reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Malý velký kanón - první dojmy

4.3.2002, František Šnobl, článek
Malý velký kanón - první dojmy
Průkopník miniaturizace digitálních fotoaparátů, firma Canon, přichází na tento perspektivní trh s další novinkou. Tenhle malý přístroj disponuje s parametry, které by mu mohl závidět leckterý větší kolega.
Řeč bude o digitálním fotoaparátu Canon PowerShot S40. Ačkoliv velikostí a váhou (viz. tabulka) již není rekordmanem kolibří třídy, stále patří k těm nejmenším na trhu vůbec. V současné době si můžeme vybírat z pestré nabídky kompaktních digiťáků, cenově odlišných v závislosti na svých parametrech. PowerShot S40 jistě patří mezi to nejlepší v oblasti kompaktních digitálních fotoaparátů, jež nabízí i vlastnosti které bychom ještě nedávno hledali spíše u rozměrnějších přístrojů. Nepředbíhejme však.

Powershot S40 může se svým CCD snímačem o velikosti 1/18" pořizovat báječné 4 megapixelové snímky. Takové rozlišení je zatím maximem, které kompaktní digitální fotoaparáty v současnosti nabízejí. Výbornou barevnost a kontrast zajišťuje RGB filtr spolu s novým procesorem digitálního signálu. Zoom objektiv má rozsah (35-105 mm vztaženo k fotokinu) s clonou o nižší světelnosti začínající na F 2,8. Samotný zoom je na velmi dobré úrovni s ohledem na rozměry fotoaparátu. 3x optický zoom v kombinaci s digitálním 3,7x dává poměrně slušné 11x přiblížení, což by pro běžné fotografování mělo stačit. Zaostřovací schopnosti jsou na průměrné úrovní (od 80 cm). Pokud byste však chtěli fotoaparát využít například k zachycení života hmyzu, vězte, že režim makro zaostřuje již od 10 cm.


Obr. 1 - Digitální fotoaparát Canon PowerShot S40

Určitě se Vám na tomto přístroji bude zamlouvat celkově výborné rozložení ovládacích prvků, tak jak u Canonu bývá zvykem. Zobrazení veškerých informacích o nastavení fotografování najdete buď na 1,8" LCD panelu nebo kvůli úspoře energie v optickém hledáčku. Dále je přístroj vybaven vestavěným TTL bleskem, s výborným dosahem téměř 4,8 metrů. Přístroj disponuje širokou škálou fotografických režimů od automatiky až po 12 dalších (nastavení priority clony, času, manuálně a různé předprogramovaných situací jako je krajina, portrét, noční scéna atd.). Na fotoaparátu mě zaujala velmi rychlá mechanická závěrka až 1/1500s, která se bude dobře hodit sportovním nadšencům, jež zachycují rychlý pohyb. K dispozici je samozřejmě korekce expozice (+/- 2.0EV), nastavení citlivosti (ISO 50-400), vynikající možnosti nastavení bílé (automatika, 6 přednastavení a vlastní), a mnoho dalších funkcí.

K ukládání snímku jsou k dispozici čtyři rozlišení (2272 x 1704, 1600 x 1200, 1024 x 760, 640 x 480) a čtyři stupně komprese (RAW a třikrát JPEG). K fotoaparátu je dodávána 16 MB Compact Flash karta. Pokud však budete chtít fotografovat ve vyšší kvalitě, doporučuji upgrade alespoň na 64 MB. Mohlo by vás totiž překvapit její nečekaně rychlé zaplnění. Poněkud vyšší pořizovací cena (doporučená cena je kolem 34 000 KČ s DPH) je bezesporu daná špičkovými parametry v segmentu kompaktních dig. fotoaparátu. Nutno dodat, že k esčtyřicítce je také standardně dodáván Li-ion akumulátor NB-2L a nabíječka baterii, což jistě potěší. Samozřejmostí je přenášení snímku do počítače přes USB port, unikátní je možnost přímého připojení fotoaparátu k tiskárně Canon Bubble Jet S820D a tisknout tak obrázky bez nutnosti použít počítač.

Technické specifikace


Tab. 1 - Přehled technických specifikací digitálního fotoaparátu

Canon PowerShot S40 mi hned při prvním seznámení padl do ruky. Jak již bylo řečeno výše, existují i menší a lehčí digiťáky, kterým však patrně chybí krůček do jeho kvalit. Jeho vlastnosti ocení mnoho nadšených amatérů, velikost turisté (i přes jeho relativně větší tloušťku). Pokud vás stále odrazuje jeho cena, tak můžete sáhnout například po jeho levnějším bratříčku 3,3 megapixelovém Canon S-30 (30 900 KČ s DPH).


Zdroj: Canon
reklama