reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Masarykova univerzita spustila supervýkonný počítač

12.12.2011, Jan Vítek, aktualita
Masarykova univerzita spustila supervýkonný počítač
Masarykova univerzita se pochlubila, že již spustila první výpočty ve svém supervýkonném výpočetním centru CERIT Scientific Cloud (CERIT-SC), které bude sloužit českým i zahraničním vědcům. CERIT-SC byl postaven díky 130 milionům korun získaných...
Masarykova univerzita se pochlubila, že již spustila první výpočty ve svém supervýkonném výpočetním centru CERIT Scientific Cloud (CERIT-SC), které bude sloužit českým i zahraničním vědcům. CERIT-SC byl postaven díky 130 milionům korun získaných z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Spolupráci již podepsala například Akademie věd ČR, a to ohledně svého projektu CzechGlobe, který se zabývá studiem globálních změn, pak tu je také centrum AdMaS věnující se vývoji pokročilých stavebních materiálů, centrum výzkumu nádorových onemocnění RECAMO nebo Moravská zemská knihovna. Dále budou nové centrum využívat také instituce přímo z univerzity, jako CEITEC, Institut biostatistiky a analýz, Loschmidtovy laboratoře či Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí.

Co se týče technických podrobností, pak postupně bude CERIT-SC využívat přes 3500 procesorových jader a přes 3,5 PB (Petabajt) úložné kapacity. To má zajistit flexibilitu i při neplánovaných požadavcích. CERIT-SC je přitom součástí Centra vzdělávání, výzkumu a inovací v informatice (CERIT), které má vyrůst do roku 2014 v areálu Fakulty informatiky MU v Botanické ulici v Brně a přijde na více než půl miliardy korun, které poskytnou také evropské strukturální fondy.

Zdroj: TZ Masarykova univerzita - CERIT-SC
reklama