reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Magnetické pásky v IT slaví 60 let

, , aktualita
Magnetické pásky v IT slaví 60 let
Společnost IBM připomněla, že v tuto dobu je tomu šedesát let ode dne, kdy jako první začala v informačních technologiích využívat magnetické pásky pro ukládání dat. Ty se přitom s úspěchem využívají dodnes, ovšem mezi běžné uživatele se...
Magnetické pásky v IT slaví 60 let
Společnost IBM připomněla, že v tuto dobu je tomu šedesát let ode dne, kdy jako první začala v informačních technologiích využívat magnetické pásky pro ukládání dat. Ty se přitom s úspěchem využívají dodnes, ovšem mezi běžné uživatele se dostaly jen na kratší dobu, a to především v období osmibitových počítačů. I dnes je ale u PC můžete samozřejmě využít, nejspíše pro zálohování.
IBM 726 Magnetic Tape Drive


Magnetické pásky v podobě kotoučů ve své době nahradily děrné štítky, díky čemuž se udála velká revoluce ve způsobu ukládání dat. Konstruktéři IBM využili již existující technologii využívající magnetické pásky pro zachytávání zvuku, ovšem museli se vypořádat s tím, že velké a těžké kotouče roztáčené silnými motory často způsobily, že se páska prostě přetrhla.

Řešením pro tento problém byl jistý vakuový sloupec, který část pásky povolil a díky tomu se páska mohla lépe vypořádat s náhlými starty a zastaveními. Poté se již tato technologie mohla rozšířit v celém IT odvětví, aby přetrvala dodnes.

IBM přitom zmiňuje svůj stroj IBM 726 Magnetic Tape Drive, jenž nabídl kapacitu 2,3 MB a představen byl v roce 1952.

Zdroj: TZ IBM
reklama
reklama
reklama