reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Low-end ve 2024: MediaTek Helio G91 má přes 6 let staré Cortexy-A75 jako ta lepší jádra

29.2.2024, Milan Šurkala, aktualita
Low-end ve 2024: MediaTek Helio G91 má přes 6 let staré Cortexy-A75 jako ta lepší jádra
Low-endové produkty někdy umí být značnými výlety do minulosti, a to se týká i nového procesoru MediaTek Helio G91. Ten by měl pohánět nejlevnější smartphony na trhu. Těm nabídne 8 jader, nicméně ta už zdaleka nepatří mezi novinky.
I když má MediaTek v nabídce i high-endové procesory, známější je spíše těmi slabšími v levnějších telefonech. Jedním takovým je nový MediaTek Helio G91. Ten jistě brzy najdeme v mnoha nových low-endových telefonech, kterým nabídne dnes už typickou 64bitovou architekturu a 8 jader. Nepočítejte ale s příliš vysokým výkonem. Frekvence těch výkonnějších je jen 2,0 GHz, navíc jde o hodně letitá jádra Cortex-A75, což jsou typy, které už brzy budou mít 7 let na krku. Doplňuje je šestice úsporných jader Cortex-A55 s taktem 1,8 GHz. O grafiku se stará GPU ARM Mali-G52 s naopak dost vysokou frekvencí 1,0 GHz.
 
Máme tu podporu pamětí max. LPDDR4x-1800, kapacita může být do 8 GB. Pokud jde o úložiště, spokojit se budeme muset s dnes už velmi pomalým rozhraním eMMC 5.1. Procesor zvládá kódování videa v H.264 i H.265, maximálně podporuje 2K video při 30p nebo FHD při 60p (ačkoli by tak 108MPx snímače, které jsou podporovány, zvládaly 4K nebo 8K video, telefon ho takto kvůli procesoru neuloží a smartphony s tímto procesorem tedy 4K nebudou podporovat). Pokud jde o přehrávání videa, ke zmíněným kodekům se přidává i VP-9.
 
IPS procesoru zvládá už zmíněné rozlišení až 108 MPx, máme tu engine pro zpracování hloubky ostrosti ze dvou kamer, elektronickou stabilizaci i korekci rolling shutter efektu. MediaTek Helio G91 zvládá max. 4G připojení (LTE Cat-7 DL a Cat-13 ZL), Wi-Fi 5 (802.11ac), Bluetooth 5.0 i FM rádio. Polohovými službami jsou Beidou, Galileo, Glonass, GPS.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama