co řešit. Je to přitom už velice aktuální záležitost vzhledem k tomu, že lidé se mají už brzy usadit u Měsíce a vyrazit na Mars. V obou případech přijdou o důležitou ochranu magnetického pole Země, jakou obyvatelé ISS ještě stále mají, i když ti jsou vystaveni zvýšeným dávkám radiace také, ale nejde o nic, co by zažili cestovatelé cestou na Mars, a to i z hlediska doby pobytu. 
 
Vůči myškám byl výzkum na University of California sice krutý, ale přinesl důležité poznatky. Myši byly vystaveny gama záření po dobu šesti měsíců a výsledky nejsou zrovna povzbudivé. Dle autorů studie myši trpěly problémy se schopností se učit, s pamětí i náladou a my se raději nebudeme šťourat v tom, jak bylo zrovna toto ověřeno (dotazník to asi nebyl). Myši prostě byly viditelně vystresované a šlo o první test, který počítal s realistickými dávkami záření a dle své délky odpovídal víceméně jednosměrnému výletu na Mars. 
 
Následovala pitva a zkoumání mozků testovaných myší, které byly předtím půl roku ponechány už v běžném prostředí. To aby se zjistily případné náznaky toho, že se tělo může z dlouhodobého ozařování začít zotavovat. Nic takového se ale neukázalo, takže buď takové zotavení není (alespoň v případě myší) možné, nebo bylo půl roku moc krátká doba. Mozky jinak vykazovaly fyzické i chemické změny a myši měly po pokusu výrazně odlišné chování. Stranily se světla a chovaly se úzkostlivě, ovšem na druhou stranu alespoň nebyly v těžké depresi či rovnou apatii, neboť se prý po vhození do kyblíku s vodou snažily zachránit. 
 
Z výsledků se usuzuje, že pětinu astronautů na misi k Marsu postihnou poruchy nálad či úzkost a celá třetina bude mít problémy s pamětí. Nicméně budou potřeba další testy, a to i takové, které dokáží přesněji napodobit vesmírné prostředí. A že to není pouze gama záření, které bude lidi ohrožovat, pak je pravděpodobné, že skutečnost by mohla být ještě horší. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat WD: 24TB a větší disky už běžně využijí energeticky podpořený zápis dat
Společnost Western Digital máme v případě technologií pro energetický podpořený zápis dat spojenou především s MAMR. Ta se ale trošku překvapivě zatím ještě nepoužije, nicméně od 24TB modelů by to mělo být jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry? Může mít Mléčná dráha dvě supermasivní černé díry?
Dle běžně uváděných informací má naše galaxie jednu supermasivní černou díru zvanou Sagittarius A* (SgrA*) s hmotností kolem 4 milionů Sluncí. Nejsou ale přece jen nakonec tyto díry dvě?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře