www.svethardware.cz
>
>
>

Magnetické pásky v IT slaví 60 let

Magnetické pásky v IT slaví 60 let
, , aktualita
Společnost IBM připomněla, že v tuto dobu je tomu šedesát let ode dne, kdy jako první začala v informačních technologiích využívat magnetické pásky pro ukládání dat. Ty se přitom s úspěchem využívají dodnes, ovšem mezi běžné uživatele se...
K oblíbeným
reklama
Společnost IBM připomněla, že v tuto dobu je tomu šedesát let ode dne, kdy jako první začala v informačních technologiích využívat magnetické pásky pro ukládání dat. Ty se přitom s úspěchem využívají dodnes, ovšem mezi běžné uživatele se dostaly jen na kratší dobu, a to především v období osmibitových počítačů. I dnes je ale u PC můžete samozřejmě využít, nejspíše pro zálohování.
IBM 726 Magnetic Tape Drive


Magnetické pásky v podobě kotoučů ve své době nahradily děrné štítky, díky čemuž se udála velká revoluce ve způsobu ukládání dat. Konstruktéři IBM využili již existující technologii využívající magnetické pásky pro zachytávání zvuku, ovšem museli se vypořádat s tím, že velké a těžké kotouče roztáčené silnými motory často způsobily, že se páska prostě přetrhla.

Řešením pro tento problém byl jistý vakuový sloupec, který část pásky povolil a díky tomu se páska mohla lépe vypořádat s náhlými starty a zastaveními. Poté se již tato technologie mohla rozšířit v celém IT odvětví, aby přetrvala dodnes.

IBM přitom zmiňuje svůj stroj IBM 726 Magnetic Tape Drive, jenž nabídl kapacitu 2,3 MB a představen byl v roce 1952.

Zdroj: TZ IBM
reklama
Nejnovější články
V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2 V Indonésii postaví obří plovoucí solární elektrárnu o rozloze 16 km2
Singapurská společnost Sunseap Group chce v Indonésii na ostrově Batam postavit obrovskou solární elektrárnu, která bude plovoucí. Zemi by tak tento projekt měl pomoci v přechodu na obnovitelné zdroje energie.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů