www.svethardware.cz
>
>
>

Lidem ve vesmíru hrozí vlivem záření poruchy paměti i špatná nálada

Lidem ve vesmíru hrozí vlivem záření poruchy paměti i špatná nálada
, , aktualita
Experimenty na myších ukázaly, čeho by se mohli obávat lidé cestující vesmírem bez dokonalé ochrany proti všudypřítomnému záření. Očekávat mohou pocity úzkosti, poruchy paměti a také špatnou náladu, kterou není radno podceňovat. 
K oblíbeným
reklama
Proti vesmírné trudomyslnosti nebude stačit míč, neboť dle provedených výzkumů bude moci za jmenované potíže prostě to, že lidé budou vystaveni kosmickému záření a bojovat budou muset také proti nabitým částicím ze Slunce, které může navíc tu a tam zahrozit zvýšenou aktivitou a vyslat astronautům do cesty celou vlnu, kterou jim z cesty nic neodkloní. Cestující se tak budou muset spolehnout sami na sebe a na ochranu poskytovanou vlastní lodí a ta vůbec nemusí být dostatečná. 
 
 
Vědce tak už dlouho trápí otázky točící se kolem toho, kolik záření dokáže lidské tělo zvládnout a v jakém stavu. Ostatně právě i pouhá špatná nálada může být v malém prostoru vesmírné lodi závažný problém, zvláště když nejde jen o ponorkovou nemoc, ale o stav navozený fyzicky vlivem záření. 
 
Výzkum se tak točí kolem efektů dlouhodobého vystavení spíše slabším dávkám různého záření, o čemž se obecně moc neví na rozdíl od krátkodobému vystavení silným dávkám, kde není co řešit. Je to přitom už velice aktuální záležitost vzhledem k tomu, že lidé se mají už brzy usadit u Měsíce a vyrazit na Mars. V obou případech přijdou o důležitou ochranu magnetického pole Země, jakou obyvatelé ISS ještě stále mají, i když ti jsou vystaveni zvýšeným dávkám radiace také, ale nejde o nic, co by zažili cestovatelé cestou na Mars, a to i z hlediska doby pobytu. 
 
Vůči myškám byl výzkum na University of California sice krutý, ale přinesl důležité poznatky. Myši byly vystaveny gama záření po dobu šesti měsíců a výsledky nejsou zrovna povzbudivé. Dle autorů studie myši trpěly problémy se schopností se učit, s pamětí i náladou a my se raději nebudeme šťourat v tom, jak bylo zrovna toto ověřeno (dotazník to asi nebyl). Myši prostě byly viditelně vystresované a šlo o první test, který počítal s realistickými dávkami záření a dle své délky odpovídal víceméně jednosměrnému výletu na Mars. 
 
Následovala pitva a zkoumání mozků testovaných myší, které byly předtím půl roku ponechány už v běžném prostředí. To aby se zjistily případné náznaky toho, že se tělo může z dlouhodobého ozařování začít zotavovat. Nic takového se ale neukázalo, takže buď takové zotavení není (alespoň v případě myší) možné, nebo bylo půl roku moc krátká doba. Mozky jinak vykazovaly fyzické i chemické změny a myši měly po pokusu výrazně odlišné chování. Stranily se světla a chovaly se úzkostlivě, ovšem na druhou stranu alespoň nebyly v těžké depresi či rovnou apatii, neboť se prý po vhození do kyblíku s vodou snažily zachránit. 
 
Z výsledků se usuzuje, že pětinu astronautů na misi k Marsu postihnou poruchy nálad či úzkost a celá třetina bude mít problémy s pamětí. Nicméně budou potřeba další testy, a to i takové, které dokáží přesněji napodobit vesmírné prostředí. A že to není pouze gama záření, které bude lidi ohrožovat, pak je pravděpodobné, že skutečnost by mohla být ještě horší. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář