www.svethardware.cz
>
>
>
>

LUVOIR: jaký může být případný nástupce JWST s až 15metrovým zrcadlem?

LUVOIR: jaký může být případný nástupce JWST s až 15metrovým zrcadlem?
, , aktualita
Obavy z bezproblémového rozložení Webbova teleskopu byly sice opodstatněné, ale naštěstí se černé vize nevyplnily, i když není všem dnům konec. Můžeme se ale už zaměřit na případného nástupce, jímž může být LUVOIR. 
K oblíbeným
reklama
LUVOIR se jednoznačně ukazuje jako přímý nástupce Webbova teleskopu, pokud jde o jeho provedení a v tomto ohledu bychom mohli mluvit o super-Webbu či JWST na steroidech. Stačí se podívat na render:
 
 
Máme tu tak prostě teleskop podobný Webbu, jen s mnohem větším štítem a mnohem větším primárním zrcadlem. Toto zrcadlo by mohlo mít velice velký průměr, ovšem o tom ještě nebylo rozhodnuto, stejně jako o tom, zda LUVOIR vůbec vznikne. Ve hře jsou dvě verze se zrcadly o průměru 8 a 15,1 metrů. 
 
Zásadní rozdíl mezi JWST a LUVOIR je ten, který značí už rozepsaná zkratka tvořící označení tohoto zařízení: Large Ultraviolet Optical Infrared Surveyor. Zatímco Webb je citlivý ve vlnových délkách od 0,6 po 28 μm (oranžové světlo až hluboké infračervné záření), neboť má pozorovat především vzdálený vesmír s výrazným červeným posuvem, LUVOIR bude určen pro ultrafialové, optické i infračervené spektrum. Díky takovým schopnostem bude moci hledat v relativně blízkém vesmíru potenciálně obyvatelné světy, a jeho data by tak měla přinést nové zcela zásadní znalosti o tom, jak okolní systémy podporují či nepodporují život, jak jej známe. Konkrétněji by LUVOIR měl být schopen zjistit složení atmosfér jednotlivých planet a hledat v nich vodu, molekulární kyslík, ozón, oxid uhličitý či metan. Právě proto je zapotřebí mít teleskop, který bude moci sledovat v široké škále spekter od blízkého UV po blízké IR. 
 
 
Jakého rozlišení by ale LUVOIR mohl dosáhnout? Počítá se s tím, že v případě viditelného spektra by to mohlo být pouze 25 kilometrů při sledování Jupiteru a jeho měsíců, čili jde o 25 km na jeden pixel. 
 
 
Proč ale nebyla stanovena tak zásadní věc, jakou je velikost primárního zrcadla? Jednoduše proto, že se uvažuje o dvou verzích. Máme tu 15m LUVOIR-A (dříve High Definition Space Telescope), který je i na renderovaném snímku zcela nahoře, a pak menší 8m LUVOIR-B (dříve Advanced Technology Large-Aperture Space Telescope), přičemž větší by byl samozřejmě lepší. 
 
Do vesmíru by oba samozřejmě startovaly ve složeném stavu podobně jako JWST, přičemž větší verze A by už potřebovala supertěžkou raketu jako SLS či nosič SpaceX Super Heavy, zatímco menší verzi B by stačil kalibr rakety Falcon Heavy. Ty by nasměrovaly svůj náklad do 2. libračního bodu, kam nyní stále míří i Webb, který ale v případě, že některý LUVOIR bude postaven, už téměř jistě nebude funkční. Navrhovaný rok pro start je totiž 2039 a my navíc dobře víme, jaká zpoždění přinesl vývoj JWST. I když na druhou stranu, LUVOIR je v zásadě "jen trošku větší model".


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek